Island - národní park Þingvellir
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Projíždíme západním vnitrozemím, tentokrát k jihu od ledovce Landjökull. I když se islandské vnitrozemí vyznačuje tím, že zde nejsou příliš upravené silnice, této části západního vnitrozemí se to tak moc netýká. Možná je to i tím, že tato silnice vede do jednoho z nejnavštěvovanějších míst Islandu - do národního parku Þingvellir, který je jako jediná islandská památka od r. 1983 zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.
Za čím jedeme?
Národní park se nachází na jihozápadě Islandu, severozápadně od poloostrova Reykjanes, asi 40 km na severovýchod od Reykjavíku, odkud je to sem samozřejmě nejblíž. Do jižní části parku zasahuje Þingvallavatn, největší přírodní jezero na Islandu. Většinu parku tvoří lávové pole, kaňony a jeskyně.
V této oblasti založili r. 930 zdejší první osadníci norského a keltského původu Althing, první národní parlament Islandu. Toto místo bylo relativně dobře dostupné ze všech tehdy obydlených částí ostrova. Byly zde pastviny pro koně, jezero plné ryb a skalní rozsedlina zaručovala výbornou akustiku. Přesto sem z nejvýchodnější části ostrova náčelníci cestovali 17 dnů. Každé léto zde dva týdny zasedalo 36 islandských náčelníků, kteří tady schvalovali nové zákony. Sněmu se mohl zúčastnit každý, hlasovat zde mohli pouze zvolení náčelníci. V této době se zde domlouvali sňatky, vedla se obchodní jednání a konaly turnaje. Nejdramatičtější jednání bylo r. 1000, kdy hlasující byli rozděleni na příznivce křesťanství a pohanského náboženství. Od poloviny 16. století se zde konaly i veřejné popravy. Parlament fungoval až do roku 1789, kdy byl celý úřad přestěhován do Reykjavíku. Ještě dnes tu jsou vidět jeho pozůstatky. Stožár s vlajkou označuje místo, odkud se přednášely projevy.
Účastníci parlamentu zde bydleli jen v dočasných stavbách. Nebyly tu nalezeny žádné pozůstatky trvalých staveb. Ke 100. výročí založení tohoto parlamentu byl Þingvellir vyhlášen národním parkem.
Na ostrově se setkává severoamerická a eurasijská tektonická deska. Právě zde je vidět tento geologický zlom snad nejvíc. Při posledním velkém zemětřesením r. 2000 došlo v této oblasti k velkému pohybu desek. Od té doby se tyto desky tady od sebe konstantně vzdalují přibližně o 2 cm ročně. V celé této krajině je řada trhlin a hlubších roklí. Lávová pole jsou porostlá mechem nebo vřesem.
To jsou dva důvody, proč je tento národní park jedním z nejoblíbenějších turistických destinací na Islandu.
Autobus nás vysadil na placeném parkovišti u velkého návštěvnického centra Þingvellir Visitors' Centre. Toto je tak turisticky navštěvované místo, že jsou zde toalety placené. Kousek od návštěvnického centra je velká vyhlídka Thingvellir, odkud je krásný výhled jednak na tektonické neustále se vzdalující desky, ale také na široké koryto řeky Oxará, která se vlévá do jezera Þingvallavatn, a na snad dřívější osadu Þingvallabær na protějším břehu řeky. Tam jsou historické budovy, kostel i archeologická naleziště.
Dál jsme vyrazili vlevo cestou, která vede v průrvě mezi tektonickými deskami. Místy je možno odbočit na různé vyhlídky. Jdeme údolím Almannagjá, kde jsou vidět vrstvy popela po nedávných sopečných erupcích. Jdeme po mostě přes řeku Oxará, kde je poměrně malý vodopád Drekkingarhylur. Autobus na nás čeká vpravo na neplaceném parkovišti Oxararfoss Parking. Máme ještě chvilku, abychom se došli podívat vlevo k vodopádu Öxarárfoss, který je na řece Öxará, která zde padá ze skal. Ve srovnání s ostatními vodopády to není žádný zázrak, i když je 20 metrů vysoký. Je však vidět, že tu bývá daleko víc vody. Pak je to určitě zajímavější. Je to prý největší vodopád v tomto parku. Je to fajn zastávka. Lepší než čekat na parkovišti. Jen je tam hodně lidí, stejně vlastně jako v celé této oblasti.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se určitě nechá ve velkém návštěvnickém centru Þingvellir Visitors' Centre u placeného parkoviště. My jsme se tam ani nezastavili, protože se mi zdálo, že je tam hlava na hlavě. Tak co bych tam dělala.
My jsme spali v kempech, které nám vybrala cestovka. Sem jsme přijeli od severu - okolo západní strany ledovce Langjökull z Húsafell kempu a směřovali jsme opět k severu, ale okolo východní strany téhož ledovce do Hveravellir kempu.
Nejbližší kemp Vatnskot je na severním břehu jezera Pingvallavatn.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I když jsem tvrdila, že mne na Islandu nic nepřekvapí, že tam nic nového neuvidím, tak tohle je skutečně unikát. Už jen ty pukliny, jak se desky od sebe oddělují, ale i ty skály mají zajímavé tvary a najednou se vyhlíží do téměř naprosto rovné zajímavé krajiny, protkané spoustou vodních toků.
Ostatní informace
V celém parku je hustá síť turistických stezek. Vodní toky jsou překlenuty lávkami, takže se nechá pohodlně přes ně přecházet. Kdybychom měli víc času, určitě bych zašla ke kostelíku do Þingvallabær, kde jsou i archeologická naleziště. Pak se nechá dál projít ke zřícenině Skógarkot. Mezi nejvyhledávanější patří nedaleká propast Flosagjá, která je zaplněná vodou. Viditelnost je až 70 m. Jižní část této propasti je Peningagjá. Při příležitosti návštěvy dánského krále Fridricha VIII. r. 1907 byla přemostěna. Od té doby do trhliny začali návštěvníci z mostu házet mince. Na dně je tedy spousta třpytivými mincí. Průrva, dříve známá pod názvem Nikulásargjá, byla následně přejmenována na Peningagjá (mince trhliny).
Na severním břehu jezera je pro potápění a šnorchlování oblíbená trhlina Silfra, hluboká až 63 metry.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(64.256, -21.130)
Poslední aktualizace: 11.3.2020
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Southern Region
Příspěvky z okolí Island - národní park Þingvellir
Národní park Þingvellir (Thingvellir) - trhlina mezi litosférickými deskami
Kaňon
Národní park Þingvellir (Thingvellir) se nachází asi 50 km východně od Reykjavíku a je jedním z nejnavštěvovanějších míst tohoto státu. Důvodem jsou přírodní i kulturní artefakty. Zde popíši pouze geologickou zajímavost, která láká turisty z celého světa. Park totiž leží uvnitř obrovského riftového území na styku dvou litosférických desek - americké a euroasijské, které se od s…
0.4km
více »
Island - Thingvellir, sněmovní pláně
Přírodní památka
Nadešla neděle, po mši odjelo ze Skálholtu třicet mužů směrem k Thingvelliru. Na Lyngdalské pláni se jejich řady zdvojnásobily. Projeli Havraní roklí, a když dojeli na sněmovní pláň, poručil biskup jako obvykle rozbít…
0.5km
více »
Island - Thingvellir kirkja a hřbitov
Kostel
Od poslední vyhlídky na Thingvelliru sestupujeme dolů kolem vody k luteránskému kostelíku s přilehlým malebným hřbitovem s asi 30 hroby. Na infopanelu poblíž kostela je popis o textiliích. Já si jdu prohlédnout in…
0.5km
více »
Þingvallakirkja
Kostel
Luteránský kostelík Þingvallakirkja (Thingvallakirkja) se nachází v národním parku Þingvellir (Thingvellir), v údolí řeky Öxará. Kostel byl dokončen roku 1859, ale na tomto místě stála budova již kolem roku 1000, …
0.5km
více »
Island - Hengilssvaedid
Rekreační oblast
Projíždíme oblastí Hengil (Hengilssvaedid), která je ideální oblastí pro rekreaci po celý rok. Nabízí nejen nádherné krajinné scenérie, geotermální území s horkými prameny a krátery, ale také divokou vegetaci, řeky, jezera a Hory. Společnost Reykjavík Energy usiluje již od r. 1991 o značení zajímavých turistických…
13km
více »
Island Grábrók, Reykholt, Deildartunguhver, Hraunfossar, Glymur
Cestopisy
1.denIsland je druhým největším evropským ostrovem, ležícím na půli cesty mezi Evropou a Severní Amerikou. Omývají ho divoké vody Atlantiku. Tento zvláštní kus světa se dot…
15.7km
více »
Dovolená na Islandu – 1. část – přílet a západ ostrova
Cestopisy
Ota si již od chlapeckých let přál podívat se na Island. Já se neustále divila, co ho tam láká, vždyť je to převážně šedá měsíční krajina bez zeleně. Řadu věcí, co Island nabízí, jsme viděli – vodopády v Norsku, b…
15.8km
více »
Island - okruh z parkoviště u řeky Botnsá k vodopádu Glymur
Tipy na výlet
S cestovkou jsme se vydali na Island. Jsme zde první den a tak na rozhýbání a první poznání islandské krajiny vyrážíme k tom…
15.8km
více »
Island pod stanem (1) - Keflavík - Hveragerði
Cestopisy
Na letošní výpravu jsme se rozhodli zavítat na "ostrov ohně a ledu", ležící na zlomu severoamerické a euroasijské tektonické desky v Atlantském oceánu - na Island. Přípravy probíhaly v duchu…
23.1km
více »
Island - Reykjadalur
Údolí, dolina
Od skleníků ve Fridheimaru jedeme do geotermální oblasti Hveragerdi, která se nachází asi 45 km na jih od Reykjavíku. Tato oblast je známá častými zemětřeseními kvůli tektonickým pohybům, horkými prameny a mnoha s…
26.6km
více »
Island - horký pramen Deildartunguhver
Tipy na výlet
Jsme první den na Islandu a máme za sebou první krátký trek. Nyní se západem Islandu přesouváme do dalšího kempu, abychom se další den mohli vypravit do západního vnitrozemí. Čas máme už jen na kratší zastávky. Je…
46.9km
více »
Island - vodopády Hraunfossar a Barnafossar
Tipy na výlet
První den naší dovolené na Islandu se chýlí ke konci. Před sebou máme poslední dnešní zastávku u dvou vodopádů. Nacházejí se ve st…
49.7km
více »