Kam a jak jedeme?
S cestovkou jsme se
vydali na Island. Jsme zde první den a tak na rozhýbání a první poznání islandské krajiny vyrážíme k tomuto vodopádu.
Za čím jedeme?
Vodopád je v západní části Islandu, asi 60 kilometrů severovýchodně od
Reykjavíku. Ze silnice č. 47 od zátoky Botnsvogur se odbočuje podle
řeky Botnsá asi 3 km po štěrkové cestě na parkoviště. Tam je také
informační tabule Glymur og Leggjabrjótur. Dál se už nechá jít pouze pěšky. Okruh je dlouhý asi 6,5 km s převýšením skoro 400 metrů.
Cesta je značena žlutě, samozřejmě ne jako u nás, ale občas je vidět žlutou ťopku na klacku nebo na skalách.
Začátek vypadá dobře, tedy co se týká kopcovitosti. Jde se skoro jen do mírného kopečka. Výhledy jsou zajímavé. Před námi jsou kopce. Najednou přicházíme ke skalám. Značky nehledáme. Rovně je vyhlídka, cesta vede vpravo přes skalní jeskyni Þvottahellir Cave a okolo menšího vodopádu Staur.
Cesta už je krkolomnější, jdeme nahoru a dolů, občas je vedle provazové zábradlí. Mně pomáhají i hůlky. Najednou je před námi přes potok "lávka", spíše kláda, u které je lano. Chce to kus odvahy. Tu sice nemám, ale na druhou stranu se musím taky dostat.
Cesta je stále náročnější. Převážně vzhůru, i když mezitím se občas musí i strmě klesnout. Vlevo je vidět kaňon řeky s malými vodopády, nahoře už vidíme velký vodopád. A před sebou jen samá skaliska vzhůru. Je to tu však zajímavé. Na jednom místě vidíme i hnízdící mláďata racků.
Konečně jsme došli na úroveň horního toku řeky Botnsá, ze které padá vodopád Glymur, který i s kaskádami měří 198 metrů. Dlouho byl považován za nejvyšší vodopád na Islandu. Až r. 2011 bylo zjištěno, že nově vytvořený vodopád Morsárfoss poblíž Morsárjökullu v NP Vatnajökull je vyšší (228 m). Ten je však nepřístupný. Vodopád Glymur má nejvíc vody po dešti nebo při tání sněhu.
V době naší návštěvy zas tak mohutný nebyl. Podle drobných postranních proudů vody šlo usuzovat, že bývá i široký. Pro nás to mělo tu výhodu, že jsme se téměř bez problémů nad vodopádem dostali na druhou stranu poměrně široké, ale mělké řeky Botnsá, která o pár kilometrů dál vytéká z bažinatého západního okraje jezera Hvalvatn. V řece jsou větší kameny, které umožňují projít suchou nohou, ale právě jen při nižším průtoku. Jinak by se muselo brodit.
K autobusu jsme šli po druhém břehu. Cesta byla svým způsobem jednodušší. Aspoň to už bylo jen z kopce. Ale po hodně prudké kamenité cestě, po šotolině, kamenném poli, po skalách. Až závěr už byla cesta mírnější.
Můj první dojem z islandské přírody odpovídal přesně tomu, co jsem říkala už před odjezdem. Je to převážně šedá měsíční krajina, kameny se střídají s lávovými poli, ale nakonec je to docela zajímavé. Občas je tu i trochu zeleně a vřesu. Vodopád je to asi poměrně navštěvovaný, pár turistů jsme zde potkali, ale šli se podívat jen pod vodopád. Nahoře i na druhé straně jsme už byli sami.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na trase, ani na parkovišti není možnost si něco k jídlu koupit. Chce to vzít si sebou aspoň něco k pití, příp. malou svačinku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Moc se nám líbil kaňon, kterým řeka protéká. Jen bohužel té vody ve vodopádu moc nebylo. Při zpáteční cestě bylo vidět, jak jsou zdejší skály vrstvené. I to bylo zajímavé.
Ostatní informace
Když se mapy.cz zvětší, je vidět, že se při zpáteční cestě nechá udělat větší neznačený okruh, dokonce se zdá, že tam jsou cesty dvě. Když jsme docházeli na parkoviště, tak jsme dokonce vpravo v kopcích pár lidí zahlédli. Chtělo by to však mít s sebou nějakou mapu s GPS. Ani normální cesta není moc dobře značená, tahle neznačená se asi musí skutečně hledat.
K většině ze zdejších zajímavých míst se vztahují různé pověsti, se kterými nás naši průvodci při přejezdech seznamovali. Podle jedné se praví, že mýtické stvoření, z poloviny člověk, z poloviny velryba, kdysi žilo v doupěti v temných vodách fjordu Hvalfjörður a strašilo zdejší obyvatele. Najednou se vydalo proti proudu řeky a okolo vodopádu až k jezeru Hvalvatn, kde dožilo. Snad toho důkazem jsou velrybí kosti, které v jezeře skutečně byly objeveny. Lepší vysvětlení prý neexistuje.
Poslední aktualizace: 11.3.2020
Island - okruh z parkoviště u řeky Botnsá k vodopádu Glymur na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Island - okruh z parkoviště u řeky Botnsá k vodopádu Glymur
Vskutku zajímavá krajina! A pěkný kaňůnek. Pro kaňony mám slabost.