Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Autobusem z Litvínova do Českého Jiřetína.
Z konečné stanice autobusu jsem se vydal po červené TZ a za chvilku jsem začal prudce stoupat do chatové části Horní Ves, okolo hospůdky / Po,Út - zavřeno/ k pěkné studánce na vrcholu stoupání a ke křižovatce cest. Stále po červeně značené cestě jsem pokračoval lesem až ke skalisku načervenalé barvy - Puklé skále /839 m/. K níž od křižovatky lesních průseků směřuje vyšlapaná pěšina. Obchází ji ze severní strany a na východě stoupá k vrcholu hřebene. Skály jsou tvořeny červenavě zbarveným granitovým porfyrem . Pod skalami se pak nachází malé kamenné moře. Z vrcholu je krásný výhled na hladinu Flájské přehrady a nejvyšší horu Mostecka Loučná.
Po odpočinku jsem sestoupil zpět na značenou cestu a po ní pokračoval až k přehradě, do míst, kde stávala obec Fláje. Ta byla zrušena a zatopena při výstavbě přehrady v letech 1954 - 1963. Odtud byl do Českého Jiřetína přestěhován unikátní dřevěný římsko-katolický Kostel Sv. Jana Křtitele pocházející z roku 1563.
Po silnici , po zelené TZ, jsem došel na hráz přehrady. Je to unikátní technické dílo, jediná pilířová přehrada v ČR, originální řešení duté hráze. Pokračoval jsem dál po silnici, která mírně klesá a asi po 1 km cesta odbočuje Doprava do lesa k plavebnímu kanálu. Plavební kanál Fláje - Clausnitz je nejstarší technickou památkou svého druhu v Čechách. Je daleko starší než známé šumavské plavební kanály a svému účelu sloužil plných 243 let.
Byl vybudován letech 1624-1629 a sloužil pro plavení dřeva z Flájí do Freibergu. Začínal poblíž malé lovecké chatky za obcí Fláje, kousek od čela dnešní Flájské přehrady a využíval vodu z Flájského potoka. Vedl přes Český Jiřetín do saské obce Clausnitz a ústil do Freiberské Muldy. Délka kanálu byla 18km, hloubka 120cm. Ještě do 40-tých let 20.století kanál dosluhoval jako přívod pro pohon vodní turbíny továrny na lepenku v Českém Jiřetíně. Poté co byla tato továrna zrušena, nebyl již kanál využíván a upadl v zapomnění.
Obnovená cesta vede po břehu kanálu. Ten je ze začátku zarostlý a místy i zavalený. Asi po 1 km vtéká do kanálu horský potůček. Kanál se klikatí po vrstevnici ve svahu a místy musely být prosekány úseky ve skále. Zpřístupněná část končí u cesty na Horní Ves v Českém Jiřetíně.
Ubytování nebylo potřeba, ale je možné přímo v Českém Jiřetíně. Občerstvení jen také v Českém Jiřetíně. Dobrý je penzion při příjezdu do obce, kde je velké parkoviště a prodej pstruhů.
Líbilo - unikátní přehradní hráz, měl jsem možnost prohlédnout si i vnitřek.Nádherný rozhled z Puklé skály, zpřístupněný plavební kanál. Nelíbilo - špatná nebo téměř žádná údržba cesty okolo kanálu /zničené můstky/.
V Českém Jiřetíně je pěší hraniční přechod do SRN, v zimě výborné lyžařské středisko.