Město a hrad Švihov.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Poslední dubnový den se představil modrou oblohou a bylo jasné, že ranní chlad nebude trvat dlouho. Vlak ze Sušice odjíždí podle jízdního řádu a údolím proti proudu říčky Ostružné pozvolna zdolává menší stoupání. Za Kolincem to je již horší, odtud vláček se musí přehoupnout přes hřeben Velhartické vrchoviny, aby pod Nemilkovem pokračoval údolím Drnového potoka do Klatov. Tady se přestupuje na osobák do Plzně a po slabé čtvrthodince vystupujeme na nádraží ve Švihově. Zbývá se rozhodnout, kde začít a můžeme jít.
Za čím jedeme?
Jdeme po ulici, která je vlastně průtahem hlavní silnice č. 27 z Klatov do Plzně a i když je sobota, provoz je dosti silný. Docházíme na křižovatku před mostem a jdeme vpravo k místnímu hřbitovu. Procházíme kolem starého židovského hřbitova a stoupáme na návrší. Mezi stromy se objevuje hřbitovní zeď a za ní nejstarší stavba Švihova, původně románský kostel sv. Jiljí. Ten se mohl stavět již ve 12. století, ale z tohoto období zbylo jen zdivo a románské okno. Z následné gotické přestavby zbylo také jen zdivo a okno a v období baroka se změnil do současné podoby. Ze hřbitova je hezký pohled k severu na Lysinu a Stramchyni. Stejnou cestou se vracíme k městu u železničního mostu se jdeme podívat na druhý židovský hřbitov a poté se vracíme a jdeme k mostu přes Úhlavu. Z něho se otevírá hezký výhled na hrad a severní část Chudenické vrchoviny. Na mostě je barokní socha sv. Jana z Nepomuku. Vcházíme do ulice městečka. Po levé straně vidíme bývalý kostel Sv. Jana Evangelisty, který je v současnosti obydlen.
Po několika krocích jsme na náměstí Dr. Edvarda Beneše. V jeho střední části je radnice z počátku 19. století s věží v novogotickém slohu. Po levé straně je zajímavý pomník padlých ve světové válce se sochou legionáře. Z náměstí jdeme Doprava kolem moderny z období socialismu a za ním je náměstí T. G. Masaryka. V jeho horní části je druhá barokní socha sv. Jana z Nepomuku a je už vidět farní kostel sv. Václava. Hezká barokní svatyně stojí na místě gotického kostela, ze kterého zbyl jen zaklenutý portál. Vnitřní zařízení je barokní a novogotické. Na jižní stěně jsou sluneční hodiny s postavou sv. Václava. Zajímavá je i nedaleká budova fary. Vracíme se na Masarykovo náměstí a jde se na hrad.
Psát o jeho historii je vlastně nošením dříví do lesa. Švihov je jistě jedním z nezajímavějších českých hradů a dá se říci, že je i fotogenický. Ale po pořádku, cestou z náměstí jdeme kolem budovy starého mlýna přes právě opravovaný most. Kamennou hradní branou procházíme na rozsáhlé nádvoří. Po pravé straně jsou správní a bývalé hospodářské budovy, vlevo se vypíná vysoká hradní věž. Ta byla také cílem našeho výletu, bohužel bude otevřena až od července. Výstavní sál patří v těchto dnech moc hezkým obrazům místní malířky. V další hale lze obdivovat modely českých památek a je tu i připomínka pohádky „Tři oříšky pro Popelku“, která se tu natáčela. Další hodina patří prohlídce hradu, jeho velký sál je skutečnou perlou. Poslední kroky patří okolí hradu. Lze jej celý obejít a vynechat tuto cestu snad ani nejde. Jdeme kolem vodního příkopu až k jezu a vracíme se k hradu kolem zbytku hradeb. Za nimi mají své království ovečky. Kolečko kolem hradu je za námi, jdeme opět kolem příkopu a pěšinou procházíme k jezu na řece Úhlavě. Za ním nás stezka řepkovým polem provází až pod nádraží. Odtud ještě jedem pohled na hrad a město. Chvilka čekání na vlak a hezký výlet pod modrou oblohou je skoro u konce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Lze se občerstvit v kiosku přímo na hradě. My jsme si vybrali restauraci na Benešově náměstí. Vaří se tu dobře a i když byla sobota, měli výběr z několika hotovek. Ceny za jídlo a pití pro turistu více než příznivé a pivo jako křen.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Švihov, to je moje srdeční záležitost a asi bych nespočítal, kolikrát jsem tu již byl. Zcela jistě dost vysoké dvouciferné číslo. Hrad je pohádkový, město parkově upravené a většina domů opravená. Nám se tady moc líbilo. Jen návštěva věže se musela odložit. Z okolí hradu je hezký pohled na hory Chudenické vrchoviny.
Ostatní informace
Návštěvní doba se od května zřejmě změní a tak je lepší si předem prohlédnout hradní stránky. V současnosti se provází jen jeden okruh. Ceny jsou různé, ta seniorská je 70,- Kč, ale je to na internetu. Celá cesta městem o okolím hradu je okolo 4 až 5 kilometrů.