Pečeckem za Markomany
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Za východiště trasy jsem si zvolil žst. Cerhenice. Zelená značka NS nás od nádraží vede do hezky upraveného centra městyse. Na informačních panelech se pak mj. dočtete, že Cerhenice jsou rodištěm herečky Blanky Wedlichové-Waleské, jež patřila k významným osobnostem Národního divadla. Po NS se můžete jít podívat k jejímu rodnému domu s pamětní deskou, NS vás dovede i k bývalé tvrzi i ke kostelu nad městysem.
Pokud si tuto krátkou odbočku po místních pamětihodnostech vynecháte, pokračujete z centra Cerhenic po NS mírně do kopce. Stezka nás dovede k první dřevěné rozhledně v místě umístěné za hřbitovem. Po návštěvě rozhledny pokračujeme po NS kolem mateřské školy a přijdeme na velmi pěkné dětské hřiště s další dřevěnou rozhlednou.
Zeleně značená NS nás dále vede do Cerhýnek a po krátkém stoupání místní silničkou přijdeme do centra Radimku s kapličkou na návsi. Tady NS opustíme, ta se vrací vlevo do Cerhenic, zahneme vpravo a po cyklostezce č. 0169jdeme silničkou mezi poli do Plaňan. Ze silnice jsou pěkné výhledy do okolní krajiny. Dojem trochu kazí bezprostřední okolí silnice, když si zde místní ukládají nepotřebné věci.
Cyklostezka nás přivede do Plaňan, městysi dominují dva kostely, můžeme si prohlédnout zajímavou dřevěnou zvonici u dolního kostela nebo barokní sousoší v centru.
Za obecním úřadem zahneme vpravo a nyní již po modré turistické značce jdeme kolem bývalé Mírkovské tvrze a kolem rybníka k železniční stanici Plaňany. Za budovou stanice uhýbá modrá značka do terénu a na delší dobu nám bude společníkem i potok Výrovka.
Postupně míjíme kamenolom, skautský srub, přijdeme do Vrbčan, předeme most a za ním zahneme vlevo a nyní po zelené turistické značce procházíme PP Stráně u splavu a dále údolím
Po přejití mostu v Chroustově nás zelená značka vede dále údolím přes Chotusice k PP Lom u Radimi s parkovou úpravou. Za další kousek cesty dojdeme k zámku v Radimi, v sezóně možná prohlídka zámku.
Pokračujeme stále po zelené TZ, která nás provede Radimí až přijdeme nejdříve k dětskému hřišti Pičhora s ukázkou Markomanského obydlí a po dalším krátkém stoupání na upravenou plošinu žárového pohřebiště Pičhora. Pěkné a zajímavé místo s odpočinkovým altánem a malou rozhlednou.
Zelená značka pokračuje kolem kostela Nejsvětější trojice v Dobřichově. Projdeme obcí a do cíle vycházky na železniční stanici Pečky to je cca 2 km chůze.
Za čím jedeme?
Projdeme se málo navštěvovanou krajinou v okolí Peček s překvapivě množstvím zajímavých míst.
Navštívíme žárové pohřebiště Pičhora z období Markomanů, líbit se budou i PP Lom u Radimi s pěknou parkovou úpravou či PP Stráně u splavu v údolí Výrovky. Nesmím opomenout ani částečně dřevěnou zvonici v Plaňanech a dětské hřiště s vyhlídkovou věží v Církvicích.
Pokud budete putovat krajem v období, kdy jsou otevřeny památky, vyhraďte si čas pro případnou prohlídku zámku v Radimi.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnosti občerstvení po cestě jsem nezkoušel a nevyužil. Možnost občerstvení však byla v Cerhenicích, Radimi, Plaňanech i Dobřichově a zejména pak v Pečkách. Otevírací doby v menších obcích doporučuji ověřit předem.
Doporučuji tedy nějaké pití a svačinku přibalit do batohu a v Pečkách se rozhodnete, jestli výlet zakončíte v nějaké hospodě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pěkně upravené dětské hřiště v Cerhenicích, stejně jako žárové pohřebiště Pičhora s četnými informačními panely, odkud je z vybudované mini rozhledny výhled do okolního kraje.
Velká část trasy vede podél toku říčky Výrovka zaříznuté v údolí, které byste v tomto kraji nečekali.
Ostatní informace
Pokud se na výlet vydáte v sezóně otevřeného zámku v Radimi a bude jej chtít navštívit, je vstup do zámku zpoplatněn viz. https://zamek-radim.cz/