Noční vodní hrad Švihov
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Naše společná cesta začíná na Exitu 80 dálnice D5. Odtud směřujeme po silnici 27 směrem na Klatovy/Přeštice. Z Přeštic stále směřujeme na Klatovy a cestou projedeme obce Lužany, Borovy, Červené Poříčí a dostáváme se do obce Švihov. Již zdáli je vidět náš cíl, Vodní hrad Švihov.
Za čím jedeme?
Mezi českými hrady se jedná o jeden z nejmladších. Byl vystavěn v letech 1480 - 89 na příkaz tehdejšího majitele panství Půty Švihovského z Rýzmberka. V dostavbě po jeho smrti pokračovali jeho synové, kteří si pozvali známého architekta Benedikta Rieda. Po rodu Švihovských hrad v r. 1548 převzali Kavkové z Říčan, jejich špatné hospodaření je v r. 1598 donutilo hrad prodat rodu Černínů z Chudenic. Poté přišla třicetiletá válka. Hrad tehdy bezúspěšně obléhali Švédi. Po válce, zřejmě ze strachu před možnou „nedobytnou líhní protihabsburského odporu“, vydal habsburský císař Ferdinand III. nařízení k demolici. Díky oddalování k ní však v plném rozsahu nedošlo, byla pouze pobořena část hradebního opevnění. Hradní paláce, kaple a zbylé bašty byly později změněny na panskou sýpku, čímž na jednu stranu celý objekt neobyčejně utrpěl, na druhou stranu jej to ochránilo od přestaveb. V držení rodu Černínů zůstal švihovský hrad až do roku 1945, kdy byl zestátněn. Československý stát převzal významnou historickou památku v dezolátním stavu. Ale již v r. 1950 začaly rekonstrukční práce, ve své době ojedinělé. Hrad byl zastřešen, interiéry vyčištěny, vybavení zrestaurováno. Další „vlna“ oprav přišla po povodních v srpnu 2002, a týkala se zejména soustavy vodních příkopů sloužících dříve jako součást opevnění.
Hrad je tvořen dvěma obytnými paláci, pětipatrovou vstupní věží a hradní kaplí postavenou na baště. Pouze zčásti zůstala zachovaná hradba s baštami – Červenou, Bílou, Zelenou a Zlatou, jejíž pozůstatky byly vykopány v r. 1951. Okolo hradu jsou 2 vodní příkopy – vnitřní na místě dnešního vnitřního nádvoří a vnější mezi vnitřní a pobořenou vnější hradbou. V případě potřeby mohly být rychle naplněny z okolních rybníků napájených kanály z řeky Úhlavy. Z vnějšího opevnění se zachovala pouze 1 válcová bašta.
V hradních interiérech najdeme vybavení typické pro období renesance – nábytek, gobelíny, cínové a olověné nádobí, keramiku, zbraně a brnění. V Červené baště, kapli i v jiných prostorách hradu se zachovaly cenné nástěnné malby z 16. stol.. Přístupná je hradní zbrojnice, kuchyně s originálním vybavením, kaple, fraucimor, velký sál s dřevěným renesančním kazetovým stropem původem z dobrovického zámku.
Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Švihov_(hrad)
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou jsme nevyužili žádné stravovací i ubytovací zařízení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásné prostředí, hezká procházka kolem hradu a jeho opevnění.
Ostatní informace
Otevírací doba
Duben, říjen - SO + NE + svátky od 10:00 do 15:00
Květen, červen, září - ÚT až NE + svátky od 10:00 do 16:00
Červenec, srpen - ÚT až NE + svátky od 10:00 do 18:00 + v předem ohlášených termínech se konají i noční prohlídky hradu.
Vstupné
Návštěvní trasa "HRAD"
Základní vstupné 90 Kč
Snížené vstupné 60 Kč
Rodinné vstupné 250 Kč
Děti do 6 let 5 Kč
Návštěvní trasa "KUCHYNĚ"
Základní vstupné 70 Kč
Zlevněné vstupné 50 Kč
Rodinné vstupné 190 Kč
Děti do 6 let 5 Kč