Museum komunismu v Praze
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Muzeum komunismu je první v Praze, které se zabývá touto tématikou. Představí a seznámí vás se sugestivním pohledem na tuto dobu. Věnuje se převážně období od února 1948 až do listopadu 1989.
Muzeum naleznete nedaleko Václavského náměstí v paláci Savarin /Na příkopě 10/ v prvním patře.
Za čím jedeme?
Celé muzeum je zaměřeno na období komunismu v Československu. Krom základního seznámení se s fakty, které provázely vznik a trvání komunismu u nás, se seznámíte i s významnými postavami této doby. V úvodní místnosti si představíme Vladimira Iljiče Lenina, Karla Marxe a jejich Leninismus a Marxismus. Pokračovat budeme do místnosti, kde vám bude představena škola této doby a seznámíte se s již zaniklým Stalinovým pomníkem, který stál v Praze.
Dále projdeme expozice JZD, typický obývák rodiny v tomto období, obchod, propaganda, budování, socialisticky realismus, pohraniční stráž. Naše putování pokračuje do vyšetřovací místnosti STB, kde je k vidění oprátka z Pankrácké věznice z roku 1950. Je zde i promítací mísnost, kde můžete shlédnout materiály týkající se této doby. Poslední místnost našeho putování je Sametová revoluce 1989, kde je k vidění Berlínská zeď, radio Svobodná Evropa a mnoho dalších věcí, které se vztahují k tomuto období.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se můžete kdekoliv v Praze výběr je jenom na vás.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Toto muzeum je svým způsobem velmi originální ovšem nedá se říci, že by mě jeho návštěva, až zase tak nadchla. Při procházení muzea jsem měla pocit, že jsem se rozhodla přečíst si velmi podrobnou knihu o této době. Člověk je zasypán spoustou informačních tabulích ve kterých se určitě dozví zajímavé informace o té době, ale bohužel v mnoha případech je více informačních tabulích než předmětů z této doby. Pokud se tedy rozhodnete přečíst si každou informaci potřebujete na muzeum nejméně 5 hodin a upřímně vám mohu říci, že mě to přestalo po třetí místnosti bavit číst.
Dalším mínusem tohoto muzea je cena vstupného, vím že se jedná o opravdu originální muzeum, ale jeho kvalita neodpovídá vstupnému. Člověk z muzea odchází velmi zklamán a skoro o 200 Kč lehčí.
Tím vám, ale určitě nechci rozmlouvat návštěvu muzea. Každý člověk má jiné požadavky a uspokojí ho něco jiného.
Ostatní informace
Otevírací doba:
denně od 09:00 do 21:00 včetně svátků
Vstupné:
180 Kč dospělí
140 Kč studenti s průkazem