Svitavský kostel sv.Josefa
Silueta dvou kostelních věží a chrámové lodi z režných cihel překvapí už při pohledu od městského centra (však také kvůli použitému stavebnímu materiálu dostal přízvisko Červený kostel), ale oficiálně nese jméno svatého Josefa. Jedná se o novorománskou trojlodní baziliku, přičemž ty dvě vysoké věže stojí v jeho vstupním průčelí. Postaven byl svitavským stavitelem Wenzelem Ryschavym dle plánu vídeňského dvorního architekta Josefa Schmalzoffera. Základní kámen byl položen v září 1894 a o dva roky později už byl dokončený chrám slavnostně vysvěcen olomouckým arcibiskupem Theodorem Kohnem.
Donátorem chrámu se stala Kongregace Nejsvětějšího vykupitele. Ta byla založena svatým Alfonsem Liguori už roku 1732 a jejím úkolem bylo rozšíření pastorační práce z měst na venkov.
O téměř sto let později její členové přišli do rakouských zemí a první dům kongregace v Čechách byl založen v Kocléřově u Svitav. V roce 1896 své sídlo přesunuli do Čtyřiceti lánů u Svitav (dnes součást města), kde sídlili v klášteře u nového kostela. Po druhé světové válce museli němečtí členové klášterní komunitu opustit a klášter byl roku 1950 po násilném zásahu STB zrušen. Zatímco kostel sv.Josefa přešel pod správu římskokatolické církve, budovy kláštera využila svitavská nemocnice, která v nich zřídila plicní a jiná oddělení.
Vraťme se ale ještě k chrámu, který má vedle hlavní lodi i šest postranních kaplí. Hlavní oltář zdobí socha sv.Josefa a společnost mu po stranách dělá svatý Ondřej a svatý Jakub. Tohle vše – a k tomu kazatelnu s postavami evangelistů a další čtyři oltáře – vytvořil umělec Ferdinand Stuflesser. Interiér kostela pak vymaloval Erwin Bubenik z Linze. Stěny hlavní lodi zdobí devět výjevů ze života Kristova pěstouna a jejich autorem se stal roku 1910 J.Pešák. Původní varhany na kůru dodala pražská firma Heinrich Schiffnov, o jejich přestavbu se v roce 1936 přičinila firma bratří Riegrových z Júgendorfu. Na kostelních věžích původně vyzvánělo pět zvonů, ale ty byly v posledním roce první světové války zkonfiskovány. Roku 1921 byly nahrazeny třemi novými a dnes se etérem rozléhá zvonění sv.Josefa, sv.Alfonse a zvonu nesoucího jméno Neposkvrněného početí Panny Marie.
(K článku čerpány informace ze stránek města.)