Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Putování (více dnů) • Do přírody
Vypravili jsme se za krásami Českého středohoří s vrcholky vyhaslých sopek a jeho nesčetnými středověkými památkami.
První den se vydáváme od žst Lovosice po zelené turistické značce na vrchol Lovoše a odtud dále po žluté do Oparenského údolí
Druhý den pokračujeme z Oparenského údolí po modré a zelené turistické značce až na vrchol královny Českého středohoří - Milešovku, odkud nás červená turistická značka vede přes Milešov do obce Kocourov. Na křižovatce nad obcí se vydáme po silničce do Vlastislavi, kde se opět napojíme na červenou turistickou značku, po které za chvíli dorazíme do Třebenic.
Třetí den po zelené vystoupáme na Košťálov a pokračujeme po ní dále až do Vchynic, kde se napojíme na modrou značku, po které dojdeme zpět na nádraží ČD v Lovosicích.
Svojí délkou (cca 45 km) a profilem se tento výlet určitě nehodí pro rodiny s malými dětmi, ale v každém případě stojí za to.
DEN 1. - Vystoupáme na výrazný čedičový vrch Lovoš, který se tyčí do výše 570 m.n.m., na jehož vrcholu nalezneme zbytky bývalé kamenné rozhledny, která tedy již řadu let neplní své původní poslání. Ovšem původně Schwarzenberger Hütte, dnes turistická chata KČT svému bohulibému účelu, tj. občerstvení pocestných, slouží dodnes. Od chaty, i přímo z ní jsou krásné výhledy na okolní vršky Českého středohoří, do české tabule s majestátnou horou Říp, Bezděz, v dáli se objeví Ještěd a za příznivého počasí i hřeben Krkonoš.
DEN 2. - První z navštívených středověkých památek Českého středohoří hrad Oparno vás přivítá svými rozvalinami hned po ránu s dosud ještě mlžným oparem nad příznačně nazvaným Oparenským údolím. Hrad je gotický pocházející snad ještě z doby před rokem 1344. Od roku 1536 se již uvádí jako pustý. Ovšem pohled z hradu na nedalekou horu Kletečná (706 m.n.m.) bude doufejme věčný. Další nádhernou zastávkou je již samotná královna Českého středohoří Milešovka se svou výškou 837 m.n.m. Na vrcholku byla již v roce 1905 otevřena meteorologická stanice, která je tak nejstarší vČR. Z věže zmíněné meteorologické stanice je daleký kruhový výhled - tedy v případě jasného počasí. (My jsme bohužel museli jen věřit a odhadovat) Bývalá výletní restaurace je dnes objektem armády a tedy nepřístupná. Po sestupu na úpatí této nádherné hory se pokochejme pohledem na renesanční zámek v Milešově i s jeho barokními přístavbami, který je bohužel v současné době nepřístupný. Za pohled pak jistě stojí i nedaleký kostel sv. Antonína Paduánského, do jehož krypty byl pohřben bývalý majitel panství Kašpar Zdeněk Kaplíř za Sulevic. Z Milešova nás nohy nesly úpatím hory Ostrý se stejnojmennou zříceninou gotického hradu až do obce Vlastislav, kde na skalnatém ostrohu stojí okrouhlá věž bývalého dotického hradu Skalka a pod ní opět nepřístupný barokní zámek.
DEN 3. - Z Třebenic, původně trhové vsi patřící pražskému klášteru sv. Jiří, se nepříliš mírným stoupáním dostaneme na vrch Košťál (481 m.n.m) s další zříceninou gotického hradu - Košťálov, který se nad Třebenicemi tyčí již od roku 1372. A od 16. stol. již jen jako romantická zřícenina s nádhernými výhledy. A po té Vás již čeká jen cíl cesty v Lovosicích.
K přenocování jsme využili služeb Campu Jordán v Oparenském údolí. O cenách a službách, včetně kontaktů se dozvíte více na http://www.ceskehory.cz/ubytovani/kemp-jordan-oparno.html a penzion U Havlů v Třebenicích, kontaktní údaje na http://www.ukazatel.cz/www/3962-hostinec-penzion-u-havlu.aspx Obojí můžeme jen doporučit. Další možnosti ubytování a občerstvení jsou však ještě v turistické chatě KČT na Lovoši http://www.kct.lovosice.net/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=23 , kde jsou uvedené kontakty i s přístupovými cestami. Snad jen provozní doba není zcela v pořádku. Dle velice milých provozovatelů, je vždy lepší si zavolat a zjistit si aktuální stav.
Dále pak lze doporučit Penzion Kocourov a občerstvení na Milešovce - všude s příjemnou a milou obsluhou.
České středohoří je jedním slovem originál a tak se dá napsat jen chvála. Přírodní i historické památky jsou v tomto kraji doslova na každém kroku.
A co se nám nelíbilo? Těžká volba, snad jen počasí mohlo být trošičku lepší a ne tak deštivé.
Veškerá námi navštívená místa jsou volně přístupná bez otevíracích dob, s výjimkou meteorologické stanice na Milešovce, kde je však prohlídka otázkou domluvy s obsluhou stanice.
Otevírací doba
Březen až Říjen 10.30-17.00
Listopad až Únor 11.30-17.00
Vstupné
Dospělí 30 Kč
Předškolní děti zdarma