Loading...

Z Velkých Losin do Sobotína, přes Maršíkov a Fellberk

Trasy Pěší trasa Malá náročnost

číslo 1 Velké Losiny - kostel Asfalt 0,0 km
  U kostela sv. Jana Křtitele
číslo 2 Maršíkovský mlýn Asfalt 1,4 km
  Odbočka z cesty, ve mlýně pálenice
číslo 3 Maršíkov - bus Asfalt 1,7 km
  Rozcestí u zaniklé hospody, připojení červené TZ z Loučné
číslo 4 Kostel sv. Michala Asfalt 2,1 km
  Souběh červené a modré TZ, dřevěný kostel
číslo 5 Dančí obora Asfalt 2,3 km
  Souběh červené a modré po cestě
číslo 6 Nad Maršíkovem Asfalt 2,8 km
  Přes cestu do lesa
číslo 7 Kaple na Fellberku Šotolina 2,9 km
  Kaple Nejsvětější Trojice
číslo 8 Sobotín - Štětínov Asfalt 3,5 km
  Dál po polní cestě
číslo 9 Kožušná Šotolina 4,0 km
  Geologická lokalita stěnového lomu
číslo 10 Sobotín diakonie Asfalt 4,7 km
  Východiště turistických tras, poblíž žst a autobusová zastávka

Že se ve volných chvílích věnuji turistickému značení, tedy malování, respektive obnově značek jsem už na Turistice uvedl. Povětšinou volíme trasu méně známou (kde to neznáme), případně delší dobu nenavštívenou, ale občas se vydáme i do míst důvěrně známých. I tak se může stát, že objevíme něco, co obvykle mineme.

Trasa z Velkých Losin do Sobotína není nijak zvlášť obtížná, lze ji doporučit klidně jako odpolední vycházku pro místní obyvatele, ale díky celkem dostupné veřejné dopravě si mohou podobnou vycházku dopřát i obyvatelé z okolí.

Trasu jsme zahájili u Velkolosinského kostela sv. Jana Křtitele. Kostel je to velký, původně luteránský, po rekatolizaci tedy katolický. Původně renesanční s barokní úpravou. Ale i přes tyto styly lze vypozorovat ještě doznívající gotické vlivy. Kostel se považuje za největší venkovský kostel v ČR a je zařazen do I. kategorie kulturních památek. Poblíž kostela je rozcestník s naším východištěm, modrou turistickou značkou. Ta se kolem kostela přehoupne lávkou přes říčku Losinku, která přitéká přes vedlejší Bukovice od svého pramene mezi Jelení skalkou a Ucháčem.

Chodníček vyústí na Bukovickou ulici u sochy sv. Jana Nepomuckého a přes prvotřídku č. 44 trasa pokračuje po místní asfaltce k Maršíkovu. Nejdřív prochází kolem hřbitova, překročí koleje u železniční zastávky a kolem zanedbaného ovocného sadu (s rybízem) směřuje k mostu přes Desnou. Za zatáčkou je k vidění zajímavý objekt bývalého mlýna. Současný majitel objekt opravuje a pro milovníky něčeho tvrdšího bude jistě důležité zjištění, že zde sídlí pálenice. Mimo jiné vyrábí i výběrové destiláty a likéry pod značkou Ullersdorf (německý název Losin). V otevíracích dnech lze objekt i navštívit a sjednat exkurzi, teď, tedy v době karantény ovšem zrušené.

Za mlýnem trasa odbočuje po obecní komunikaci podle Maršíkovského potoka. U opuštěné hospody se k modré značce připojuje červená TZ od Loučné. Už „hlavním“ Maršíkovským bulvárem dochází k nejvýznamnější místní památce což je samozřejmě dřevěný kostel sv. Michala. Byl postaven roku 1609. Stejného stáří je kostel v Žárové (to je na druhé straně Velkých Losin). Traduje se, že dřevo na stavbu obou kostelů byl použit materiál z kostel z Velkých Losin (kde jsme začínali). Kostel byl tedy prý tak velký, že ještě zbylo i na kapli sv. Jana Nepomuckého v Klepáčově (to je pod Skřítkem). Maršíkovský kostel je považován za nejstarší roubenou stavbou na Severní Moravě. Je tak mimochodem starší, než roubené stavby na Valašsku, které je považováno za zaslíbenou oblast dřevěných staveb.

Na vyžádání se lze do kostelíka podívat (kontakt je uveden u vstupu).

Od kostelíka směřujeme pěšinkou mezi zahrádkami za maršíkovská humna. Pokračujeme dál k silnici kolem plotu dančí obory. Je to dost smutný fakt, že většina krásných zvířat (mladé kousky jsou i dost zvědavé) v brzké době skončí někde na pekáči. Za serpentinou stoupá značka polním úvozem, který zkracuje kolem jedoucí silničku. Po rozcestí Nad Maršíkovem opouštíme modrou TZ a dál užíváme červené značení.

To přejde asfaltku a pokračuje lesní cestou. Ovšem přímo pod pod trasou láká k návštěvě kaplička Nejsvětější Trojice. Místní říkají místní německy Fellberk. Kapli, na místě starší, nechal postavit majitel zaniklých železáren v Sobotíně, baron Albert Klein. Kaple je poslední dobou pěkně udržovaná a funguje i vedlejší „zázračný“ pramen. Na stavbu kaple byla z části použita hornina krupník. Ta se těžila v blízkých lomech u Sobotína a Vernířovic a užívala se k vyzdívce vysokých pecí. Poněkud mimo trasu, ale jednoduše po silnic do serpentiny je k vidění základ tzv. Hlásky nebo Klapačky Hohe Warte, která sloužila k pozorování areálu zaniklých železáren a mj. i k určování doby tavby (to se odehrávalo podle barvy kouře).

Červená značka klesá lesní cestou zpět k silničce, kterou využije asi v úseku 300 m, aby se zkratkou vydala k rozcestníku Sobotín-Štetínov. Tady tedy naše značení končí. Musíme se ale dostat k civilizaci, tedy dopravnímu prostředku. Nejjednodušší je pokračovat po žluté TZ, k toku Merty. Zprvu mezi pastvinou se polní cesta přimyká k úbočí masivu Kamenitého vrchu. Na jeho úpatí již značně zarostla skála bývalého stěnového lomu Kožušná. Mimochodem díky jaru a zatím mírnému olistění lze zjistit, že vlastně dobývací prostory byly dva. Ten první o něco menší je severovýchodněji položený než ten hlavní, u kterého je jedno ze zastavení mineralogické naučné stezky. Kámen se tu těžil pro potřeby železáren, z mineralogického hlediska byl zajímavý výskyt tzv. zeolitů, které byly ale všechny vytěženy a k vidění by mohly být např. v olomouckém muzeu.

Od lomu již trasa pokračuje přímo podél toku Merty. Za řekou (spíše potokem) lze rozeznat terénní tvary, které se nezdají být úplně přirozené, protože okolní terén už je jinak celkem plochý. V tomto případě jde nejspíš o pozůstatky výroby zaniklých železáren, tedy výsypky odpadu z taveb – strusky. Ta se sice většinou ještě použila k výrobě nějakého stavebního materiálu, ale přeci jen něco zbylo. Do dnešních dob se v Sobotíně příliš z původních železáren nedochovalo. Některé objekty byly upraveny k obytným účelům, částečně k drobným průmyslovým výrobám. Ten nejhezčí je ovšem zámek, dnes luxusní hotel.

Poslední aktualizace: 19.4.2020
Z Velkých Losin do Sobotína, přes Maršíkov a Fellberk na mapě
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Z Velkých Losin do Sobotína, přes Maršíkov a Fellberk

Velké Losiny – sv. Jan Nepomucký
Velké Losiny – sv. Jan Nepomucký
Socha
Těžko říci, který svatý je u nás nejoblíbenější, ale co se týče zpodobnění na různých obrazech a sochách, zřejmě jednoznačně vede Jan Nepomucký. Snad…
0.2km
více »
Velké Losiny - naučná stezka
Velké Losiny - naučná stezka
Tipy na výlet
Velké Losiny jsou vyhledávanou turistickou destinací pod hrubým Jeseníkem, největším lákadlem je renesanční zámek, najdeme tu i Ruční papírnu a samozřejmě lázně, já to…
0.2km
více »
Velké Losiny – nejkratší dva kilometry na světě
Velké Losiny – nejkratší dva kilometry na světě
Zajímavost
Snad každý z nás někdy zatoužil po možnosti urazit vzdálenost několika…
0.2km
více »
Velké Losiny - kostel sv. Jana Křtitele
Velké Losiny - kostel sv. Jana Křtitele
Kostel
Farní kostel, pozdně renesanční z l. 1599-1603 na místě staršího dřevěného. Původně vznikl jako kostel luteránský, po r. 1620 katolický. Stavbu navrhl …
0.2km
více »
Naučná stezka Velké Losiny (trasa B) aneb památkové putování na Maršíkov
Naučná stezka Velké Losiny (trasa B) aneb památkové putování na Maršíkov
Chodník, naučná stezka
Snad každá naše obec má dnes snahu se všemožně zviditelnit a přilákat tak…
0.2km
více »
Velké Losiny - kaplička sv. Rocha
Velké Losiny - kaplička sv. Rocha
Kaple
Známá lázeňská obec Velké Losiny, kterou najdeme asi 10 km od Šumperka, nabízí svým návštěvníkům nejen termální prameny a krásnou…
0.3km
více »
Velké Losiny – Švédská kaplička
Velké Losiny – Švédská kaplička
Boží muka
Krásná lázeňská obec Velké Losiny se rozkládá v údolí říčky Losinky v podhůří Jeseníků, necelých deset kilometrů od města Šumperk.…
0.4km
více »
Velké Losiny - Křížový vrch
Velké Losiny - Křížový vrch
Poutní místo
Široké údolí Desné je jižním vstupem k úpatí nejvyšších hor Moravy, Hrubé…
0.7km
více »
Velké Losiny
Velké Losiny
Lázně
Lázeňské městečko, ležící severovýchodně od Šumperku, vítají do svého…
0.9km
více »
Velké Losiny
Velké Losiny
Vesnice
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme…
0.9km
více »
Velké Losiny
Velké Losiny
Tipy na výlet
Zavítat do olomouckého kraje a nenavštívit obec Velké Losiny?…
1.1km
více »
Velké Losiny - náměstí (alias Lázeňská)
Velké Losiny - náměstí (alias Lázeňská)
Náměstí
Náměstí ve Velkých Losinách je víceméně protimluv. Ve skutečnosti se jedná o upravené prostranství před vstupem do lázeňského parku a tudíž areálu l…
1.1km
více »
Velké Losiny – historie, zámek, lázně, pivovar
Velké Losiny – historie, zámek, lázně, pivovar
Tipy na výlet
Když se nám letos o velikonocích podařilo zdarma získat skupinovou…
1.1km
více »
Velké Losiny
Velké Losiny
Tipy na výlet
Jedeme do Velkých Losin. Je to výlet jednodenní, vlakem. Hlavní náplní…
1.1km
více »
Velké Losiny - termální park
Velké Losiny - termální park
Aquapark
Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a z…
1.1km
více »
Velké Losiny - Informační centrum
Velké Losiny - Informační centrum
Infocentrum
Nachází se v centu obce na rohu nábřeží a Lázeňské ulice v přízemí…
1.1km
více »
Velké Losiny - lázeňský park
Velké Losiny - lázeňský park
Park
Byl postupně budován kolem lázeňských objektů. Původně francouzský…
1.1km
více »
Ludvíkovský okruh - trasa pro vozíčkáře
Ludvíkovský okruh - trasa pro vozíčkáře
Trasy
Trasa vyznačená terénní bílou cykloznačkou č. 6197 též nazývaná jako…
1.2km
více »
Barevný říjen ve Velkých Losinách
Barevný říjen ve Velkých Losinách
Fotogalerie
Poslení týden aktuálního října (2021) přinesl krásné počasí, kdy příroda zahýřila všemi barvami, doplněné stabilním slunečním osvětlením. Víkend u n…
1.2km
více »
Turistické rozcestí Velké Losiny-lázně
Turistické rozcestí Velké Losiny-lázně
Rozcestí
Nachází se na hlavní přístupové cestě k lázním na okraji lázeňského lesoparku ve střední části obce. Prochází tudy modře a zeleně značená…
1.2km
více »
zavřít reklamu