Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Na znělcovém vrchu, mezi městy Varnsdorfem a německým Seifhennersdorfem, se nachází zajímavý vršek, Hrádek ( 467 m.n.m.). O jeho existenci jsme se dozvěděli od velmi ochotné paní ve varnsdorfském informačním centru. Na jeho vrcholu se začala v roce 1903 stavět restaurace s vyhlídkovou věží, což byl záměr Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Projekt vypracoval architekt města Varnsdorfu, Anton Möller. Stavba mohla začít i díky půjčce knížete Lichtenštejna ve výši 50 000 korun, která představovala polovinu rozpočtu. Uvádí se, že město stavbou doslova žilo a místní řemeslníci nabízeli pomoc zcela zdarma. Dnes, věc zcela nemožná a nevídaná. A tak již 15.5.1904 byl objekt slavnostně otevřen pro veřejnost. Nádherný Rozhled a prý i výborná kuchyně sem přiváděli až do roku 1945 velký počet návštěvníků. Po válce nastal obrat. Objekt zabrala armáda a začal postupně chátrat. Přesto se v roce 1967 město rozhodlo pro rekonstrukci. Ale osudová rána se na Hrádek opět vrátila a v devadesátých letech minulého století bylo všechno znovu zdevastované a zchátralé. Posun k lepším časům nastal v roce 2000 založením Nadačního fondu Hrádek - Burgsberg Varnsdorf. Od 14. 11. 2001 je objekt kulturní památkou a v tomto roce začaly záchranné práce. Prvním výsledkem bylo zpřístupnění rozhledny a její slavnostní otevření 18. 7. 2003.
Od turistického centra ve městě jdeme, na mapce označenými ulicemi městem, směrem k Hrádku. Procházíme východním okrajem města, postupně ulicemi Sedlářskou, Pohraniční stráže a Hradní. Poslední stavení města jsou pod lesem na svahu Hrádku. Zastavili jsme se u malého parkoviště, kam se dá z města dojet autem. Tabule s informacemi se někomu asi zdála nedokonalá a tak ji barevně vylepšil. Od parkoviště je možné jít přímo pěšinou anebo pokračovat po silnici. Za necelých deset minut vcházíme na prostranství pod budovou a zbývá vystoupit na rozhlednu. Zpátky se vracíme po silnici. V místech kde prochází státní hranice odbočujeme vlevo pod menší kamenné moře, které za krátké zastavení jistě stojí a poté zbývá dojít na náměstí.
Ve městě jsme při zpáteční cestě zašli do restaurace „U Šimků“ a udělali jsme dobře. Obsluha vzorná, jídlo i pití výborné a cena více než dobrá. Při pobytu v Lužických horách, jsme byli ubytováni v chatě na hradě Tolštejně. Můžeme také doporučit.
I když máme hodně sníženou viditelnost, přesto je výhled velmi zajímavý. Na severu pod námi je městečko Seifhennersdorf a za ním již jen mračna. K jihozápadu je to trošku lepší, je vidět Jedlová ( 774 m.n.m.) a hrad Tolštejn ( 670 m.n.m.). Skoro na jihu je Luž ( 793 m.n.m.) a pod námi se rozkládá Varnsdorf. Na východě se dá rozeznat Žitava. Chvílemi se to mění, ale další zlepšení se dnes nedá očekávat. Ale převládla spokojenost, moc se nám tady líbilo.
Z náměstí je to k rozhledně necelé dva kilometry. Vstupné je 30,- Kč, snížené pro seniory 20,- Kč. Na vstupence se musí ocenit její provedení. Na přední straně je růžice s místy, která jsou z rozhledny vidět. Samotná rozhledna je 29 m vysoká a její vnitřní úprava je na jedničku. Mají zde i hezkou obřadní síň, ve které se v době naší návštěvy zrovna konala svatba. Zajímavostí je, že Hrádek zvítězil v roce 2005 v soutěži o nejlepší fasádu roku.