Kam a jak jedeme?
O zřícenině tohoto hradu jsme se dozvěděli v pořadu Toulavá kamera. A protože naše naplánovaná
trasa podhůřím Krušných hor vede v těsné blízkosti, rozhodli jsme se tam zajít podívat.
Za čím jedeme?
Tato malá vesnice, nad kterou býval hrad, leží asi 2,5 km jihovýchodním směrem od
Klášterce nad Ohří. Historie hradu i vesnice, které stojí na okraji Doupovských hor, spolu úzce souvisí.
Hrad byl postaven na vysokém Černém vrchu (548 m), který se vypíná nad řekou Ohří. Byl pojmenován podle názvu řeky (Ohře je německy Eger). Podle nalezené keramiky se předpokládá, že vznikl v průběhu 2. poloviny 13. století. První písemná zmínka o něm je až z r. 1317. Když ho r. 1384 koupil Jindřich Škopek z Dubé, významný rádce krále Václava IV., nechal ho přestavět, aby odpovídal tehdejším požadavkům na bydlení a reprezentaci majitele. Vybudoval zde dva paláce a rozšířil opevnění.
Další přestavby se hrad již nedočkal. Často měnil majitele. Ve 2. pol. 16. století se panství hradu změnilo z královského léna na svobodný statek, na kterém již panstvo nežilo. Bydlel zde jen kastelán. Někdy na přelomu 16. a17. století se přestal používat zcela a od té doby chátrá.
Dnes je zachována část zdiva půlválcové věže, zbytky příkopů, valů, část opevnění druhého nádvoří i zbytky hradby, brány, zdi paláců a hospodářských budov. Hlavní palác měl tři zděná patra a zeď se dochovala téměř v plné výši. V předhradí se zachovala ve skále vytesaná nádrž na vodu.
V podhradí východním směrem vznika
vesnice. První písemná zmínka o ní je z r. 1407. R. 1444 zde vrchnost měla i lázně. R. 1654 tady byla hospoda a jeden krejčí. Pěstovalo se tu převážně žito, zpracovávalo se dřevo, které se vozilo do
Kadaně. Od r. 1773 tady byl poplužní dvůr. Koncem 19. století zde fungoval i sbor dobrovolných hasičů. Po válce došlo k vysídlení a nyní je Lestkov jen malá vesnička, kde je téměř konec světa. Silnice dál nevede.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V obci, ani u zříceniny možnost občerstvení není. Do Klášterce nad Ohří to však není daleko.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zřícenina je velká a zajímavá, vstup je volný, tak je možno se tam procházet, prohlížet si zbytky hradu, ale také se kochat hezkými výhledy. I kvůli těm výhledům za to stojí sem vyšplhat.
Ostatní informace
Z obce vede ke zřícenině červená značka. Parkoviště tam není. Jeli jsme po silnici, kam až to šlo, dá se říct na konec obce. Pak už se musí po svých. Je to sice jen něco přes 0,5 km, ale je to pěkně do kopce.
Nechá se sem vyrazit také od
infocentra z Klášterce nad Ohří – část Lázně. Je to však delší – cca 2,3 km, ale prudké je to stejně. Lázně jsou výrazně níž než obec Lestkov.
Poslední aktualizace: 2.8.2019
Lestkov (Egerberk, také Egerberg) – obec a zřícenina hradu na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
4,00
Diskuse a komentáře k Lestkov (Egerberk, také Egerberg) – obec a zřícenina hradu
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!