Expozice a budovy Národní galerie (NG Praha)
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Putování (více dnů) • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Zajímavým tipem na výlet, určeným převážně milovníkům výtvarného umění a historických památek, může být také návštěva pražských objektů, ve kterých jsou vystavovány nejzajímavější exponáty ze sbírek Národní galerie (a že má NG rozhodně co nabídnout). Jedná se o výlet časově poměrně náročný – ale projdeme při něm celé desítky staletí - a je výhodné ho absolvovat mimo hlavní turistickou sezonu. A v tomto případě nemusí ani vadit, pokud nám náhodou zrovna nevyjde počasí.
Pražská Národní galerie nám toho nabízí skutečně více než dost, ale my náš výlet zaměříme pouze na její stálé expozice. I tak půjde o program několikadenní. Jednotlivé - stylově zaměřené - expozice totiž nejsou rozmístěny jen na jednom místě nebo v jedné městské části, ale tak nějak obsadily ty hlavní a turisticky vyhledávanější lokality (např. Staroměstské nebo Hradčanské náměstí). Jistou výjimkou může být Veletržní palác, nacházející se v těsné blízkosti holešovického Výstaviště, ale pokud se do naší Matičky stověžaté ještě někdy vrátí Muchova Slovanská epopej, kterou Praha doslova ukradla Moravskému Krumlovu, pohrnou se turisté jistě i sem.
Za čím jedeme?
Pokud chceme vidět opravdu vše, musíme se připravit minimálně na návštěvu Anežského kláštera (sbírky středověkého umění Čech a Střední Evropy, staroměstská ulice U Milosrdných), Šternberského paláce (významná obrazová galerie a evropské umění od antiky po baroko, Hradčanské náměstí „nad“ Pražským hradem), Schwarzenberského paláce (rudolfínské umění a baroko, Hradčanské náměstí), Salmovského paláce (klasicismus, historismus a romantismus, Hradčanské náměstí), Veletržního paláce (moderní umění 19. až 21. století, ulice Dukelských hrdinů) a paláce Kinských (umění Asie, Staroměstské náměstí). K tomu se většinou doporučuje ještě přidat Valdštejnskou jízdárnu (krátkodobé výstavy, ulice Valdštejnská).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Praha nabízí možností dost a dost. V tomto případě jsme jich také patřičně využili. A vzhledem k počtu navštívených objektů jsme si také museli domluvit ubytování u známých, protože se jednalo o akci třídenní.
Najíst i napít se dá např. přímo v Anežském klášteře (cena i chuť velmi slušná a totéž platí i pro hruškový aperativ), ale v Praze dnes asi neexistuje lokalita, kde by nebyl dostatečný počet podniků, nabízejících jídlo a pití. A rozhodně není pravda, že by vždy a všude platilo ono rčení, že „v Praze je blaze, ale tuze draze“. Problém však může být se zajištěním ubytování, protože zájem – zejména zahraničních - turistů o poměrně levnou a bezpečnou českou metropoli neustále roste.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Těžko říct, která expozice NG je ta NEJ. Autor tohoto článku má – celkem nepřekvapivě – nejraději klášter svaté Anežky České, který však i jemu v minulosti připadal až nekonečně dlouhý (není, opravdu ne). Velmi zajímavý je Šternberský palác (přece jenom už jména Durer a Cranach jsou skutečnými pojmy) a od té doby, co bylo vzato na milost i umění moderní, je Veletržní palác skutečnou bombou (jména Čapek, Špála, Filla, Mucha, Drtikol nebo Zrzavý zde doplňuje např. Picaso, Braque či Rodin), který ovšem skutečně nekonečný je. Takže nejméně zajímavý je asi palác Salmovský, ale i ten určitě za prohlídku – alespoň jednou v životě stojí. Jistým zklámáním pro ty, kteří měli rádi baroko ve Svatojiřském klášteře může být i expozice v paláci Schwarzenberském. Tady je ale zase zajímavým bonusem min. zbrojnice v podkroví …
Ostatní informace
Většina expozic má základní vstupné nastavené na 220,- Kč za osobu. Výjimkou jsou palác Veletržní (250,- Kč), Kinských (150,- Kč) a Valdštejnská jízdárna (tady jsou výstavy cca za 200,- Kč). Výhodou je být dítětem, mládeží do 18 let nebo studentem do 26 let – ti totiž mají vstup zdarma. Pro nás ostatní je zajímavá možnost kombinovaného vstupného (viz.: https://www.turistika.cz/rady/jak-usetrit-na-vstupnem-do-narodni-galerie-ng-praha/detail). Ve většině objektů probíhají také nějaké krátkodobé výstavy, které se často platí zvlášť. K těmto položkám pak musíme ještě přidat cestovní náklady, MHD, stravování a ubytování.
Otevírací doba jednotlivých prostor NG je stejná: od 10,00 do 18,00 hod. A jsme v Čechách, takže musíme počítat s tím, že v pondělí mají všude „zavíračku“.