Mikulčice – Muka sv. Isidora
Svatý Isidor není v našich končinách příliš známým svatým a to vlastně navzdory tomu, že svatí tohoto jména jsou minimálně dva. Ten starší žil na přelomu 6. a 7. století, ten co nás zajímá o 500 let později, narození není jisté smrt se klade k roku 113. Oba pocházeli ze Španělska, ten co nás zajímá od Madridu.
Tento Isidor se dlouhá léta věnoval zemědělství a zahradničení. Povětšinou pracoval jako nádeník, ale i přes nepřízeň svých zaměstnavatelů se snažil konat dobré skutky svým druhům.
Snad i díky tomu se dočkal svatořečení a církevní otcové mu přiřadily resort zemědělství a zahradnictví.
Není tak divu, že občasné připomínky jeho kultu najdeme u nás převážně v oblastech zemědělství příhodných.
Zajímavou připomínku jeho kultu tak objevíme na jižním okraji jihomoravských Mikulčic, při silnici k vykopávkám slovanského hradiště.
Pod pojmem boží muka si většinou představíme nějaký kamenný sloupek. Ten měl připomínat nějaký sloup v Jeruzalémě, kde bil zbičován Kristus před ukřižováním. Mikulčická muka jsou spíše svéráznou kapličkou, spíše jen oltářem z několika kusů masivního dřeva. Hlavní část tvoří světlejší prkna zakončená stříškou v lomeném oblouky a zdobená průhledem s kovaným ornamentem. Ve středu je pak díl z tmavšího dřeva s nápisy oslavující světce. V čelní straně rýmovaná modlitba s vyřezávanými reliéfy světce v horní části a dole pak oráče s pluhem a volským zápřahem (že by Přemysl?). Na zadní straně si můžeme přečíst stručný životopis a s monogramem JJ. Patrně autorem díla.
Dole pak objevíme připomínku rozvodněné Moravy z roku 1997.