Kam a jak jedeme?
Historie města Kouřimi se začala psát dle dochovaných písemných pramenů v 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Archeologové datují osídlení tohoto místa již do mladší doby kamenné. První Slované do těchto míst dorazili v 6. století. K návrší nad Kouřímí se pojí i legenda o praotci Čechovi a jeho bratru Lechovi a jejich příchodu na území Čech.
A právě do časů legend a prvního slovanského osídlení nás přenese Naučná stezka Stará Kouřim. Stezka samotná začíná na břehu řeky Výrovky a z kouřimského náměstí, kde se dá v pohodě zaparkovat, nás na její začátek dovede žlutá turistická značka. Na 6-ti kilometrovém okruhu se na šesti informačních tabulích seznámíme s místy, která byla součástí významného staroslovanského a ve své době největšího hradiště v Čechách.
Za čím jedeme?
Slovanské hradiště Stará Kouřim - bylo osídleno prvními Slovany v 6. století a to konkrétně kmenem Zličanů. Za svou existenci trvající více jak 400 let se stalo největším hradištěm na území Čech svým významem převyšující i přemyslovské sídlo v Praze. Na počátku 10. století byl zlický kníže Radslav přemožen svatým Václavem a za vlády Boleslava I. v polovině tohoto věku při přemyslovském sjednocování Čech hradiště Stará Kouřim zaniká. Dnes na místě, kde bylo centrum zlického hradiště stojí barokní kaplička sv. Víta z roku 1724.
Libušino jezírko - přirozená přírodní vodní nádrž, která měla pro staré Slovany kultovní význam. V blízkosti jezírka bylo při archeologickém výzkumu nalezeno pohřebiště zličských knížat s unikátními bohatě zdobenými hroby a pohanskými bůžky.
Lechův kámen - rulová skalka nesoucí jméno mýtického slovanského knížete Lecha. Právě zde se podle pověsti Lech se svojí družinou usadil a vybudoval první sídlo na tomto místě. Kouřem z ohně pak signalizoval svému bratru Čechovi usazenému na Řípu, kde se momentálně nachází. Podle kouře z tohoto ohně dostalo i toto místo své pojmenování.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při procházce po naučné stezce žádná možnost občerstvení není, ale na náměstí v Kouřimi je těchto míst dostatek.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásně je u Lechova kamene, odkud je i krásný výhled na město Kouřim.
Ostatní informace
Naučnou stezku si lze projít kdykoliv, tipy na další zajímavá místa v Kouřimi a okolí je možné získat v městském informačním centru. Infocentrum má otevřeno celoročně od pondělí do neděle.
Poslední aktualizace: 21.2.2024
Naučná stezka Stará Kouřim na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Naučná stezka Stará Kouřim
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!