Kam a jak jedeme?
Když jsme se rozhodli projet se
v nejzápadnějším cípu naší republiky, tak se musíme zajet podívat i k této rozhledně, která se nachází mezi pěti větrníky na 717 metrů vysokém kopci nad Horními Pasekami.
Za čím jedeme?
Je to vlastně zaniklá ves, jejíž zbytky dnes patří pod město Aš. Byla to starobylá obec. První zmínka o ní je z r. 1291. Od r. 1874 byly samostatnou obcí. Po požáru r. 1917 si řada lidí své domovy zde neobnovila a raději se odstěhovala. Když bylo odsunuto i německé obyvatelstvo, zbylo zde zhruba 60 lidí. I ty se však museli r. 1950 odstěhovat – obec se dostala do hraničního pásma. Rodinné domky byly strženy, pohraniční stráž si zde postavila své zázemí, okolní pole využívaly státní statky pro chov dobytka a pro zemědělství. Po r. 1968 se sem nastěhovala sovětská armáda a postavila si zde pro sebe a své rodiny paneláky. Území opustili až r. 1990. Dalších 6 let byla vesnice opuštěná. V letech 1996-1997 město Aš domy opravilo a předalo do užívání. Později zde byla vybudována pila, která je v současné době největší na Ašsku.
Z Horních Pasek je možno pěšky nebo na kole, v zimě na běžkách přejet do německého města Bad Brambach. Na německé straně hranic je památník, kde je informační tabule s historií Horních Pasek a několik dobových fotografií.
Nad cestou k hraničnímu přechodu, na nezalesněném kopci je rozhledna - bývalá vojenská strážní věž, tzv. "špačkárna". Byla sem umístěna v 70. let 20. století. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 8 metrů jsou prý vidět Krušné hory, lázně Bad Brambach a rozhledna Háj u Aše. Konstrukce je však prý ve špatném technickém stavu.
Nic z toho nemůžu bohužel potvrdit. Tento nezalesněný kopec je oplocen a pasou se tam býci. Cesta vedla do kopce okolo větrníků, okolo oplocení. V jednom místě by se nechalo při troše odvahy na pastviny asi i projet, ale co pak? Z býků šel strach, jen jsme okolo procházeli. Zkoušeli jsme pastvinu obejít, rozhlednu jsme viděli, ale vždy byla daleko od ohradníků, vždy byli býci mezi námi a rozhlednou. Chtěli jsme to zkusit ještě z druhé strany – od hranic, ale tam byl terén naprosto nepřístupný. Dost možná, že je rozhledna zrušená a nechaná na pospas osudu (nebo býkům?).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V této obci asi žádné občerstvení ani nehledejte. Do Aše je to však kousek.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
V tomhle případě asi nelze najít nic, co by se líbilo. Tedy pokud někdo nemá zvláštní zálibu v pozorování větrníků nebo býků. Je pravda, že na větrník se nám koukalo o něco lépe. S býky máme špatné zkušenosti, jednou jsme před nimi prchali a vím, že bych na pastvinu s býkem nikdy už nevstoupila.
Ostatní informace
Kdo chce vidět tento styl rozhledny, tak mohu doporučit
rozhlednu v Kostelním Hlavně, která je severně od Brandýse nad Labem. Je pěkně udržovaná a je z ní hezky vidět.
Určitě by však nebyl špatný výlet – od k hraničního přechodu Horní Paseky / Bad Brambach vede žlutá turistická značka až k
rozhledně Háj nad Aší. Je to 7,5 km s překonáním výškového rozdílu necelých 300 metrů, což není tak hrozné. Nejvýš je Háj, nejníž jsou Dolní Paseky. Cesta vede převážně lesem přes pohraniční pohoří Smrčiny. V okolí je i řada cyklotras.
Poslední aktualizace: 13.11.2019
Horní Paseky - rozhledna Stráž u Aše na mapě
Diskuse a komentáře k Horní Paseky - rozhledna Stráž u Aše
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!