Loading...

Grad Morava – Urbs Antiqua Rastizi

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody Na kole

Kam a jak jedeme?

Do Mikulčic na bájný hrad knížete Rastislava. Areál vykopávek též zvaný Valy u Mikulčic je díky vysloveně placatému terénu snadnou dostupný ať již přímo z přilehlých Mikulčic, tak díky turistickému značení i z odlehlejších míst (Hodonín, Břeclav), naši výpravu sem přivedla cyklotrasa z nedaleké Moravské Nové vsi, která byla dočasnou základnou zdejšího pobytu.

Za čím jedeme?

Národní kulturní památka představuje archeologické naleziště s výzkumy Staré Moravy a Velkomoravské říše, převážně z období 8. a 9. století n.l. Na bývalých ostrovech meandrující Moravy bylo postupně od 50. let 20. století odkryté jedno z největších hradišť své doby a právem je považované za jedno ze sídelních hradišť velkomoravských panovníků Mojmíra I., Rostislava, Svatopluka I. (Velikého) a Mojmíra II.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Za občerstvením není potřeba docházet příliš daleko, komu nestačí nasytit ducha, tomu snad postačí stánek u pokladny (provizorní), jinak bližší okolí Hodonínska nabízí dostatek občerstvení téměř kam se podíváš.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

K Mikulčicím mám celkem kladný vztah již od nepaměti, neb coby malý hošík jsem zde s rodiči snad i jednou zavítal (na vykopávky). Po té jeden ze spolupracovníků mé matičky z Mikulčic přímo pocházel, tudíž i u nás na severu jsme měli v patrnosti, že existují i jiné značky vína než Romance, Kardinál a Ostravský kahan (v Čechách pak ještě Ludmila). Nakonec u jeho příbuzných jsem objevil první vinný sklípek.

IV. kostel
IV. kostel  •  Foto: Bobkart

To jen malá odbočka. V areálu u Mikulčic během vykopávek bylo odkryty základy asi dvanácti kostelů, k tomu i kamenné základy patrně knížecího paláce. Dobře opevněné sídlo bylo zřejmě ve své době téměř nedobytné, obklopené mocnou palisádou a vodními příkopy. Zřejmě se rozkládalo na minimálně dvou původních ostrovech v luhu Moravy. Jádro hradu tvořily právě zmíněné ostrovy o rozloze asi 10 ha, které tvořily ploché vyvýšeniny Akropole a Předhradí. Na Akropoli byly zjištěny největší stavby – bazilika, palác a několik dalších kostelů. Právě u nich pak jsou známé hroby často z bohatou výbavou, prozrazující na příslušnost k panovnické rodině, kněžstvu, duchovenstvu, ale i zámožnějším řemeslníkům. Areál hradiště byl obklopen přilehlým sídlištěm převážně zemědělného obyvatelstva. Na ploše asi 200 ha žilo v období panování Svatopluka Velikého (871-894) více než 2.500 obyvatel.

Velký výzkum zdejšího naleziště byl prováděn v l. 1954-1992 týmy pod vedením prof. Josefa Poulíka, doc. Zdeňka Klanici, dr. Čeňka Stani. Kromě základů staveb zde bylo odkryto 2.500 hrobů a shromážděno na 250.000 artefaktů včetně ozdob z drahých kovů, četné zbraně, kopí, meče, hroty šípů, ostruhy, nákončí opasků, sekery apod. Areál byl postupně zpřístupňován veřejnosti. V terénu byly vyznačeny zprvu jen v úrovni terénů základy, kde se ukrývají jednotlivé základy. Dnešní terén je oproti původnímu terénu před více než 1.000 let leckdy o dva metry výše (po pravidelných záplavách). Nálezy jsou prezentovány ve výstavních pavilonech. Pavilon č. I. Je momentálně v rekonstrukci, ten prezentuje většinou hrobové nálezy, ale i monoxyly (lodě) apod. Po rekonstrukci bude v pavilonu umístěno návštěvnické centrum (i důstojná pokladna), atrakcí bude určitě vyhlídková věž. Z ní by mělo jít dohlédnout na kostelík sv. Markéty Antiochijské u nedalekých slovenských Kopčan za Moravou. Jedná se patrně o jedinou celou zachovanou Velkomoravskou stavbu.

Od roku 2008 je zpřístupněn nový Pavilon II. Dveře do pavilonu jsou opatřeny slovy Evangelia v Cyrilici (na rubu najdeme překlad). Muzejní expozice skrývá pohled na odkryté základy I. a II. kostela (skutečné objekty). Na světelných panelech jsou k nahlédnutí ideální rekonstrukce nalezených staveb, součástí expozice jsou repliky šperků, modely objektů apod. Součástí prohlídky je i videoprojekce.

Po pavilonech následuje venkovní (terénní část) hradiště.

Foto: Bobkart

V letech 2007-13 probíhaly v areálu revizní výzkumné práce v souvislosti s revitalizací areálu (před výročím 1.150 let od příchodu Cyrila a Metoděje). V rámci těchto prací došlo i k novému znázornění polohy základů některých staveb. Oproti původnímu vyznačení kameny v úrovni terénu jsou dnes vyznačené základy v podobě zídek výšky min. 30–40 cm Vysokých. Skutečné základy, leckdy překvapivě mohutné jsou ovšem návštěvníků skryté v několikametrové hloubce, ty pravé jsou k vidění jen ve zmiňovaných Pavilonech. Nutno ovšem podotknout, že prohlídka venkovních nálezů je i příjemnou procházkou v okolí lužního lesa kolem dolního toku Moravy. Samotný areál naleziště je pak tvořen spíše rozsáhlými loukami se solitérními stromy, leckdy úctyhodného stáří. Snad jen v parném létě zde návštěvník poněkud strádá, ale příroda zde má své kouzlo i v období mimo nápor hlavní turistické sezony.

Nesmíme zapomenout i na novodobou sochu bratrů sv. Cyrila a sv. Metoděje, kteří zde jistě rovněž působili. Najdeme ji u základů X. kostela před hlavními objekty areálu. Mikulčický areál je poutním místem věřících i z cizozemí, zejména z Bulharska. Vyhnaní žáci věrozvěstů spolupoložili základy tamějšího vzdělání.

Ostatní informace

Foto: Bobkart

Do budoucna se uvažuje o výstavbě dřevěné lávky či mostu přes Moravu do zmíněných Kopčan, ostatně dřevěný most přes Moravu zde zřejmě v 9. století skutečně byl. Vstupné do expozice je relativně příznivé, do výstavních Pavilónů 60,- Kč, bez Pavilónů (pouze venek) 40,- Kč. Setkal jsem se sice s názory, že někde na Balkáně najdeme z té doby daleko zachovalejší stavby. To je asi pravda, nicméně nesmíme pominout, že vpád Maďarů počátkem 10. století byl asi značný, a po té co bylo sídliště opuštěné, dokonala svoje samotná řeka Morava, ostatně to co dovede nám předvedla relativně nedávno (1997). A za tisíc let takových pohrom bylo určitě dost.

Poslední aktualizace: 23.9.2014
Grad Morava – Urbs Antiqua Rastizi na mapě
fotka uživatele Bobkart
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
sdílet na facebooku poslat emailem
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Grad Morava – Urbs Antiqua Rastizi

Jaro v Mikulčickém luhu
Jaro v Mikulčickém luhu
Tipy na výlet
Hlavní část cesty, tedy do Hodonína se odehrála díky vlakovému sp…
0.1km
více »
Mikulčice – Kopčany – Lávka Velké Moravy
Mikulčice – Kopčany – Lávka Velké Moravy
Most
Jsou lávky užitečné, stejně tak ale se najde i lávka, o jejíž uži…
0.3km
více »
Mikulčice - Valy
Mikulčice - Valy
Hradiště
hodnoceni 8/10
Mikulčice-Valy je největší slovanské archeologické naleziště u nás. Areál…
0.4km
více »
Medvědí česnek v přírodním parku Mikulčický luh
Medvědí česnek v přírodním parku Mikulčický luh
Fotogalerie
hodnoceni 10/10
V přírodním parku Mikulčický luh na Hodonínsku při cestě z mikulč…
0.5km
více »
Mikulčice - Slovanské hradiště s vyhlídkovou věží
Mikulčice - Slovanské hradiště s vyhlídkovou věží
Tipy na výlet
hodnoceni 6/10
Pomalu se vracíme z Lednice do Plzně a chceme cestou ještě navštívit…
0.6km
více »
Mikulčice-Valy -  sousoší sv. Cyrila a Metoděje
Mikulčice-Valy - sousoší sv. Cyrila a Metoděje
Pomník
hodnoceni 8/10
Mikulčické staroslovanské hradisko, které se nachází jihovýchodně od obce v lužním lese poblíž toku řeky Moravy získalo novou dominantu. Zástupci…
0.6km
více »
Hodonínsko a minipivovary červen 2013
Hodonínsko a minipivovary červen 2013
Cestopisy
Konečně jsem skončil všechny nejnutnější domácí práce a mohu vyra…
0.7km
více »
Kopčany - kostel sv. Markéty
Kopčany - kostel sv. Markéty
Tipy na výlet
Při návštěvě Hodonína a Mikulčic jsme si udělali malý výlet za hranice na…
1.3km
více »
Turistické rozcestí Skařiny
Turistické rozcestí Skařiny
Rozcestí
hodnoceni 9/10
Nachází se uprostřed lužního lesa v lesní trati Uherská a Na Skařinách poblíž hraniční řeky Moravy při okraji přírodního parku Mikulčický…
1.7km
více »
Jediný dochovaný velkomoravský kostel - Kopčany, SK
Jediný dochovaný velkomoravský kostel - Kopčany, SK
Tipy na výlet
hodnoceni 7/10
Tento výlet začneme přímo na česko-slovenské státní hranici u mos…
2.5km
více »
Mikulčice – Muka sv. Isidora
Mikulčice – Muka sv. Isidora
Boží muka
Svatý Isidor není v našich končinách příliš známým svatým a to vlastně navzdory tomu, že svatí tohoto jména jsou minimálně dva. Ten starší žil na pře…
3km
více »
Hodonín, Nesyt – Památník prvního ropného vrtu
Hodonín, Nesyt – Památník prvního ropného vrtu
Technická památka
Pomník, který by se měl řadit do kategorie technických památek najdeme při polní cestě z Hodonína do lokality Nesyt. Jedná se o místo, kde se rozklád…
3.4km
více »
Mikulčice - Turistické informační centrum
Mikulčice - Turistické informační centrum
Infocentrum
hodnoceni 10/10
Nachází se v centru obce v blízkosti zdejšího kostela. Je součástí pensionu U Kostela. Turistické informační centrum Mikulčice U Kostela 238 696…
3.5km
více »
Turistické rozcestí U Staré Moravy
Turistické rozcestí U Staré Moravy
Rozcestí
hodnoceni 9/10
Prochází tudy zeleně značená turistická cesta vedoucí z Hodonína přes rozcestí Skařiny, staroslované hradiště u Mikulčic a dále lužním lesem až do L…
3.8km
více »
Lužice - rekreační nádrž Lužák
Lužice - rekreační nádrž Lužák
Jezero
hodnoceni 9/10
Rozlehlá jáma s vodou zde vznikla dlouholetou těžbou jílu, ze kte…
4.5km
více »
Hodonín - Nesyt
Hodonín - Nesyt
Městská část
hodnoceni 9/10
Tato malá městská část Hodonína se rozkládá jihozápadně od města …
4.5km
více »
Lužice
Lužice
Vesnice
hodnoceni 5/10
Lužice jsou velkou vinařskou a ovocnářskou obcí s 2750 obyvateli a najdeme…
4.5km
více »
Železniční trať Holíč nad Moravou - Hodonín
Železniční trať Holíč nad Moravou - Hodonín
Zajímavost
hodnoceni 10/10
Dočasným uzavřením silnice mezi Hodonínem a Holíčí (rekonstrukce …
4.7km
více »
Lužické sochy
Lužické sochy
Socha
hodnoceni 6/10
Kdo někdy projížděl jihomoravskou Lužicí, vsí nedaleko Hodonína,…
4.9km
více »
Holíč - bylinková zahrada
Holíč - bylinková zahrada
Zahrada
hodnoceni 10/10
Bylinková zahrada je situovaná v jihovýchodní části areálu za zám…
5.1km
více »
zavřít reklamu