Kam a jak jedeme?
Při našem automobilovém výletě na Klatovsko jsme navštívili tři zajímavá turistická místa. Nejdříve jsme se vydali na prohlídku zříceniny hradu a zámku v Klenové, poté se nám v obci Týnec naskytl tristní pohled na místní zámek, který ač je od roku 2014 Národní kulturní památkou tak je v dosti zuboženém stavu. Náladu jsme si následně spravili v Klatovech, kde jsme po prohlídce náměstí vystoupali na místní dominantu Černou věž, odkud jsme měli celé město a jeho okolí jako na dlani.
Za čím jedeme?
Zřícenina hradu a zámek KlenováPrvní hradní stavba na vrchu nad Klenovou byla vystavěna na konci 13. století a jednalo se o hranolovou věž. K té ve století 14. a 15. přibyl hradní palác a mohutné opevnění. V 16. století bylo přistavěno renesanční křídlo, ale o sto let později je hrad uváděn již jako chátrající. Svého znovuzrození se areál dočkal v 19. století, kdy byl hrad romanticky upraven a podél jižního opevnění byl vystavěn hrabětem Stadion-Thannhausenem zámek v hiostorizujícím slohu. V současné době zde sídlí a zároveň objekt spravuje Galerie Klatovy-Klenová.
Zámek Týnec
První zmínka o Týnci pochází ze 14. století, kdy si zde páni z Týnce nechali vystavět gotickou tvrz. Ta prošla v 16. století renesanční a v 17. století barokní úpravou, to vše když panství patřilo rodu Kolovratů. Ti také iniciovali na počátku 18. století stavbu nového zámku. Maxmilián Norbert z Kolovrat a následně jeho syn Jan Josef Krakovský z Kolovrat nechali v Týnci vystavět sídlo, které bylo vrcholem barokní zámecké architektury v Čechách. Zámek byl původně obklopen francouzským parkem, později přetvořeným na park anglický. Neblaze se na stavu objektu podepsala v dobách socialismu přítomnost armády. Po roce 1989 se na zámku střídali majitelé a začal i pokus o velkou rekonstrukci tohoto unikátního barokního objektu, který však nebyl do dnešních dnů dotažen do konce.
Klatovy - Černá věž
Město bylo založeno okolo roku 1260 králem Přemyslem Otakarem II. Velký rozkvět Klatovy zažily za Lucemburků a jeho prosperita pokračovala i nadále. V 16. století byla postavena dominanta města, gotická Černá věž a zároveň s její stavbou probíhala i výstavbu renesančních domů a radnice na náměstí. V roce 1689 však zachvátil město velký požár. Ten se podepsal jak na současné podobě centra města, které po něm bylo opět od začátku budováno či vyspravováno, tak i na podobě Černé věže. Ta očouzená plameny a kouřem získala svoji tmavou podobu a v podstatě i své jméno. V roce 1855 byla věž osazena věžními hodinami a hodinovým strojem. V roce 1872 byla na věž umístěna nová jehlanová střecha, jelikož tu původní o dva roky dříve shodila silná vichřice přímo na náměstí před radnici. Výška věže je necelých 82 metrů a na ochoz ve výšce 70 metrů vede 226 schodů. Z ochozu je krásný výhled na město a na vrcholy nedaleké Šumavy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení je v Klenové v zámecké restauraci a poté v Klatovech. Zde je možnost nepřeberná.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výhled z Černé věže a prohlídka hradu Klenová - super.
Strašně nás zamrzel stav v jakém se nachází zámek v Týnci.
Ostatní informace
Klenová:
IV,X ÚT-NE 10-12 a 12,30-16
V,VI,IX ÚT-NE 9-12 a 12,30-17
VII,VIII PO-NE 9-12 a 12,30-18
Základní vstupné 80,-Kč
Týnec:
Zámek je veřejnosti nepřístupný
Černá věž:
IV,X SO,NE 9-12 a 13-16
V,VI,IX ÚT-NE 9-12 a 13-17
VII,VIII PO-NE 9-12 a 13-17
Základní vstupné 40,-Kč
Poslední aktualizace: 4.5.2022
Klenová - Týnec - klatovská Černá věž na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Klenová - Týnec - klatovská Černá věž
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!