Naučná stezka Vraclav
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Město založené ve 13. století Přemyslem Otakarem II., obec s mnoha památkami a nakonec i muzeum, které je věnováno historii českého karosářství. To vše je možné spatřit při výletě do Vysokého Mýta a následné nenáročné procházce po Naučné stezce Vraclav.
Do Vysokého Mýta přijíždíme autem, které parkujeme na náměstí Přemysla Otakara II., odkud začíná i trasa naučné stezky Vraclav, která kopíruje zelenou turistickou značku a jejíž délka je asi 8 kilometrů.
Při průchodu samotným Vysokým Mýtem po naučné stezce si můžeme prohlédnout stavbu, která pamatuje založení města. Je to Pražská brána, součást původního opevnění Vysokého Mýta. Před ní je umístěna socha samotného zakladatele města Přemysla Otakara II.. Trasa naučné stezky následně opouští město a směřuje k Vraclavi. Další zajímavostí, na kterou narazíme kousek za městem je mohutný smírčí kříž ze 13. století. Naše další cesta pokračuje lesem, přes území zvané Koryta a po vyjití z lesního porostu už máme před sebou hlavní cíl našeho putování Vraclav. Při průchodu obcí se zastavujeme postupně u gotického kostela Nanebevzetí Panny Marie, vystoupáme na místo bývalého slovanského hradiště, kde byl roku 1108 vyvraždět na příkaz knížete Svatopluka rod Vršovců a následně sestoupíme až do cíle naší cesty, do barokního poutního areálu Vraclav. Barokní areál je seskupením staveb u pramene léčivé vody. Tvoří ho barokní kostel sv. Mikuláše s u něj stojící poustevnou a budova bývalých lázní. Voda z léčivého svatomikulášského pramene je svedena do zajímavé kašny a zde naše putování po NS Vraclav končí.
Po silnici se vracíme zpět na vraclavské náměstí, odkud se autobusem přesuneme nazpět do Vysokého Mýta.
Z vysokomýteckého autobusového nádraží nás cesta zpět na náměstí vede kolem dominanty města, kostela sv. Vavřince. Dalšími zajímavými stavbami, které jsme nenechali bez povšimnutí jsou Litomyšlská brána s freskou sv. Jiří a také poslední z městských bran Karaska, zvaná též Choceňská věž.
Posledním místem navštíveném při poznávání Vysokého Mýta bylo Muzeum českého karosářství, které je umístěno v budově bývalé Radnice. Vždyť když se řekne Vysoké Mýto, nejednomu z nás okamžitě naskočí i název zdejšího nejvýznamějšího podniku Karosa.
Za čím jedeme?
Vysoké Mýto - bývalé věnné město českých královen, město s mnoha historickými památkami a město s největším gotickým čtvercovým náměstím v ČR.
Vraclav - obec, kde v 11. století vzniklo hradiště bývalého slovanského rodu Vršovců, obec se třemi kostely (původní románský kostelík byl přebudován na hostinec a jeho základy se nacházejí pod stavením čp. 115), poustevnou, s pramenem léčivé vody a s objektem bývalých lázní.
Muzeum českého karosářství - expozice věnující se historii tohoto oboru, zvláště pak nejznámější a nejslavnější zdejší karosářské firmě Sodomka.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě z vlastních zásob, při návratu do Vysokého Mýta si jistě každý nějaou tu občerstvovnu najde.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce zaujal barokní areál ve Vraclavi.
Ostatní informace
Objekty barokního areálu Vraclav jsou zpřístupněny s průvodcem v květnu, červnu a září o sobotách a nedělích 9-12 a 13:30-17, v červenci a srpnu denně mimo pondělí ve stejných časech.
Muzeum českého karosářství otevřeno denně po celý rok, PO-PÁ 8:30-17, SO, NE a SV 10-17.
Parkování na náměstí Přemysla Otakara II. stojí 5,-Kč na hodinu.
Zpáteční autobus z Vraclavi do Vysokého Mýta jezdí i o víkendech v časech 13:16, 16:16 a 18:36(tento pouze v neděli).