Co skrývá pražská Loreta
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Pražská Loreta, cíl jednoho z našich výletů do hlavního města. Na pražské Hradčany jsme se dopravili tramvají č. 22 na zastávku Pohořelec a vyrazili jsme obdivovat toto krásné místo.
Za čím jedeme?
Loreta - byla vystavěna v třetím desetiletí 17. století na místě dvou kostelů, které zanikly během husitských válek. O stavbu samotnou se zasloužil šlechtický rod Lobkowiczů. Stavby se pak ujala rodina Diezenhoferových. Stavba celého barokního komplexu trvala více jak sto let. Hlavnímu průčelí stavby se třemi štíty dominuje věž, v níž je umístěna zvonkohra, dále pak můžeme obdivovat sochy svatých umístěné do průčelí a i sochy na zábradlí terasy před stavbou.
Svatá chýše - první stavba vystavěná v areálu pražské Lorety. Jedná se o napodobeninu domku, ve kterém žila Panna Marie v Nazaretu. V této Svaté chýši v pražské Loretě můžeme spatřit sochy starozákonných proroků, výjevy ze života Panny Marie Loretánské a na hlavním oltáři pak sošku černé loretánské madony.Zajímavostí jistě je, že při stavbě této Svaté chýše bylo údajně použito i několik cihel z originální Svaté chýše v italském městě Loreto.
Ambity - byly vystavěny na začátku 18. století a byla jimi obestavěna již tehdy stojící Svatá chýše. Určitě nejvíce zaujmou střední a čtyři rohové nádherně vyzdobené kaple. Ambity samotné pak jsou vymalovány obrazy svatých, u kterých jsou i popisky o vyobrazených osobách, takže je možno se dozvědět i ledacos zajímavého z je jejich života.
Loretánský poklad - jedná se o druhý největší chrámový poklad u nás. Je vystaven v prvním patře ambitu v loretánské klenotnici. Obsahuje mnoho liturgických předmětů od gotiky až po baroko. Největší vzácností loretánského pokladu je zlatá monstrance Pražské slunce.
Loretánská zvonkohra - se poprvé rozezněla v roce 1695. Skládá se ze třiceti zvonů ulitých v Amsterdamu. Zvony jsou umístěny ve dvou patrech otevřeného prostoru věže a každou hodinu vyhrávají mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujeme tebe. Zajímavostí určitě je, že na zvony pražské Lorety kdysi hrával i pražský písničkář Karel Hašler.
Kostel Narození Páně - byl poslední stavbou celého areálu a vznikl ve třicátých letech 18. století. Tímto nádherně vyzdobeným kostelem Diezenhoferové zakončili dílo tohoto unikátního barokního skvostu našeho hlavního města.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možností občerstvení je na pražských Hradčanech bezpočet. Jen ne všechny jsou přizpůsobeny peněžence průměrného českého turisty. Je potřeba si vybírat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celý areál je moc pěkný a určitě stojí za to si ho důkladně prohlédnout.
Ostatní informace
Areál Lorety je otevřen celoročně, sedm dní v týdnu. V zimním období od listopadu do konce března v časech 9:30-12:15 a 13-16, v létě pak 9-12:15 a 13-17 hod.
Vstupné je 150,- Kč, senioři nad 70 let platí 130,- Kč, děti a studenti 100,- Kč.