Kam v Liberci za divadlem?
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Liberec je krásné město, o tom žádná. Víte ale také, že Liberec je městem s bohatým divadelním programem, který obstarávají místní divadla s velice kvalitními herci. Co se takhle na nějaké to divadlo do severočeského města podívat?
Za čím jedeme?
Pokud patříte mezi opravdové divadelní nadšence a máte rádi dobře zahranou divadelní hru, pak byste se rozhodně měli zastavit do divadla F. X. Šaldy, které se nachází na náměstí Dr. E. Beneše. Toto divadlo zde stojí již od 29. září 1883, kdy bylo slavnostně, po dvou letech od položení prvního kamene, otevřeno.
Nyní v divadle F. X. Šaldy působí celkem tři soubory, a to baletní, operní a činoherní soubor. Všechny soubory mají v nynějším roce velice nabitý program. Činoherníci mají na programu dílo inspirované životem F. X. Šaldy. Operní soubor pro změnu nacvičuje operu Kateřina z Redernu, a Balet se letos předvádí s představením o autorovi liberecké opony Gustavu Klimtovi.
V Liberci lze zavítat i do dalších divadel, jako například do Krátkého a úderného divadla, ve kterém na vás čeká kočovný soubor vystupující po scénách v celé České republice.
Dalším divadlem, které byste při návštěvě Liberce měli navštívit je Malé divadlo, jež po přestavbě v roce 1989 působí jako volná scéna divadla F. X. Šaldy. Divadlo najdete kousek od libereckého centra, v Zhořelecké ulici.
Výběr divadel v Liberci je skutečně široký. Každý si zde vybere takový žánr představení, který mu vyhovuje.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jestliže smutníte, že to do Liberce máte příliš daleko, pak vyhledejte, jaká poskytuje Liberec ubytování a zabydlete se na jednu noc v některém ze zdejších hotelů či penzionů. Po divadle se krásně vyspíte a ráno můžete jen zpátky domu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Byly jsme na hře Nevěra a ta byla moc dobrá :) zde něco o jejím vzniku.
Jméno Ingmara Bergmana znamená pro většinu lidí jméno jednoho z nejlepších a nejznámějších filmových tvůrců, který obohatil film o zcela nové náměty, postupy, jenž znamenaly kromě jiného posun možností filmového vyprávění obrazem. Zkrátka obohatil jazyk filmu a právem mu patří v jeho dějinách přední místo. Méně se u nás ví, že Bergman byl rovněž autorem několika dramatických textů, divadelním ředitelem a současně se svou filmovou kariérou nepřetržitě režíroval různé hry v divadlech po celé Evropě. A jedno médium inspirovalo druhé. A také u jednoho odpočíval od druhého. Například slavnému Bergmanovu filmu Sedmá pečeť předcházela na stejné téma napsaná hra pod názvem Malba na dřevě. Jednoduše řečeno, Bergman byl stejně zkušený a inspirativní divadelník jako filmař.
Ostatní informace
můžete nalézt aktuálně na stránkách divadla.