Mohelnicko
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Pokud se někdy budete toulat severozápadně od Olomouce v okolí Mohelnice, najdete i v tomto odlehlejším kraji řadu jistě zajímavých cílů. Namátkou zámek v Úsově, překrásný Pohádkový Hrad Bouzov, arboretum v Bílé Lhotě, Mladěčcké či Javoříčské jeskyně, případně v našich oblastech nezvyklé sakrální stavby pravoslavných chrámů - v této oblasti poměrně četné. Tentokrát ovšem mám na mysli zážitek z naprosto jiného soudku.
Za čím jedeme?
Se jménem Loštice jsou nerozlučně spjaty osudy velice výrazné pochutiny - tzv. tvarůžků, neboli olomouských syrečků. Pro dámy jen upozorním, že tento pokrm je pro svoje složení opravdu dietním jídlem.
Jedná se o specifický druh měkkého zrajícího sýra, s výraznou chutí i vůní.
Syrečky se již někdy od 16 století bežně vyráběly v Lošticích i řadě dalších obcí, přídomek "olomocké" získaly potom podle místa, kde se se vetším množství prodávaly na trhu.
V samotných Lošticích narazíte na muzeum tvarůžků, které je součástí stále fungující výrobny tvarůžků - firmy AW. Tato firma provozuje také podnikovou prodejnu (dokonce i s nedělním prodejem), nabízející nepřeberné množství velikostí, variant a příchutí tohoto vynikajícího pokrmu. Dokonce i pro opozdilce se něco najde. Ten , kdo dorazil už po zavírací hodině podnikové prodejny si může svoje oblibené pochotky zakoupit v Travůžkovém automatu.
Kromě návštěvy Muzea tvarůžků můžete přímo v Lošticích navštívit památník Adolfa Kašpara - malíře a grafika, slavného ilustrátora Babičky, židovský hřbitov, případně zpřístupněnou židovskou synagogu ve Ztracené ulici, jedinou, která se z původních tří synagog ve městě zachovala do dnešní doby. Takže tato zbývající synagoga dnes funguje jako vzdělávací centrum a muzeum - upomínka na historii kdysi poměrně významné židovské komunity v tomto městě.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Kdo má ještě dostatek času a nespěchá domů se svým "voňavým nákupem", může na náměstí v penzionu U Coufalů ochutnat z místních tvarůžků řadu jídel.
Česneková polévka s tvarůžky, klasické provedení tarůžků smažených, bramboráková kapsa plněná tvarůžky, masová kapsa plněná tvarůžky, tvarůžkovvá omáčka .... snad jen tvarůžkovouzmrzlinu jsem tam nenašel.
A koho láká "něco sladkého" - na protější straně náměstí u nákupního centra narazí na Tvarůžkovou cukrárnu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Mistr kuchařského sarkasmu, pan Polreich, by asi tady moc neuspěl.
Z místní historické tradice výroby tvarůžků tady asi získávají maximum jak pro ukojení zvídavosti návštěvníka v oblasti historie výroby, technologie dnešní produkce, možnosti pořídit si tvarůžky v jinde zcela nedostupných variantách a příchutích v jakoukoliv denní i noční dobu a nakonec se u voňavého pokrmu přesvědčit, že obecná pověra o zápachajícím syrečku se ale vůbec nezakládá na pravdě.
Ale musí se to umět - a tady zdá se, že to dokázali.
Ostatní informace
K cenám tady není co dodat - individuální podle návštěvy každého objektu či restaurace.