Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
V nivě řeky Moravy v Dolnomoravském úvalu na jižní hranici Zlínského kraje leží historické město Uherský Ostroh, je jedním z center Slovácka. Částí Ostrovské Předměstí prochází železniční trať Brno - Uherské Hradiště a hlavní silnice z Břeclavi do Olomouce. Nejznámějším ostrožským rodákem je novinář a spisovatel Zdeněk Galuška, autor knihy Slovácko sa sůdí a nesůdí, narodil se zde malíř František Bezděk a další osobnosti. Původně se město jmenovalo Ostov, potom Ostroh a od roku 1846 Uherský Ostroh. Centrum města bylo vyhlášeno za městskou památkovou zónu. V západní části města stojí zámek, původní románsko - gotický středověký hrad. Z bývalého hradu se dochovala hranolová věž, části zdiva paláce a hradeb. Areál byl v letech 1560 - 70 přestavěn pány z Kunovic na renesanční zámek, obklopený parkem. Roku 1605 ho zpustošili Švédové, za Lichtenštejnů přestal být zámek šlechtickým sídlem a plnil funkci střediska správy panství. Poslední přestavba proběhla na přelomu 18. a 19. století. Od roku 1932 je majetkem města, dokončuje se jeho generální oprava.
Zámek má tři třípatrová a jedno dvoupatrové křídlo, uzavírají čtvercové arkádové nádvoří, na třech stranách s arkádami v jihovýchodním nároží vidíte hranolovou věž. Na západní straně navazuje vstupní trakt s pozdně renesančním portálem. Z interiérů je nejpůsobivější velký sál a bývalá kaple. K prohlídce si můžete vybrat ze tří okruhů. První z nich je Zámecká galerie s různými výstvami o umění, nebo uvidíte významné historické a kulturní události Ostrožska, druhý okruh - Zámek Uh. Ostroh vás zavede do některých zámeckých místností, třetí okruh - Věž zahrnuje nejstarší zámecké místnosti a výstup na věž. V nejstarších zámeckých místnostech se dochovaly vzácné gotické klenby s konzolami. V části komnat jsou klenby renesanční, místy s bohatou štukovou výzdobou z 20. let 17. století. Z věže vidíe kromě celého Ostrožska i nedaléký HRAD BUCHLOV. Ve věži je nově umístěna expozice hraček a starožitností rodiny Komínkovi. Neméně zajímavé je i podzemí zámku, kde se projdete světem fantasy a scifi. V nově zrekonstruovaných hospodářských budovách v předzámčí vznikla šicí dílna lidových krojů, Infocentrum, hotelové apartmány. V rekonstruovaných prostorách zámku můžete navštívit i Sladovnické muzeum s historickou sladovnou a výrobnou tradičního kvasnicového piva, také je zde regionální vinotéka. Před zámkem stojí památník obětem 1. světové války. Procházíte - li náměstím, všimnete si, že je trojůhelníkové. Dominantou je na něm kostel sv. Ondřeje, původně raně barokní a přestavěn byl pozdně barokně v letech 1751 - 58. Náměstí obklopují historické domy s podloubím, často s renesančními a barokními jádry a historizujícími fasádami z 19. a 20. století. Na jednom domě, kde je hotel Morava zaujme reklama v secesním stylu. Centro měst s Ostrožským Předměstím je spojeno obloukovým železobetonovým mostem z roku 1928. Je to architektonická dominanta města, měřící 206 metrů, šířka měří 15,5 metrů a jeho výška je 14 metrů. Spojuje oba břehy řeky Moravy, která tudy protéká. Netradiční je na mostě jeho obloukové zakončení, které slouží jako zátěž pro větší stabilitu mostu. Stojí u něj památník osvobození národa od F. Uprky z roku 1930 a několik barokních soch - dvě sochy sv. Jana Nepomuckého, sochy sv. Floriana, sv. Petra Alcantury, sv. Libora. Ve městě se nachází Dům dětí a mládeže, dětský domov, domov důchodců, ZŠ a SŠ, zimní stadion, sportovní hala, tenisové kurty, střelnice. Technickou památkou je zde Panský pivovar, stojící v blízkosti zámku. Výroba byla zakončena v roce 2000, dnes je objekt soukromým majetkem. Do centra se dostanete od vlakového nádraží, pak procházíte přes most v přístavišti. Netradičním zážitkem - projížďkou po Baťově kanále na některé z vypůjčených loděk nebo lodí, či hausbotu si tak uděláte pěkné spestření výletu do Uh. Ostrohu.
Najedli jsme se v jedné restauraci ve městě.
Zámecké okruhy jsme si nemohli prohlédnout, neměli průvodce, ale nahlédli jsme do podzemí se světem fantasy - zajímavě udělaná prohlídka. Město se svými historickými i jinými památkami se nám líbilo, také přístaviště se spoustou lodí.
V letních měsících se na nádvoří zámku pořádají slavnosti, divadelní představení a koncerty. Na náměstí sv. Ondřeje probíhají po celý rok různé akce - Bilinkové dny, Esoterický festival, Zámecké kulturní léto, Slavnosti P. O. II., Galuškovo Slovácko, Ostrožské hody a spousta jiných akcí. Jsme na Slovácku, takže charakteristické pro město Uh. Ostroh je slivovice, víno, cimbálová muzika, zdobený lidový kroj, lidová kultura, kerou můžete vidět při návštěvě zdejších akcí.