Ze Zámrsku do Radhoště podél řeky Loučné.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Krajina pro pěšího turistu jako stvořená, tak by mohla znít charakteristika výletu, podél toku řeky Loučné. Nejisté počasí nedovoluje vydat se na delší cestu, a tak u nádraží v Zámrsku vzniká plán dojít do nedaleké Radhoště, kde by, kromě jiného, měla být k vidění stará, dřevěná zvonice. Cesta do míst, kam se jde poprvé, je vždy trochu zvláštní a tak se seznamujeme i s historií. Jak naznačuje název, byl buď zde nebo v blízkém okolí uctíván pohanský bůh starých Slovanů – Radegast. Ale o tvrzi v Radhošti je první písemná zmínka už v roce 1226, kde v listině krále Přemysla Otakara I je zmiňován jistý Otaslav z Radhoště a jeho syn Arkleb. Původní kostel byl údajně postaven v raně gotickém slohu a vyhořel. Na jeho místě byl v roce 1773 postaven v barokním slohu ten dnešní a je zasvěcen sv. Jiří. Dnes je obec sloučena s nedalekou vsí Sedllíšťko, kde je i vlaková zastávka. Tak a zbývá pohled na zčernalou oblohu, batoh na záda a jdeme.
Za čím jedeme?
Ze Zámrsku míříme po okresce na západ. Procházíme pod hodně využívanou silnicí z Hradce Králové na Moravu. Za mostem se objevují Janovičky. Malá osada na břehu Loučné má na návsi hezkou výklenkovou kapli, dle reliéfu je zřejmě zasvěcena P. Marii. Vlevo od ní je, kdysi jistě výstavná, budova statku, ta se pozvolna mění v ruinu. Za vískou jsme opět u řeky. Její kalná voda je známkou, že zde hodně pršelo. Vpravo řeka, po levé straně bažiny nebo neudržovaný rybník. Mapa nám velí přejít řeku po mostě a dát se k severu. Vlevo máme neudržovanou budovu, asi bývalý mlýn či menší továrničku. Sledujeme tok řeky, která tu vytváří několik oblouků. Další most přes náhon a to už máme Radhošť na dohled. Kolem neudržované velké hospodářské budovy pomalu stoupáme a zastavujeme se na prostranství před kostelem a zvonicí. Ta je skutečně nádherná a zdá se, že i udržovaná. Procházíme hřbitovem, obdivujeme hezkou barokní svatyni. Na hřbitově je několik soch, které si zaslouží pozornost. Je zde i nenápadný hrob obětí pochodu smrti z období 2. světové války. Suma sumarum, dnešní výlet byl zajímavý. Stejnou cestou se vracíme zpět s pocitem, že jsme poznali další koutek naší malé země.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nejedná se o žádnou velkou cestu, ale malá svačina v batohu včetně pití byla milá. Ubytování bude asi lepší hledat v blízkých větších městech, v Chocni nebo Vysokém Mýtě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Když bychom viděli jen zvonici, tak ta za tento výlet stojí. Cesta kolem řeky měla také něco do sebe. Kostel by mohl být v lepším stavu. Je škoda, že tudy nevede žádná turistická značka, Ale viděli jsme značenou cyklostezku, tak možná první vlaštovka. Jinak s pořádkem si tu moc starostí nedělají.
Ostatní informace
Kostel i zvonice jsou samozřejmě uzavřené. Zřejmě by šlo vrátit se do Zámrsku po druhé straně řeky přes Týnišťsko, s ohledem na vodu jsme raději volili asfalt. Oblast je na mapě KČT č. 47 Vysokomýtsko a Skutečsko.
Na výlet vlakem
Lze využít i vlak. Místo je blízko vlakové zastávky Sedlíšťko a do Zámrsku to je jedna zastávka. Jedná se o trať z Prahy do České Třebové.