Kam a jak jedeme?
Pomalu se přesouváme
z Plzně do Jizerských hor. Máme na to pár dnů. Cestu jsme si naplánovali
přes Český ráj, oblast, kterou jsem si oblíbila a kde se chceme zastavit, i když to tam snad vše už mám prochozené. Protože máme rádi i rozhledny, tak první zastávku plánujeme zde na jižním okraji CHKO.
Za čím jedeme?
Tato dříve malá vesnice, dnes část obce Kněžmost, leží zhruba uprostřed mezi Sobotkou a Mnichovým Hradištěm. Jen se musí se silnice kousek odbočit na sever. Do Kněžmostu je to 4 km na západ směrem na Mnichovo Hradiště. Nedá mi to, abych se nezmínila o tom, že obec Kněžmost vznikla poblíž knížecího mostu přes močál v době před r. 1318, kdy je o něm první písemná zmínka.
Na jihu obce – při silnici na Malobratřice začal r. 2012 Středočeský krajský úřad se stavbou rozhledny. Jenže téměř od počátku se potýkali s problémy. Pozemek vlastnili podnikatelé, kteří zde chtěli postavit turistické centrum s turistickými trasami, rybníkem a restaurací. Pozemek pod rozhlednou chtěli kraji pronajmout zdarma a dokonce poskytnout projektovou dokumentaci. Jenže podle novely občanského zákoníka musela mít stavba i pozemek stejného vlastníka. Ještě nedokončená rozhledna se tak na čas stala majetkem firmy J&J Investments s.r.o..
K dohodě došlo v létě 2015, kdy zastupitelé kraje schválili nákup pozemku pod rozhlednou a jejího okolí. Díky těmto průtahům nevyšel záměr využít na stavbu evropskou dotaci a tak kraj musel použít prostředky z vlastního rozpočtu. Celou akci ještě zdržel fakt, že původní dodavatel stavby zanikl a na dokončovací práce musela být zajištěna jiná firma. Po těchto peripetiích byla nakonec rozhledna otevřena 28. února 2017.
Rozhledna má tvar vysokého štíhlého jehlanu s betonovou podezdívkou 8,6 x 8,6 metru, kde jsou prý toalety i prostor pro odpočinek a prodej občerstvení a suvenýrů. Jednotlivá patra jsou obložena dřevem, v předposledním – 4. patře jsou vysunuté vyhlídkové prosklené balkony i s prosklenou podlahou. Nad nimi je ještě otevřená čtvercová vyhlídka. Uvnitř je ocelové točité schodiště.
Celá rozhledna je vysoká 39,4 metry a nahoru vede 154 schodů. Mimo sezonu – od listopadu do března je zavřená. V létě - od června do srpna je otevřena denně od 9 do 17 hodin. V ostatních měsících – duben, květen, září a říjen je otevřena jen o víkendech a snad i svátcích od 9 do 17 hodin. My jsme tam vyrazili v září ve čtvrtek, měli jsme smůlu, ale naštěstí jsme s tím počítali. I tak jsme si výhledy od paty rozhledny trochu užili. Nahoře to musí být samozřejmě výrazně lepší. Je vidět hlavně do Českého ráje – např. Humprecht, Bezděz, Trosky, vrch Mužský, je vidět i Ralsko, Mladá Boleslav a Krkonoše.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V sezoně má být otevřené občerstvení, jinak u rozhledny jsou stolky, nechá se tedy pojíst i z vlastních zásob. Dokonce venku byla i TOIka.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna patří skutečně k těm zajímavým stavbám. Vždyť r. 2017 získala titul Rozhledna roku - 1. místo ve veřejné anketě, kterou vyhlašuje Klub přátel rozhleden. O rok později se stala držitelem titulu Stavba roku Středočeského kraje 2018 v kategorii staveb, které nejlépe rozvíjí kulturní hodnoty krajiny nebo okolní zástavby.
Ostatní informace
Rozhledna stojí na cyklotrase, po které se dostanete nejen do Sobotky, ale i dalších míst Českého ráje. Cyklotrasy se zde různě křižují, takže možností, kam vyrazit, je dost.
Na silnici kousek od rozhledny je rozcestí modré turistické trasy, která vede ze zastávky autobusu Kněžmost, Drhleny (1,5 km) na rozcestí Pod Malou Sněhurkou (2,9 km). Pokračováním po zelené do Nové Vsi (2,2 km) a po žluté podle říčky Kněžmostky (2,6 km) se dostanete zpátky k zastávce autobusu. Trasa není dlouhá ani 10 km a je poměrně rovinatá – převýšení je jen 100 metrů. Možností na prodloužení je však daleko víc.
Poslední aktualizace: 23.1.2019
Čížovka – obec a rozhledna na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Čížovka – obec a rozhledna
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!