Maršíkov a Granátovka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Dá se dojet ze Sobotína vlakem nebo z Velkých Losin.My jsme jeli autem.
Cestou jsme se zastavili v Maršíkově v dřevěném kostele sv. Michaela Archanděla.
PO prohlídce jsme vyjeli k TZ Nad Maršíkovem, kde jsme nechali auto. dále jsme se vydali pěšky po žluté TZ a došli jsme na vrchol Kamenitý kopec (616m). Je zde vysílač. Škoda,že není moc velká viditelnost přes stromy. Jdeme dál a objevujeme pod nohama Kleinovy lovecké stezky někdy nazývané jako Baronská cesta. Došli jsme k Černým kamenům. Skály zde byly krásné a hezky se po nich lezlo. Sem tam obrostlé krásným zeleným mechem. Zde byly zpevněné lovecké cesty zachovalejší. Došli jsme k rozcestí Nad Terezínem a přešli jsme na zelenou TZ a vraceli se směrem zpět. Po cestě jsme ale hlavně narazili na cíl cesty, což byla Granátová skála. Žádné drahé kameny jsme nenašli, ale byl zde krásný výhled na Sobotín a jeho okolí. Dokonce jsme viděli krásnou duhu. Na Kamenným vrchu určitě pršelo. Za chvilku jsme došli až ke kapličce Nejsvětější Trojice kde byl i léčivý pramen. Nabrali jsme si vodu domů a sotva jsme sedli do auta. Začalo pršet. Při sjezdu do Maršíkova jsme viděli v oboře daňky a kačeny. Výlet moc hezký. Ušli jsme 6 km.
Za čím jedeme?
Maršíkovský kostel
Granátová skála
Pramen u kaple sv. Trojice
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě jsme si dali zásoby z baťůžku a jinak se dá najíst v Sobotíně a nebo ve Velkých Losinách, což je nedaleko.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Kostel sv. Michaela v Maršíkově je cennou renesanční roubenou stavbou. Je nejstarší zachovalou lidovou stavbou na severní Moravě. Kostel nechal postavit r. 1609 na místě starší modlitebny Přemyslav II. ze Žerotína pro luterány. Později byl křesťanský a to je i dodnes. V letech 1655-57 byl kostel opraven. Roku 1776-77 byl rokokově a barokně vyzdoben. V roce 1776 byly nainstalovány vzácné varhany postavené v Králikách mistrem Kašparem Weltzelem. V roce 1973 byly restaurovány a pouze tři píšťaly z celkového počtu 315 musely být nahrazeny kopiemi. My jsme si na varhany mohli zahrát.
Kostel s původním interiérem je kulturní památkou I. kategorie.
Poutě jsou zde na svátek Sv. Trojice. Dříve se prý chodilo ke kapličce s pramenem na pouť s prapory, ale když vesničané opustili vesnici, kolotočáři jim ukradli slepice. Od té doby se pouť odehrává pouze u kostela Michaela Archanděla.
Říká se, že dřevo na kostel bylo použito ze zbytku smrkového dřeva z Losinského zámku, stejně tak i v nedaleké Žárové. Dřevo bylo natřeno na bílo, aby stavba vypadala jako zděná. Později se bílá barva vymývala. Smrkové dřevo je napadeno červotoči, protože se lidé špatně zpovídali. Proto taky místní truhlář, nyní pan kostelník, vyrobil novou zpovědnici a červotoči snad budou zahnáni. A proč se lidé mají v Maršíkově tak dobře? Je zde obraz kde je namalována Zeměkoule s mapou a Maršíkov je zde vyznačen těsně pod anděli, kteří Maršíkov chrání. Je zde i obraz sv. Michaela Archanděla v pravo na stěně a jeho ohnivý meč vesnici ochraňuje před zlem.
Ostatní informace
Vše bylo zdarma a granáty jsme nenašli :)
Už jsou pravděpodobně vybrané