Chrudim je druhé největší město Pardubického kraje s přibližně 23. tis. obyvateli. Chrudim je historické město, protéká zde řeka Chrudimka. Jižně od Chrudimi se rozkládá chráněná krajinná oblast Železné Hory.
Na sobotní výlet jsme si objednali modré nebe a sluníčko, nádherné letní počasí v září. Motoráček nás dovezl do Třemošnice, městečka na úpatí Železných hor. Od nádraží dojdeme po zelené na náměstí a za ním a Zlatým potokem ji vyměníme za červenou. Stoupáme vzhůru do kopce, jdeme pozdravit Žižkův dub.Památných stromů je v Železných horách dost, ale jen některé jsou tak monumentální jako právě tento. Čísla hovoří za vše: obvod 922 cm, výška 28 m, stáří 600-800 let. Dub byl zasazen při stavbě hradu u brány, dnes ho najdeme na jižním konci vesnice Podhradí za bývalým hostincem. I když se jmenuje Žižkův, sám Žižka pod ním nikdy neseděl. Strom přečkal mnoho věků, požár dutiny v roce 1969 i vylomení části koruny v roce 1987. V současné době je strom vyčištěn a zastřešen a v letošním roce obalen žaludy.
Vystoupáme na hrad Lichnice, ten tu nebudu znovu popisovat, ale je nádherný, je z něj krásný rozhled na všechny strany a určitě se sem budete chtít vrátit. Já už jsem tu podruhé :-)... Cestou z hradu se zastavíme na Dívčím kameni - skalnaté vyhlídce nad Lovětínskou roklí, která nabízí krásné rozhledy na Čáslavsko, protější kopec Krkanka a do Lovětínské rokle. K tomuto místu se váže pověst: Na hradě Lichnice žila dcera hradního pána - Milada. Ta stanovila podmínku pro svého budoucího ženicha - musí na koni dojet na kámen pod hradem a na něm se s koněm třikrát otočit. Moc rytířů zkoušelo tuto podmínku splnit, ale všichni skončili pádem do rokle. Jeden z nich si ale nechal okovat svého koně podkovy s diamanty a opravdu se na kameni třikrát otočil. Pak se vrátil k hradu a Miladu, která vše z okna pozorovala, zastřelil šípem z kuše.
Pokračujeme k chatové osadě u Rudova, kde odbočíme vlevo na žlutou turistickou značku. Ta nás povede dolů Lovětínskou roklí. Jedná se o 1,5 km dlouhé hluboké údolí, kde mezi sráznými skalami a listnatým porostem protéká peřejnatý potok. V roce 2008 bylo v Lovětínské rokli vyhlášeno CHKO Železné hory bezzásahové území a Lovětínská rokle se tak stala zatím nejmladším pralesem. V loňském roce (2008) opět toto místo čelilo větrné kalamitě, která poznamenala vzhled celého údolí. Většina popadaných stromů byla v rokli ponechána svému osudu, pouze byla zprůchodněna turistická stezka, která vede většinou po kamenech podél potoka. Divoká krása rokle je jedinečná, svoje kouzlo bude mít jistě v každém ročním období.
Z dolního konce rokle se můžete po modré vrátit zpět do Třemošnice, my jsme se po ní vydali vpravo, lesní cestou s výhledem na historickou vápenku v Závratci přes malebnou osadu Lhůty s nádhernými pastvinami plnými koní, mezi pěknými domky Žlebských Chvalovic do Ronova nad Doubravou.
Za čím jedeme?
Jdeme za naším nejmladším pralesem Lovětínská rokle, který byl vyhlášen bezzásahovým územím v roce 2008
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
občerstvení nabízí kiosek u hradu Lichnice, kiosek Lovětín v chatové osadě U Rudova, v Ronově na náměstí jsou hned 3 restaurace a taky výborná zmrzlina
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherný je Žižkův dub, hrad Lichnice, Dívčí kámen, Lovětínská rokle, Pastviny a výhled do kraje u Žlebských Chvalovic........
Ostatní informace
Hrad Lichnice
otevírací doba: duben so a ne: 10 – 17 hodin květen – září út – ne: 10 – 17 hodin vstupné: 15,- 10,-Kč