Výlet: obec Bílka – Milešovka 5 km
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Když už jsme v Českém středohoří, tak samozřejmě musíme vyrazit i na jeho nejvyšší horu na Milešovku (837 m.n.m.)
Za čím jedeme?
Ta je známá také jako naše největrnější místo. Bezvětří je zde průměrně jen osm dní v roce. Počasí se zde sleduje v meteorologické observatoři, která byla vybudována r. 1904. Její součástí byla a stále je 19 metrů vysoká rozhledna.
Podle nejstarších archeologických nálezů (kamenné sekery) zde člověk byl již v období neolitu (cca 5600–4200 př. n. l). Našli se zde i bronzové předměty a keramika z mladší a pozdní doby bronzové (cca 1300–750 př. n. l.) a střepy ze starší doby hradištní (cca 650–800) – tj. z období života Slovanů. Keltové horu využívali pravděpodobně jako signální bod nebo kultovní místo. Nezjistilo se zde však nic o tom, že by se zde někdy lidé usadili trvale – nenašlo se žádné opevnění, ani základy pravěkého sídliště.
Nejstarší písemná zmínka o hoře je z r. 1521 ve výpisu majetku Václava Kostomlatského z Vřesovic. Milešovku si oblíbil i učený jezuita Bohuslav Balbín, který na ni vystoupal několikrát. Dokonce o ní píše ve svém díle Rozmanitosti z historie Království českého. Nazval ji královnou Českého středohoří. Zachytil zde i lidovou předpověď počasí místních lidí: "Pokud je vrchol Milešovky zahalen mraky, přijde s jistotou déšť. Naopak jsou-li mraky nad ostatními kopci a nad Milešovkou nikoliv, pršet nebude". Zajímavé je, že se tím místní řídí i v současné době.
Turisté si vrchol oblíbili na přelomu 18. a 19. století. Souviselo to i s rozvojem lázeňství v Teplicích. R. 1810 zde byl Johann Wolfgang Goethe, mezi lety 1819–1839 sem pravidelně chodil i pruský král Fridrich Vilém III., r. 1836 sem vystoupil Karel Hynek Mácha. Jaroslav Vrchlický po výstupu na horu napsal báseň Na Milešovce. Tak slavná je to hora. Tehdy se však kočárem dostali jen do Bořislavi. Pak už museli pěšky. Silnice do Bílky byla vybudována až r. 1836. Bohatí lázeňští hosté se nechali na speciálně upravených sedačkách na vrchol vynést. Pro obyvatele Bílky to byl další zdroj přivýdělku.
R. 1820 zřídil na vrcholu Milešovky hostinský Anton Weber provizorní hostinec, o 5 let později zde přibylo i několik přístřešků, kde mohli turisté přespat, aby mohli ráno sledovat východ slunce. V té době byly upraveny i cesty na vrchol z Bílky a z Velemína. Prostory na vrcholu se dále upravovaly se zaměřením na turisty. Byl zde i obchod - prodávala se zde bižuterie, české sklo, minerály z okolí a další upomínkové předměty. Hospoda se rozšířila, upravilo se prostranství, kde se nechalo tancovat. Postavila se zde i kaplička. V té době zde byla postavena čtyřmetrová kamenná rozhledna, kterou až do konce 19. století využívali turisté i zeměměřiči. Když Weber zemřel, střídali se zde různí nájemci. Vše však fungovalo dál. Když v únoru r. 1905 budova vyhořela, postavila zde ledeburská lesní správa novou hospodu.
Na zač. 2. světové války byl vstup na věž uzavřen. Observatoř se později stala majetkem Československé akademie věd. Restaurace sloužila turistům do r. 1969, kdy ji převzala armáda. Jak se něco dostalo do rukou armádě, znamenalo to konec. Kromě observatoře zde bylo vše zničeno. Vegetace přerůstala přes vrchol, takže bez rozhledny nebyl ani ten nádherný výhled.
Naštěstí dobří lidé založili r. 1996 Obecně prospěšnou společnost Milešovka, která začala s úpravou zdevastovaného vrcholu. Od 24. května 1998 směli turisté i na nižší vyhlídkový ochoz. Turistům provizorně sloužil skromný kamenný bufet. Až r. 2011 se konečně uzavřela dohoda s armádou o využití objektu – dnes chaty Milešovka, kde 7. 3. 2013 byla otevřena restaurace, infocentrum a kde bylo později možnost si zajistit i ubytování.
Na vrchol se nechá jít snad ze všech světových stran. My jsme vyrazili z obce Bílka. Nám toto místo bylo sympatické, také proto, že to bylo na vrchol skoro nejblíž. Velké parkoviště je ještě před obcí, pravděpodobně proto, aby obyvatelé byli ochráněni před nájezdem turistů. V sezóně je možná zpoplatněné, i když se o tom nikde nic nepíše. Je tu však jedna dřevěná bouda, která k tomu účelu může sloužit, pokud neslouží jako občerstvení. Dnes, jeden pátek v červnu je vše zavřené a stojí tu jedno auto.
Nahoru je to zhruba 2,5 km, samozřejmě do kopce – musí se vystoupat cca 370 metrů a pak ještě 109 schodů na věž. Červeně značenou turistickou cestu lemuji sochy – ve třech směrech z obce jich je celkem 14 a vznikly v návaznosti na vybudování moderní kaple sv. Václava na bílecké návsi r. 2000. Nějak však tomuto umění nerozumím. Ještě tak socha, znázorňující kříž, mi něco řekla. Ostatní jsem nepochopila. Největší záhadou pro mne bylo 14. sousoší, které je tvořeno pěti kamennými bloky. Na třech je napsáno MÍSTNÍ ZVLÁŠTNOSTI a na dalších dvou je řada čísel. Samozřejmě jsem ostatní neviděla a ani jsem po tom netoužila. Možná to byla chyba. Třeba by se mi to zalíbilo.
Jen kousek před lesem je vlevo odbočka k nákladní lanovce, kterou postavili ve 30. letech pro zajištění provozu na vrcholku hory. Využívá se stále pro zásobování chaty. I pitná voda se tam musí dostat. Zatím tam zdroj vody není.
Na okraji lesa je zastřešené odpočívadlo i s mapou a informační tabulí, kde nás překvapily přidělané věšáčky s textem Půjč si nás a pak nás vrať – s razítkem chaty Milešovka. Jak jsme později zjistili, byl to pokus, jak usnadnit turistům výstup. Jenže turistické hůlky tam prý dlouho nevydrželi. Byly prý umístěny i při modré cestě z Černčic (možná i z jiných směrů). I tam to zeje prázdnotou. Nápad to byl dobrý, ale pro naše nenechavé ruce to holt není. Není nad to si nosit vlastní hůlky.
Ve smíšeném lese začíná cesta pěkně stoupat. Není to sice tak moc prudké, ale stačí to. Cestou je odpočívadlo i lavičky, lze si tedy sednout a odpočinout to, ale zase to není tak daleko.
Měli jsme štěstí, chata na vrcholu byla otevřená. Údajně má být otevřená od pátku do neděle. V sezoně je snad otevřený i bufet, vypadalo to, že občas funguje. Přesnější informace jsou snad na http://www.milesovka.cz/. Na vrcholu je řada informačních tabulí o historii meteorologické observatoře a okolní přírodě. Také je zde trigonometrický bod České státní trigonometrické sítě, kterou vybudoval v letech 1862 - 1898 Vojenský zeměpisný ústav ve Vídni. Podkladem k tomu byly trigonometrické body, které byly zaměřeny v letech 1821 - 1864 za Rakousko-Uherska.
Tím, že je možný výstup z různých stran, tak nahoře pár lidí bylo, tedy hlavně jedna větší veselá společnost. Nahoře je však velké množství různě rozstroušených posezení, takže i když se sejde víc lidí, tak každý má tak trochu svého soukromí k relaxaci. Aspoň tak tomu bylo v době naší návštěvy. V sezoně je tam asi lidí víc.
Po občerstvení jsme vystoupali na rozhlednu, kam se vstupuje přes vchod do budovy meteorologické stanice. Tam je stálá služba, za příznivého počasí otevřou rozhlednu. Doporučují však, chovat se tiše, protože v budově může spát noční služba. Cestou na věž je možno si prohlédnout muzeum - stálou expozici, která se týká meteorologie. Turisté se dostanou na spodní ochoz, kde je ještě upravená vyhlídková plošina. Na vrchní plošině věže jsou telekomunikační a meteorologické stožáry. Tam už se nesmí.
Nějaké popisky nahoře jsou, ale jsou trochu nesrozumitelné. Chvíli nám trvalo, než jsme se zorientovali. Z 10 metrů vysokého ochozu je vidět celé České středohoří, Krušné hory, Říp, Doupovské hory, za dobré viditelnosti Ještěd v Jizerských horách, Sněžku v Krkonoších, Bezděz, Brdy, za výjimečné viditelnosti i Šumava a snad prý i Alpy.
Cesta zpátky už utekka docela rychle. Turistické hůlky žádné nepřibyly, to jediné auto už odjelo, žádné nepřibylo.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V závislosti na dnu v týdnu a ročním období se nechá občerstvit na vrcholu. Je však dobré na to nespoléhat a vzít svačinu raději s sebou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pohled z vrcholu je skutečně úžasný, a to i když není úplně nejlepší viditelnost. Tady je skutečně vidět, jak je ta naše krajina nádherná, zvlněná.
Ostatní informace
Jaké jsou všechny možnosti výstupu:
- po červené z Bílky 2,4 km s převýšením 360 m
- po červené z Milešova 2,8 km s převýšením 450 m
- po modré z Černčic 2,2 km s převýšením 332 m
- po modré z Velemína 4,8 km s převýšením 535 m
- po žluté a následně po modré od průsmyku Paškapole 3,7 km s převýšením 370 m
Např. z Velemína se nechá udělat i větší okruh – po modré nahoru a zpátky po červené do Milešova a po zelené do Velemína. Celkem to vyjde na 11,5 km s převýšením 535 m.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.554, 13.932)
Poslední aktualizace: 3.11.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Velemín
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Výlet: obec Bílka – Milešovka 5 km
Milešovka
Vrchol
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
0.3km
více »
Výří skály Milešovka
Skalní útvar
30 metrů vysoká skalní stěna s římsami a terasami na jihozápadním úbočí Milešovky. Výří Skály vznikly odtržením a sesuvem velké části znělcového svahu hory. Dnes vypadají jako obrovský lom, pod kterým jsou velká suťoviska. Vyskytují se zde vzácné druhy rostlin, chráněné druhy ptactva, hmyzu a měkkýšů. Hnízdí zde naše největší sova výr velký. Okolo Výřích skal vede neznačená les…
0.4km
více »
Po stopách Poutníků na Milešovku
Cestopisy
Na začátek Vám napíšu strohá fakta, aby jste věděli co bylo cílem výletu našeho uskupení, které si hrdě říká Klub přátel Milešovky.
V názvu našeho klubu pozorný čtenář i turista zjistí název Hory, kam jsme se …
0.4km
více »
Nejvyšší hora Českého Středohoří
Tipy na výlet
Jedeme na nejvyšší horu Českého Středohoří Milešovka-837m n. m.
Pokud jste z Prahy jeďte takto:
Praha,Horoměřice,Statenice,Velké Přílepy,Tursko,Kralupy n\Vltavou,Velvary,na kruhovém objezdu 3.výjezdem po silnici II. třídy 608,Doksany,Brozany n\Ohří,vlevo po silnici III.třídy 2475, vpravo po silnici II.třídy 247 na kruhovém objezdu 2.výjezdem po silnici III. třídy 00817, na…
0.5km
více »
Na nejvyšší vrchol Českého středohoří a návštěva zříceniny hradu Ostrý
Tipy na výlet
Výchozí i cílové místo lze přizpůsobit druhu Dopravy do oblasti. Já jezdím převážně vlakem a tak za výchozí místo jsem zvolil vlakovou zastávku Bořislav na trati z Lovosic do Teplic v Čechách.
Od zastávky jdeme žlutě značenou cestou do Bílky. U turistického rozcestí u malého rybníčku přejdeme na červeně značenou polní cestu a za obcí již začínáme strmě stoupat na vrchol…
0.5km
více »
Ve stopách von Humbolta na Milešovku
Cestopisy
Tak rok se sešel z rokem a je tu 8. květen 2013. Kdo už četl některé moje články tak ví, že 8. květen je datum kdy mě zastihnete na Milešovce. Letos jsem spolu s kamarády uspodářal již 2. ročník výstupu na Milešov…
0.5km
více »
Jak se neplavec vypravil k moři, aneb putování za slunkem a krásným počasím.
Cestopisy
Dokážu si asi přibližně představit výraz ve vašem obličeji po přečtení nadpisu tohoto příběhu. Asi si řeknete, co jsem zase vyváděl. Co to bylo, se dozvíte v následujících řádcích tohoto vyprávění. No, a abych vás…
0.5km
více »
Výstup na Milešovku.
Hora
Výstup na tuto horu jsme zahájili v obci Bílka, kde jsme na parkovišti nechali auto. Na vrchol je to pouze 3 km po červené turistické značce. Nejdříve jdeme po louce a pak se noříme do listnatého lesa, který nás doprovází až na vrchol. Teprve tam se otevřou nádherné výhledy. A opravdu tady fouká. Když se dostatečně vynadíváme, jdeme se občerstvit do nově otevřené restaurace.…
0.5km
více »
Všední i nevšední odpoledne s Milešovkou
Cestopisy
Opět jsem se rozhodl využít jednoho z mála hezkých říjnových dnů k nějaké procházce. Tentokrát to vyhrála jasně Milešovka, nejvyšší hora Českého středohoří, to ale už asi téměř každý ví, kdo četl různé články o té…
0.5km
více »
Silvestrovský výšlap na Milešovku
Tipy na výlet
Po loňském silvestrovském výstupu na Říp, jsme se rozhodli vystoupat na další horu, na Milešovku. Impulsem pro naše rozhodnutí byly Kláňovy články a nadšení z existence této hory Získali jsme od něj pár informac…
0.5km
více »
Podzimní výšlap na Milešovku
Tipy na výlet
Jedu na Milešovku 837 m.n.m. Na tuto horu jedu v tomto roce již podruhé a tentokrát sám, odpočinout si od denních starostí. Tuto největší horu Českého středohoří jsem už navštívil v květnu a nyní jsem pro dopravu …
0.5km
více »
Na Milešovku z Černčic
Tipy na výlet
Návštěva nejvyššího vrcholu Českého Středohoří.
Východiskem výletu je obec Černčice.Cesta je dobře a přehledně značena modrým turistickým značením. Výhled z Milešovky patří k nejkrásnějším v České republice.Ce…
0.5km
více »
Novoroční návštěva Milešovky a jejího okolí
Cestopisy
Opět nastal nový rok, tentokrát s letopočtem 2014. Dlouhou dobu se mi v hlavě honil plán vypravit se hned první den roku na nejvyšší horu Českého středohoří, královnu Milešovku. Dělal jsem si naději, že by sem na jejím vrcholu mohl zažít výjev typický pro horské oblasti a takový, že přibližně pod 700 metrů bývá mlha a výše je překrásné počasí, jenže tentokrát bylo trochu tak…
0.5km
více »
Cesta za posledním východem slunka roku 2016.
Cestopisy
Rok 2016 se přehoupl do svého posledního dne a u nás v Českém středohoří i do dne mlhavého. Na samotné slunko jsme dole už několik dní nenarazili, takže mě napadla myšlenka, že bychom se s Rinou, mým věrným psím s…
0.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Milešovka
Hora
Hora Milešovka, jež je se svými 837 m nejvyšší horou Českého středohoří, se pyšní hned několika „nej“. Je i největrnější horou s nejvíce bouřemi u nás, a proto bývá nazývána Hromovou horou. R…
0.6km
více »
Z Milešova na zříceninu hradu Sukoslav (Kostomlaty) a dále na Milešovku
Tipy na výlet
Vrchol Milešovky patří bezesporu mezi nejnavštěvovanější kopce v Českém středohoří. Než se však z Milešovky rozhlédneme na malebnou krajinu, navštívíme ještě další neméně zajímavá místa.
Jako začátek i konec výle…
0.6km
více »
Z Chotiměře přes Velemín na Milešovku.
Trasa
Tato trasa začíná konkrétně na železniční stanici v Chotiměři. Odtud až do Velemína a pod úpatí Milešovky se jedná o pohodový úsek této trasy. Od rozcestí na úpatí Milešovky se už jedná o náročnejší výstup až k vr…
0.6km
více »
Milešovka po třetí
Tipy na výlet
Jedeme na Milešovku nejvyšší horu Českého středohoří 837 m.nad m.
Jeli jsme vlakem ze Slaného s přestupem v Kralupech nad Vltavou a potom v
v Lovosicích. Využili jsme státní svátek 8. května k výletu do přírody…
0.6km
více »
Dominanta Českého středohoří - Milešovka
Tipy na výlet
České středohoří pohoří na severu Čech je plné již dávno vyhaslých sopek. Tato skutečnost způsobila, že se jedná o v českých poměrech netypické pohoří, ve kterém je střední nadmořská výška poměrně malá, ovšem abso…
0.6km
více »
Výstup ma královnu Českého Středohoří - horu Milešovku
Cestopisy
Výstup na královnu Českého Středohoří – horu Milešovku.
Ač jsem se z jara pokoušela vystoupat s Klubem přátel Milešovky, kterému velel Honza Klanica a za což jsem byla velice vděčná, že mě vzhledem…
0.6km
více »
České středohoří – za vyhaslými sopkami
Tipy na výlet
Vypravili jsme se za krásami Českého středohoří s vrcholky vyhaslých sopek a jeho nesčetnými středověkými památkami.
První den se vydáváme od žst Lovosice po zelené turistické značce na vrchol Lovoše a odtud dále…
0.6km
více »
Milešovka
Tipy na výlet
Jedeme pokořit nejvyšší vrchol Českého středohoří,
MILEŠOVKU, 837 m.n.m.
Jedeme autem z Kladna asi 70 km, skoro až na úpatí Milešovky.
Milešovka je turistickým cílem již od 19. století, kdy ji navštěvovali lázen…
0.7km
více »
Výstup na Milešovku 2015
Cestopisy
Rok se sešel s rokem a je tu zase 8. květen a každoroční výšlap na Královnu Českého středohoří, na Milešovku.
Nebudu v tomto cestopise popisovat, kde Milešovka leží a v jaké nadmořské výšce. To snad ví už kaž…
0.7km
více »
Kaple Kalvárie.
Kaple
Na zalesněném návrší nad fotbalovým hřištěm, nedaleko od zámeckého parku v Milešově stojí opravená kaple Kalvárie. Monumentální kamenné sousoší se svatým Janem, Pannou Marií, Máří Magdalenou a svatým Janem Evangelistou bylo na návrší postaveno v roce 1747. V roce 1841 byla nad sousoším jako ochrana proti povětrnostním podmínkám přistavěna otevřená kaple. Kalvárie je majetkem Le…
0.8km
více »
Zase na Milešovku
Cestopisy
Zase na Milešovku.
K ránu mne budí klepání na okenní parapet.Jdu se podívat na lodžii. Ne, nikdo neloupe perníček. Prší. Od večera prší. V duchu zakleju. Doufal jsem že přestane. Zatím nepřestalo. A já na dnešek…
1.1km
více »
Milešov
Zámek
Zámek stojí na skalnatém Ostrohu nad obcí Milešov na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zámek je trojkřídlá barokní stavba, ke které přiléhá patrová budova pocházející ze staršího renesančního…
1.2km
více »
Za tajemstvím královny Českého středohoří.
Cestopisy
Po nějakém čase jsem se rozhodl opět navštívit královnu Českého středohoří Milešovku, tentokrát ale ne její vrchol, ale východní úpatí, konkrétně jednu skalní…
1.2km
více »
Zřícenina hradu Ostrý - krásný výhled na Milešovku
Tipy na výlet
Hrad Ostrý nalezneme v nadmořské výšce 553 metrů. Do současné doby se nám dochovaly jen pozůstatky některých zdí. I přesto by tato zřícenina neměla ujít vaší pozornosti. Kromě krásné procházky se vám naskytne i př…
1.3km
více »
Zámek Milešov
Tipy na výlet
Zámek Milešov se nachází ve stejnojmenné obci zhruba 12 km na severozápad od Lovosic. Zhruba 2 km na sever od Milešova se nachází Milešovka, nejvyšší vrchol Českého středohoří.
Přístup d…
1.3km
více »