Pěší okruh Švihov – zřícenina hradu Kokšín – Výrov – hrad Švihov, ale také Vachatova rozhledna a rozhledna Štěpánka v Chalupech
Na náš druhý den pobytu na Švihovsku jsme si naplánovali cca 11 km dlouhý okružní výlet, při kterém jsme využili cest bez turistického značení, naučné stezky i cyklotrasy.
Večer jsme přespali na parkovišti u hřbitova, které je stranou a kde jsme nikomu nepřekáželi. Tady jsme auto také nechali.
Naučná stezka sice vede jinudy, ale už tady je první zajímavost - hřbitovní kostel sv. Jiljí je pozůstatkem prvního zemanského sídla ve Švihově. Byl založen ve 12. století na výběžku nad řekou Úhlavou. Románský původ dokazuje úzké románské okénko ve východní stěně. Ve 14. století byl goticky upraven, úprava v 18. století výrazně změnila jeho románsko-gotický ráz. Uvnitř jsou zachovány i románské prvky – tribuna, která sloužila majiteli tvrze a jeho rodině, malé románské okénko vede do románské kaple Panny Marie. Bohužel kostel nebyl otevřený.
Hřbitov jsme opustili po jediné možné cestě. Vede okolo starého židovského hřbitova, který byl založen r. 1644. Z té doby je i nejstarší hřbitovní deska. Je zde celkem přibližně 140 náhrobků - renesančních, barokních a klasicistních. Márnice byla zbourána po r. 1940.
Na hlavní silnici jsme odbočili vlevo přes trať. Hned za tratí je nový židovský hřbitov, který byl založen r. 1878. O tom jsme však neměli tušení – je schovaný mezi stromy a vede k němu jen nenápadná pěšinka. Tam je asi 30 náhrobků, nejstarší z r. 1893. Ani tam se márnice nedochovala - byla zbourána po r. 1981.
My jsme pokračovali dál podle tratě po neznačené komunikaci. Vpravo jsme za tratí zahlédli nádražní budovu. Až o kousek dál zleva přišla silnice s naučnou stezkou Švihov a okolí, po které jsme přešli přes koleje a dál po ní pokračovali. Celá tato NS je dlouhá 25 km a turisty seznamuje s historií Švihova a jeho hradu. Právě na ní je Kamýcká skála, kde jsme včera byli.
Dnes jsme po ní došli ke zřícenině hradu Kokšín. Hrad byl postaven na kopci nad řekou Úhlavou. Přesný datum jeho založení znám není, podle archeologických nálezů se předpokládá, že se zde žilo již v 15. století, tedy o něco dříve než na hradě Švihov. Později se stal součástí obranného systému hradu Švihova. Byla zde předsunutá hláska, odtud se hlídala stavidla, jimiž bylo možné zatopit přilehlé louky. Po krátkém strmém výstupu jsou stále ještě vidět kamenné základy mohutné věže nebo paláce. Z vrcholu je hezký výhled.
Pod hradem nás šipka upozornila, že mezi hradem a řekou je přírodní památka Stará Úhlava. Původní meandrující tok byl ve 30. a 40. letech 20. století narovnán. Vzniklo tak asi 0,50 ha velké neprůtočné jezero, kde žije řada ohrožených druhů živočichů. Bohužel po suchém létě r. 2019 je tento ďolík zcela vysušen.
Po naučné stezce jsme došli na silnici a do obcí Výrov a Malechov. Kousek jsme šli po hlavní silnici, ale v Malechově hned za křižovatkou jsme odbočili vpravo po cyklotrase. Tím jsme zamířili už zase zpátky. Z cyklostezky se nám otevírali hezké pohledy, ale o to víc jsme viděli, že se to pěkně zatahuje. S tím jsme moc nepočítali, proti dešti jsme s sebou neměli zhola nic. No uvidíme.
Cyklostezka nás dovedla na hlavní silnici, která vede do Švihova. My jsme silnici přešli a dál pokračovali po neznačené cestě až k řece, resp. k vodnímu příkopu, který hrad obtéká. Dokonce mám dojem, že jsme tam sbírali kaštany. Rameno řeky jsme přešli a znova jsme se dostali na NS, po které jsme obešli hrad Švihov z jihu a východu. Myslím, že o švihovském vodním hradu nemusím ani nic psát. Je to jeden z nejmladších našich hradů, který byl postaven v letech 1480–1489. Vstup do hradu je zpoplatněný. V pondělí byl samozřejmě zavřený, ale to nám nevadilo. Na hradě jsme již několikrát byli. Abych pravdu řekla, hrad ve mně vyvolává však naprosto sentimentální vzpomínky. Když mému dnes šestatřicetiletému synovi bylo asi sedm, chodil do divadelního kroužku a právě zde na hradě hráli o prázdninách své představení. Vše to s nimi nastudovali dva vedoucí, paní zhruba mého věku a mladý tehdy snad dvacetiletý chlapec, který to s nimi uměl a ty děti fakt miloval a samozřejmě děti jeho. Během představení jsme na ně koukali shora z mostu a dodnes si pamatuji jeho výraz, když pronesl, no, nejsou nádherní. Na to se nedá zapomenout. Ale to jsem trochu odbočila.
Ale to už jsme skoro na konci našeho putování. Po NS jsme se prošli po náměstíčku, kde je skutečně spousta informačních tabulí a po silnici došli přes most a zpátky ke hřbitovu. Kupodivu jsme ani nezmokli.
U auta jsme si udělali rizoto – protože se celá kýta včera nesnědla, každý jsme dostali kus masa s sebou. Rizoto bylo vynikající. Byly tři hodiny a nám se zdálo, že máme ještě dost času na návrat domů. A protože Ota měl rozhlednový absťák, rozhodl se zajet ke Kdyni, kde na návrší severně nad Novou Vsí je dřevěná vyhlídková věž - Vachatova rozhledna, kde jsme kupodivu ještě nebyli. Je jen kousek od silnice, nechá se téměř až u ní zaparkovat. Celý tento odpočinkový areál byl vybudován v letech 2011 – 2012 v místě evropského rozvodí Černého a Severního moře - v lokalitě, které místní říkají Vachatovo. Proto i rozhledna tak je pojmenována. Vyhlídková plošina je ve výšce cca 5m a vede na ni 23 schodů, resp. dva žebříky s 12 a 11 špriclemi. Výhled je jen jižním směrem na panorama přilehlé části Šumavy.
Při zpáteční cestě jsme se všimli, že téměř na naší trase za Merklínem v obci Chalupy je rozhledna Štěpánka. Samozřejmě k ní zajíždíme. Jsme trochu zklamaní. I když na mapě je už označená, tak ve skutečnosti je teprve rozestavěná. Jak jsme od místních zjistili, dokonce již několik let. Má připomínat repliku obranné věže z doby historického osídlení Českých zemí Římskou říší. Na výhledy si tedy musíme ještě počkat.
A to je konec našeho putování o prodlouženém víkendu. Dokonce se povedlo, že těsně před domem jsme měli i volné místo na zaparkování. Co víc jsme si mohl přát.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.481, 13.284)
Poslední aktualizace: 15.3.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Švihov
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Pěší okruh Švihov – zřícenina hradu Kokšín – Výrov – hrad Švihov, ale také Vachatova rozhledna a rozhledna Štěpánka v Chalupech
Švihov
Městečko
Švihov leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Město se rozkládá na levém břehu Úhlavy a je obklopeno zalesněnými stráněmi kopců. Kolem města prochází frekvento…
0.2km
více »
Město a hrad Švihov.
Tipy na výlet
Poslední dubnový den se představil modrou oblohou a bylo jasné, že ranní chlad nebude trvat dlouho. Vlak ze Sušice odjíždí podle jízdního řádu a údolím proti proudu říčky Ostružné pozvolna…
0.3km
více »
Filmové turistika a fotobody ve Švihově
Tipy a novinky
V Pošumaví vzniká pilotní projekt "Filmové fotobody" k tématu filmové turistiky v této oblíbené turistické oblasti. Fotobody umožní návštěvníkům vyfotografovat se s dobovými kulisami z filmu nebo filmovou postavou…
0.3km
více »
Týden s vnoučaty ve Švihově - vodní hrad Švihov - po stopách natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku; výlety do okolí: Mezihoří, Červené Poříčí (zámek), Kamýcká skála - vyhlídka
Cestopisy
Každoročně trávíme téměř týden s našimi vnoučaty. Letos jsme se rozhodli ubytovat se s nimi v penzionu přímo ve Švihově s výhledem na hrad. Tomášovi bude 6, Karle bylo 7, proto jsme se rozhodli dovolenou užít troc…
0.3km
více »
Moje Šumava - Putovní výstava fotografií na hradě Švihov
Tipy a novinky
Šumava a Pošumaví prosluly svou malebností, dechberoucími výhledy, zajímavými lokalitami, hlubokými lesy i divokými potoky a řekami. Jak krajinu vnímají a vidí amatérští fotografové z…
0.3km
více »
Vodní hrad Švihov
Hrad
Gotický vodní hrad Švihov nalezneme ve stejnojmenném městě nedaleko Klatov. Hrad, který je národní kulturní památkou, láká na 6 prohlídkových okruhů. Během jednoho okruhů je možná také projížďka na loďce vodním př…
0.4km
více »
Švihov - vodní hrad a perla fortifikační architektury (historie a podoba hradu)
Hrad
Vodní hrad Švihov, ležící nedaleko západočeských Klatov, se musí líbit snad úplně každému. Nadchnul i mě, a přitom jsem zde v žádném případě neměl štěstí na počasí. Byli jsme tehdy na tradiční několikadenní cyklovýpravě a – bohužel – ten den zrovna neplánované začínalo období dešťú. A jak mě upoutal tento pozdně gotický klenot, tak mě zaujala jedna myšlenka, kterou jsem si o něm později přečetl. Aniž bych ji tehdy znal, …
0.4km
více »
Hudební festival Hrady CZ se po Kunětické hoře představí na Švihově
Tipy a novinky
Hudební festival Hrady CZ se po Kunětické hoře představí 31. července a 1. srpna na Švihově. Festival letos u příležitosti 11. ročníku svým návštěvníkům nabízí rozšířený páteční program s…
0.4km
více »
Hudební festival Hrady CZ dobývá hrad Švihov, Hrady CZ slaví 15 let, letos s respektem k památkám i životnímu prostředí
Tipy a novinky
Patnáctý ročník festivalu Hrady CZ po Točníku a Kunětické hoře pomyslně dobude v pátek a sobotu 26. a 27. července hrad Švihov. Dále bude putovat po Rožmberku nad Vltavou, Veveří, Hradci nad…
0.4km
více »
Noční vodní hrad Švihov
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na Exitu 80 dálnice D5. Odtud směřujeme po silnici 27 směrem na Klatovy/Přeštice. Z Přeštic stále směřujeme na Klatovy a cestou projedeme obce Lužany, Borovy, Červené Poříčí a dostáváme …
0.4km
více »
Festival Hrady CZ se po Kunětické hoře přesouvá na Švihov
Tipy a novinky
Hudební festival Hrady CZ po Kunětické hoře rozezní v pátek a sobotu 28. a 29. července hrad Švihov. Již třináctý ročník letní hradní tour bude dále vždy v pátek a sobotu putovat na…
0.4km
více »
Švihov
Hrad
Dobře dochovaný hrad Švihov je pozdně gotickým hradem s důmyslným vodním opevněním. Hrad vznikl na rovině v blízkosti řeky Úhlavy. Hrad Švihov se…
0.5km
více »
S rozumem i trochu bezhlavě, plavili jsme se po řece Úhlavě
Cestopisy
Vodácké davy, přeplněné kempy, hlasitá občerstvení či všudypřítomný nepořádek? Na Úhlavě, jedné z říčních krasavic Plzeňska, to naštěstí nenajdete. Také AHÓÓJ jsme volali pouze jeden na druhého.
Řeka Úhlava pram…
0.8km
více »
Židovské hřbitovy ve Švihově.
Hřbitov
Židovské hřbitovy ve Švihově se nacházejí v blízkosti železniční trati z Klatov do Plzně. Starší je blíže k městu a prochází tudy červená turistická značka z Klatov do Přeštic. Byl založen…
1km
více »
Kokšín
Zřícenina
Zřícenina Hrádek u Kokšina je ideálním doplněním návštěvy hradu Švihov. Kdysi sloužila jako strážní věž tohoto hradu a je z ní krásný výhled do okolní krajiny.
Naším výchozím bodem je železniční zastávka Švihov u…
1.5km
více »
Červené Poříčí
Zámek
Zámek se nachází ve vsi Červené Poříčí na Klatovsku v Plzeňském kraji. Patrová dvoukřídlá zámecká budova stojí v parku, do jehož ohradní zdi byla vytesána poprsí 23 českých panovníků. Přízemní zámecké místnosti mají valené klenby s lunetami a štukovou výzdobou. Zámek není veřejnosti přístupný.
Historie
Již ve 14. století vznikla tvrz, kterou nechal Mikuláš Šic v roce 1611…
2.5km
více »
Zámek Červené Poříčí
Zámek
Zámek v Červeném Poříčí je poněkud opomíjený ve srovnání s blízkým vodním hradem Švihov. Naleznete ho v Plzeňském kraji. Návštěvu obou památek můžete ideálně spojit do jednoho dne. Zámek Červené Poříč…
2.6km
více »
Výlet pod Ošupanou
Tipy na výlet
Vlakem jsme dojeli do stanice Švihov u Klatov a vydali se na procházku směrem východním. Navštívili jsme vesničky Kamýk a Vosí, které leží pod komplexem lesa, jehož nejvyšším vrcholem je Ošupaná se svými 561 metry…
3.5km
více »
Vosí, víska jako z pohádky.
Vesnice
Víska ve Švihovské vrchovině se nachází přibližně 3 kilometry na jihovýchod od Švihova. Je ukryta mezi několika kopci a obklopena velkými loukami. Její nadmořská výška je 465 m.n.m.. Jediná…
3.5km
více »
Ke skalám u Kaliště.
Tipy na výlet
Ráno je jako vymalované a tak ještě uložit jídlo a pití do batohu a jdeme na nádraží. Vlak jede kupodivu na minutu přesně a přípoj z Klatov do Plzně také. Vystupujeme na zastávce v…
4.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Roupov
Zřícenina
Zřícenina hradu Roupov stojí na ostrohu nad stejnojmennou obcí na Plzeňsku. Z hradu se zachovalo obvodové zdivo hradního paláce, opevnění východního Předhradí se dvěma baštami, torzo vstupního křídla s bránou a …
6.4km
více »
Chudenice
Městečko
Chudenice je malé městečko rozkládající se v Podhůří Šumavy. Na území Městečka najdeme řadu historických památek a v jeho okolí zajímavé přírodní oblasti. Chudenice leží severozápadním směrem od města Klatovy. Z…
7.7km
více »
Lužany
Zámek
Zámek Lužany stojí uprostřed lužních lesů na břehu řeky Úhlavy. Zámek Lužany se nachází nedaleko města Přeštic v Plzeňském kraji. V novém zámeckém křídle, připojeném k hlavní budově, je Kaple Panny Marie. Josef Hlávka nechal v kapli instalovat varhany, na které hráli…
8.1km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Bolfánek
Rozhledna
Věž se nachází asi 15 kilometrů od Klatov na vrchu Žďár, v plzeňském kraji. Výška této kamenné rozhledny je 45 metrů a počet schodů k jedné vyhlídkové plošině 138. Bolfánek poskytuje návštěvníkům nádherný kruhový …
8.6km
více »
Skála
Zřícenina
Romantické zříceniny hradu Skála se ukrývají v hlubokém lese na členitém buližníkovém hřebenu poblíž Přeštic na Plzeňsku. Dispozice hradu byla neobvyklá. Hrad totiž tvořila za sebou umístěná 2 samostatná hradní jádra ? Horní a Dolní hrad ? které mohly plnit obrannou i obytnou funkci, a to nezávisle na sobě. Šlo tedy o u nás velmi vzácný typ dvojhradu. Horní Hrad tvořily dva…
9.1km
více »
Klatovy - památky
Tipy na výlet
Když jsme se vraceli z dovolený na Šumavě, stavovali jsme se v Klatovech na jídle. Prošli jsme se po náměstí Míru a po jeho okolí. Městečko je to moc pěkný a bylo co prohlížet a fotit. Protože jsme jen projížděli, nevěnovala jsem se mu nijak detailně. Snad se k tomu ještě někdy dostanu.EDITOVÁNO 10. ledna 2020 :Po letech jsem se dostala k tomuto článku o Klatovech. Ráda bych…
9.4km
více »
Klatovy
Město
Klatovy leží v Západních Čechách, jižním směrem od Plzně. Klatovy jsou známé pěstováním tak zvaných klatovských karafiátů. Kolem západního okraje města protéká řeka Úhlava. V nedalekém okolí města se zvedaj…
9.4km
více »
Katakomby Klatovy
Hřbitov
Navštivte jednu z nejvýznamnějších turistických památek Klatov. V roce 2011 byla krypta otevřena po rozsáhlé rekonstrukci. Návštěvníci tak mají možnost zhlédnout rozsáhlou expozici, ve…
9.5km
více »
Soutěž 2
body
www.turistikaprozivot.cz
Žinkovy (zámek)
Zámek
Romantický zámek je perlou obce Žinkovy na Plzeňsku. Zámek s Věžemi ve stylu francouzské hradní architektury a arkádami se zrcadlí v hladině rybníka. Zámek je pseudorenesanční dvoupatrová trojkřídlá stavba. Kole…
15.2km
více »