Kostel sv. Martina v Zámrsku
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Farní Kostel sv. Martina v Zámrsku byl v dnešní podobě vystavěn mezi léty 1781-1782 za Jiřího Jeníka Zásadského z Gemsendorfu, a to v místech, kde stával již kostel původní, gotický, doložený již v polovině 14. století, ve skutečnosti však ještě minimálně o století starší.
Jedná se o jednolodní stavbu obdélného půdorysu (se zaoblenými rohy) a s půlkruhově ukončeným presbytářem se sakristií a Božím hrobem po stranách.
Vstupní průčelí s volutovým štítem je členěno pilastry a rokokovými kamennými vázami.
Loď má plackovou klenbu a v západní části zdobenou hudební kruchtu nesenou dvojicí sloupů, na níž jsou umístěny funkční varhany z počátku 20. století, menší nástroj je zde však doložen již v 2. polovině 18. století.
Hlavní oltář pochází z poloviny 18. století a je dílem Jiřího Pacáka z Litomyšle. Nad bočními brankami jsou umístěny sochy sv. Antonína Paduánského a sv. Karla Boromejského. Obraz znázorňuje sv. Martina a je osazen ve vyřezávaném rámu, neseném dvojicí andělů.
Boční oltář na severní straně je zasvěcen sv. Františku a pochází od řezbáře Františka Špičky z Kostelce z roku 1760. Je vybaven dvěma sochami svatých a obrazem od Leopolda Felixe z Vysokého Mýta. Stejného autorství a doby vzniku je i protější oltář Panny Marie.
Kazatelna pochází rovněž přibližně z poloviny 18. století; na stříšce je ozdobena personifikací Církve od J. Pacáka.
Dále se v chrámu nachází ještě renesanční pískovcová křtitelnice kalichovitého tvaru s barokním dřevěným víkem, obraz Stigmatizace sv. Františka z 2. poloviny 18. Století či novodobý obraz Panny Marie s Kristem sňatým z kříže od Ed. Neumanna z roku 1902.
A konečně zde můžeme spatřit také trojici kamenných náhrobníků z 16. – 18. století, z nichž konkrétně dva náležejí jednomu z majitelů zdejšího panství, panu Janu Lukavskému z Lukavice (1541)a jeho vnukovi Václavovi (1590).
Jižně od kostela stojí ještě hranolová zvonice v podobě věže s cibulovitou bání s lucernou. V ní se nachází vzácný zvon od mistra Brikcího z Cimperka z roku 1596, který sem byl v roce 1792 přenesen ze zrušeného pražského kostela Panny Marie na Louži.
Nedaleká farní budova pochází z 2. poloviny 19. století. Mezi kostelem a zámkem stojí barokní skulptura sv. Jana Nepomuckého z roku 1727. V této době byl ještě kolem kostela hřbitov.
Poslední zásadnější opravy kostela proběhly v 70. letech 20. století, kdy došlo i k obnově interiéru a zavedení elektrického osvětlení. V roce 2003 pak bylo zavedeno i elektrické zvonění a opravena zvonice.
Do zdejší farnosti náležejí kromě samotného Zámrsku ještě nedaleké obce Dobříkov a Slatina.
Čerpáno z knihy Umělecké památky Čech od E. Pocheho a kolektivu (4. svazek) a z webových stránek farnosti.