Loading...

Litovelské Pomoraví a Amazonie po stojedenácté, ale poprvé pěšky a kytičkově

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody Na kole Se psem

Kam a jak jedeme?

Hned na úvod tohoto tipu na výlet musím přiznat, že přesný počet svých návštěv Litovelského Pomoraví sice neznám (takže ta stojedenáctka je spíše básnickou licencí lehce se přibližující skutečnosti), ale bezpečně vím, že jsem tudy doposud – byť s jistými pěšími prolukami – vždy projížděl kolmo. Touha pohledět na jarní květenu může také na někoho působit takřka nepatřičně, ale nezapomínejme, že ono „with flowers in your hair“ bylo součástí hymny jedné generace. A tak jsme prostě koncem března k ramenům řeky Moravy opět vyrazili, přičemž opravdu nechyběla ani ta Amazonie …

Auto jsme odstavili ve Lhotě nad Moravou - což je víska nacházející se nedaleko Střeně, ale spadající pod o kousek vzdálenější Náklo - a hned vyrazili za poznáním. Pravda, trošku nás zdržel pozdrav několika drobným památkám v centru obce a konzumace piva z nedaleké Litovle … ale jak říkám, jen trošku. A potom to již šlo cestou i necestou a v barvách bílé, žluté i fialové. Konečně totiž začalo jaro …

Za čím jedeme?

Čekaly nás postupně všechny ty sněženky, bledule (na ty jsme ovšem narazili jen na dvou místech), orseje, sasanky, plícníky, prvosenky neboli petrklíče (v tomto případě se jednalo o pár prvních nesmělých pokusů), dýmnivky a tomu podobné ukázky pomoravské květeny. A k tomu i další věrozvěstové jara v podobě různých barevných „poletavců“ v čele se žluťásky a babočkami typu páví oko.

Po kombinaci červené TZ, NS Litovelské luhy (ty menší zřejmě zaujme spíše Lesánkova NS) a několika úseků neznačených cest jsme se dostali až k odpočinkovému místu Šargoun. Cestou jsme minuli nejen most přes Bahenku, ale např. také pár tabulí oznamujících v jaké části Litovelského Pomoraví se právě nacházíme. A tak jsme si prošli nejen Vnitrozemskou deltu v NPR Ramena řeky Moravy, ale také tu Amazonii, která pronikla až do názvu tohoto článku. Správný název ovšem zní Litovelská Amazonie a jedná se již o součást PR Litovelské Luhy. A v této části Pomoraví si dovolím jednu radu: Pohlédněte občas vzhůru, kde nejde o tuny vánočního cizopasníka zvaného jmelí, ale o stromy, na kterých vyrostly jakési prazvláštní „útvary“. V první chvíli jsme nevěděli, jestli na větve někdo umístil zdobné prvky z gotických katedrál nebo na ně jen lidožraví domorodci napíchali hlavy misionářů a dalších nepřátel …

Za zmínku stojí také několik zajímavostí v samotné Lhotě nad Moravou. Jedná se o – v těsné blízkosti u sebe se nacházející – skupinku tvořenou celodřevěnou zvoničkou dokončenou v roce 1830, dřevěným křížem z roku 1836 a zdobnými zděnými božími muky. Je potřeba si ovšem uvědomit, že právě díky řece Moravě byla Lhota založena již někdy po roce 1247, a to v nejbližším okolí vodního mlýna postaveného z prostředků olomouckého klášterního Hradiska.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Svačinu jsme měli s sebou, takže jen nějaké ty pamlsky v podobě zmrzliny a piva. Vzhledem k tomu, že jsme se pohybovali v turisticky vysoce atraktivní lokalitě (kde navíc probíhalo organizované zahájení turistické sezóny), je zde nabídka stravovacích a občerstvovacích míst poměrně pestrá. A to dokonce i v takové vísce, jakou je Lhota nad Moravou; navíc nedaleko od ní se nacházejí více než desetitisícová města Uničov a Šternberk i o něco málo menší Litovel. Takže jsme s průběhem dne byli maximálně spokojeni a to zde ještě musím zmínit část stravovacího programu v podobě faktu, že jsme i jisté množství medvědího česneku nasyrovo požvýkali …

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo: Krásné počasí, navíc již více než naznačující, že máme už to skutečné jaro. Volba trasy, která nám umožnila se – alespoň chvílemi - pohybovat zcela mimo davy (a i když lidu bylo dost, nebylo to zdaleka tak divoké, jak jsme se zpočátku obávali). Navíc jsme Pomoraví viděli přece jen trošku jinak než obvykle, protože s koly sem většinou zajíždíme o pár týdnů později.

Nelíbilo: Pokud chce člověk vidět ony „sněženkové plantáže“, musí se do Pomoraví vydat v březnu. Díky tomu působí tato lokalita tak trošku smutně, protože jarní tráva a zeleň listoví v té době prostě ještě chybí. Ale všechno najednou mít nelze …

Ostatní informace

Kromě nákladů na dopravu jsme utráceli pouze ve Lhotě. A být bez auta, tak by se asi zdejší turistické posezení řádně protáhlo i prodražilo. Takto jsme raději spěchali na tiskovku na Koupák, kde jsme se pochlubili podobně „postiženým“ jednotlivcům dalším způsobem, jak turisticky přivítat jaro. A ani jsme se pak nemuseli cestou domů vznášet jako ti zástupci druhého nejpočetnějšího hmyzího řádu …    

A na závěr snad ještě malé „technické“ shrnutí:

Celou dobu jsme se pohybovali v nadmořské výšce 220 až 230 metrů a v naprosté rovině. Lokalita Litovelského Pomoraví je protkána až neuvěřitelným množstvím lesních cest (včetně panelových) a cestiček, červená TZ s cyklotrasou však v této „naší“ části vedou pouze po asfaltce. Cestou jsme potkávali pěší turisty i cyklisty ve věku 0 až 80 let a jejich čtyřnohých přátel i kočárků bylo, naštěstí, podstatně více než - na bůhvíjaké povolení – projíždějících aut. Když nebudu počítat různé odbíhání k četným zástupcům naší flóry, tak jsme ušli téměř na metr přesně deset kilometrů. A doporučuji před výletem do Pomoraví alespoň na chvíli pohledět do mapy, protože pokud půjdete pouze po páteřní červené TZ, tak si moc pohledů na vody četných ramen moravské národní řeky neužijete …

Poslední aktualizace: 1.4.2022
Litovelské Pomoraví a Amazonie po stojedenácté, ale poprvé pěšky a kytičkově na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Litovelské Pomoraví a Amazonie po stojedenácté, ale poprvé pěšky a kytičkově

Lhota nad Moravou (Náklo) – Občerstvení Na-Lhotě
Lhota nad Moravou (Náklo) – Občerstvení Na-Lhotě
Cyklo bar - hospůdka
Občerstvení Na-Lhotě v malé vísce Lhota nad Moravou se rychle stalo…
0.4km
více »
Lhota nad Moravou (Náklo) – dřevěná zvonička
Lhota nad Moravou (Náklo) – dřevěná zvonička
Zvonice
Dřevěná zvonička se nachází v centru malé vísky Lhota nad Moravou, která…
0.5km
více »
Střeň – dva dřevěné kříže
Střeň – dva dřevěné kříže
Kříž
Obec Střeň se prvně připomíná v listině Václava I. v roce 1249, nicméně nikdy nešlo o nějakou důležitou ves, prostě jedna z mnoha dě…
1.1km
více »
Příliš brzké jaro v Litovelském Pomoraví
Příliš brzké jaro v Litovelském Pomoraví
Fotogalerie
No co si budeme povídat, normálně bychom v únoru (byť by to bylo …
1.3km
více »
Střeň – pomník padlých
Střeň – pomník padlých
Pomník
V postřehu, že pomníky padlých z 1. i 2. světové války jsou rozesety po…
1.4km
více »
Litovelské Pomoraví – už v plném květu
Litovelské Pomoraví – už v plném květu
Tipy na výlet
Přišlo jaro. Snad o něco dříve než loni. Na přes rok třeba přijde později. Na vzdory člověku to příroda nějak srovná (ač se nám to…
1.5km
více »
Litovelské Pomoraví – Vietnamská lávka, 252,5 km
Litovelské Pomoraví – Vietnamská lávka, 252,5 km
Most
Na mapách.cz je označen na 252,5. km Moravy jako most pro pěší. S…
1.5km
více »
Střeň
Střeň
Vesnice
Obec Střeň leží východním směrem od města Litovel v chráněné krajinné obl…
1.6km
více »
Štěpánov – Mohelnice, Litovelskou Amazonií na sněženky i bledule
Štěpánov – Mohelnice, Litovelskou Amazonií na sněženky i bledule
Cestopisy
Už loni se mi podařilo zachytit (sice na závěr) množství kvetoucí…
1.7km
více »
Jarním Pomoravím do Bahen
Jarním Pomoravím do Bahen
Trasy
Litovelské Pomoraví je celkem oblíbený cíl našich výletů, hlavně …
2.3km
více »
Hynkov – Válečný pomník
Hynkov – Válečný pomník
Pomník
Pomník obětem událostí Velké, tedy první světové války nechybí ani v Hynkově, v současné době spadající pod správu obec Příkazy. Pom…
2.7km
více »
Hynkov – Starý mlýn (Hospoda na Hynkově)
Hynkov – Starý mlýn (Hospoda na Hynkově)
Cyklo bar - hospůdka
Přiznejme si bez vytáček, že výlet po trase, kde není hospoda, restaurace…
2.7km
více »
Mezice – vykopaná Kalvárie
Mezice – vykopaná Kalvárie
Socha
Náves v Mezicích u kapličky Panny Marie zdobí takřka novotou zářící sousoší, nebo kdo chce říci kříž Kalvárie. Víceméně nejde o nijak zvláštní typ s…
2.7km
více »
Náklo – kostel sv. Jiří
Náklo – kostel sv. Jiří
Kostel
Obec Náklo se nachází 11 kilometrů severozápadně od Olomouce a žije zde…
2.8km
více »
Náklo-hrad a letohrádek
Náklo-hrad a letohrádek
Hrad
Obec Náklo leži 12 km severozápadně od Olomouce u dálnice na Svitavy asi 6…
2.8km
více »
Náklo - socha sv. Floriána
Náklo - socha sv. Floriána
Socha
V hanácké obci Náklo, ležící asi jedenáct kilometrů severozápadně od Olomouce, se nachází pozoruhodných památek hned několik. Jednou…
2.8km
více »
Náklo
Náklo
Vesnice
Obec Náklo se nachází v oblasti mezi Olomoucí a Litovlí, v oblasti Hornom…
2.8km
více »
Náklo – fara, původně barokní letohrádek
Náklo – fara, původně barokní letohrádek
Letohrad
„Hlavní“ ulici v hanáckém Nákle nenápadně krášlí poněkud zanedbaná…
2.9km
více »
Litovelské Pomoraví
Litovelské Pomoraví
Fotogalerie
Oblast středního toku Moravy vymezená zhruba obcí Moravičan na severu, z jihu Horkou a Chomoutovem. Zhruba v centru oblasti najdeme město Litovel,…
3.1km
více »
Šargoun – Dům přírody Litovelského Pomoraví
Šargoun – Dům přírody Litovelského Pomoraví
Infocentrum
Je potěšitelné, že správci chráněných území pouze nechrání přírodu (v…
3.1km
více »
Náklo – pomník 1. světové války
Náklo – pomník 1. světové války
Pomník
Že je pomníků 1. světové války mnoho v celé nejen naší zemi (i všude jinde, kde se bojovalo) není třeba zvláště pochybovat. Pomníky se různí podle v…
3.1km
více »
Příkazy / Náklo - lipové stromořadí
Příkazy / Náklo - lipové stromořadí
Památný strom
Alej 64 památných stromů známá jako lipové stromořadí u říčky Cholinky…
3.3km
více »
Příkazy a Náklo – boží muka v počtu nevídaném
Příkazy a Náklo – boží muka v počtu nevídaném
Boží muka
Množství drobných sakrálních památek, zvaných boží muka, je v širokých…
3.5km
více »
Příkazy (u Olomouce) – hanácké žudry
Příkazy (u Olomouce) – hanácké žudry
Dům, budova
Hanácká obec Příkazy, písemně poprvé zmiňovaná v roce 1250 a nacházející…
3.8km
více »
Kolem olomouckých jezer a hanáckých božích muk k Litovelskému Pomoraví
Kolem olomouckých jezer a hanáckých božích muk k Litovelskému Pomoraví
Cestopisy
Oblast Litovelského Pomoraví patří mezi lidem šumperským k dlouhodobě…
4.1km
více »
Příkazy (u Olomouce) – „nový“ smírčí kříž u zemědělské váhy
Příkazy (u Olomouce) – „nový“ smírčí kříž u zemědělské váhy
Kříž
Velkým překvapením se pro příznivce pozoruhodných kamenných svědk…
4.3km
více »
Litovel
Litovel
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v sr…
4.9km
více »
Litovel – procházka farním kostelem sv. Marka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Litovel – procházka farním kostelem sv. Marka
Kostel
Barokní farní kostel sv. Marka je jednou z dominant „Hanáckých Benátek“, jak je desetitisícové město Litovel často a…
5.4km
více »
Olomouc
Olomouc
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. O…
12.5km
více »
zavřít reklamu