Loading...

Vysoké Mýto a okolí aneb přes Vraclav a Dobříkov za tragickým koncem Vršovců

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Za kulturou Do přírody Na kole

Kam a jak jedeme?

Tento atraktivní výlet po části Pardubického kraje lze absolvovat různámi dopravními prostředky a většinově i pěšky, ale ideální je, pokud ho pojmeme jako celodenní cyklovýlet. Provede nás krásnou přírodou i kolem mnoha pozoruhodných památek, převážně sakrálních. Chybět však nebude ani zámek nebo připomínka tragického konce jednoho významného šlechtického rodu. Část této cesty navíc kopíruje trasu NS Vraclav. Tuto výpravu jsme podnikli v září roku 2009, takže bychom ji dnes už mohli řadit do kategorie retro a svým způsobem bude tento tip na výlet také trošku vzpomínkovým cestopisem. Naše cesta tenkrát vedla po trase Choceň – Vysoké Mýto – Vraclav (Svatý Mikuláš) – Zámrsk – Dobříkov – Choceň … a docela rádi bychom si ji zase někdy zopakovali. Už jen proto, že se podoba některých tehdy navštívených míst za ty roky podstatně změnila …

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Brzy ráno jsme vyrazili ze Šumperka na kole do Zábřeha a odsud vlakem do Chocně. Potom následoval rychlý cyklopřesun do Vysokého Mýta, kde začala poznávací část výletu a kde jsem – díky tomu, že jsem zde nebyl poprvé - tak trošku zajišťoval funkci průvodce městem. K vidění tady toho je poměrně hodně, ale nám bohatě stačil krásný, dominantní – a převážně neogotický či regotizovaný - kostel sv. Vavřince, samostatná chrámová zvonice, zbytky gotického městského opevnění a vstupní brány (Litomyšlská, Choceňská a Vraclavská - dnes Pražská). Při odjezdu z města nás ještě čekal na Pražském Předměstí, jako milý bonus připravený, kamenný,smírčí kříž, pocházející snad již z přelomu 13. a 14. století. Tím ale pro nás – minimálně pro tento den – středověk definitivně skončil. I když to slovo defintivně je trošku diskutabilní ...

Naší další zastávkou byla Vraclav, resp. zdejší svatomikulášský barokní poutní areál se stejnojmenným kostelem a pramenem, který doplňuje poustevna s lázněmi. Zapomenout nesmíme ani na kostel Nanebevzetí Panny Marie se zbytky gotických fresek a hlavně na - v naší zemi zcela ojedinělý – památník „zrádných" Vršovců (zdejší obyvatelstvo, částečně tureckého původu, má ovšem dodnes k tomuto rodu podstatně vřelejší vztah, než k jejich přemyslovským „vrahounům"). Tento památník, připomínající dějinnou událost z roku 1108, je součástí zbytků někdejšího hradiště. V souvislosti s Vraclaví je třeba zmínit, že při prohlídce zajímavé expozice se tenkrát nesmělo fotografovat a že na podobě zdejšího areálu má velký podíl také významný pražský stavitel italského původu Carlo A. Carnevalle.

Foto: markyz63

Naší další zastávkou byl Zámrsk, tedy hlavně zdejší zámecký areál, kde jsme se nakonec zdrželi podstatně déle, než jsme původně plánovali. Museli jsme se totiž zúčastnit oslav 660 let obce a tudíž jsme byli i na nádvoří, kde probíhal koncert houslového virtuosa Bohuslava Matouška, a také něco pojedli a popili. Samozřejmě pouze v rámci vlastní peněženky, nikoliv připraveného rautu, Zámek, který byl původně tvrzí z 16. století, tehdy patřil archivu (tuším ČAV) a byl nepřístupný. Nakoukli jsme tedy alespoň do rokokového kostela sv. Martina se zvonicí

Posledním naším plánovaným cílem byla obec Dobříkov. Ze zdejších pěti set obyvatel nás nejvíce zajímal – již nežijící - pan Klofáč, který sem v roce 1930 nechal dopravit dřevěný kostelík Všech Svatých. Tato úžasná celodřevěná stavba z II. poloviny 17. století pochází z Podkarpatské Rusi, byla údajně postavena ve stylu tzv. byzantské gotiky (?!) a rozhodně stojí za zpoplatněnou návštěvu (kostel má atypicky rozvržený ikonostas, je 15 metrů dlouhý, 6 m široký a jeho věž dosahuje výšky 18 m). Paní průvodkyni jsme se tenkrát sice hned dovolali, ale dorazila až za půl hodiny (a byli jsme jí moc vděční, že si změnila svůj program a přijela), což už pro nás bylo časově hodně na hraně. Díky tomu jsme na prohlídce nevydrželi až do konce a záviděli těm, kteří tam byli auty. Většinu zajímavého výkladu jsme ale absolvovali a kostel „prošmejdili“ poměrně důsledně.

Foto: markyz63

Potom nás už čekala už jen sprinterská časovka do Chocně. Bylo to opravdu na krev a do prostor nádraží jsme se vřítili současně s vlakem. Naštěstí vše dopadlo dobře a placka slivovice následně zklidnila náš tep i rozklepané údy. Celý výlet byl nakonec hodnocen velmi pozitivně - vyšlo počasí, vlaky jezdily s přijatelným zpožděním a Vysokomýtsko je v podstatě za humny … zkrátka a prostě klídek, pohoda ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Míst k občerstvení je zde více než dost, nejvíce, samozřejmě, ve městech (Vysoké Mýto, Choceň). Po návratu z této cesty jsem však známým v roce 2009 jako P.S. napsal: „Vřele taky doporučuji návštěvu hospody ve Vraclavi - dobrá Litovel, rychlá obsluha (i s ortézou), krásní pejsci, trvale připraveni ke hraní (argentinská doga a buldok, ale fakt strašní mazlíci), chládek, kola do chodby, no prostě malý cyklistický ráj ...“. Jen ti, kteří se psů bojí, tenkrát vytrvale odmítali do těchto prostor vůbec vstoupit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jak už jsem již naznačil výše, tato akce byla vysloveně vydařená (jenom to chtělo tak hodinku času navíc, abychom prohlídku v dřevěném kostele v Dobříkově absolvovali celou a abychom se během následného přesunu do Chocně mohli i trošku pokochat ...

Více fotografií z této výpravy je k vidění na: 

Foto: markyz63

http://markyz63.rajce.idnes.cz/Chocensko_a_Vysokomytsko_09_2009/

Ostatní informace

Placená část barokního areálu ve Vraclavi je přístupná o prázdninách denně kromě pondělí (a v čase 9:00 - 12:00 hod. a 13:30 - 17:00 hod.) a v měsících květen, červen a září o víkendech (a ve stejných časech).  Za vstupné zde zaplatíme 30,- Kč (děti od 6 do 15 let, studenti a důchodci to mají za polovinu - a mám pocit, že ta cena je tam stejná snad odjakživa).

Na zámku v Zámrsku sídlí Státní oblastní archiv, který běžně přístupný není. Je zde proto třeba využít mimořádných – dnes už ovšem pravidelně se opakujících – akcí typu Den otevřených dveří.

Kostelík v Dobříkově je přístupný po dohodě, např. na tamním OÚ. My tenkrát volali na telefonní číslo, které bylo uvedeno na jeho dveřích. Tehdejší výši vstupného si již nepamatuji a nenašel jsem ho teď ani na internetu. 

Poslední aktualizace: 22.2.2018
Vysoké Mýto a okolí aneb přes Vraclav a Dobříkov za tragickým koncem Vršovců na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Vysoké Mýto a okolí aneb přes Vraclav a Dobříkov za tragickým koncem Vršovců

Vraclav - hradiště
Vraclav - hradiště
Hradiště
Původně zde na výrazném ostrohu stával knížecí přemyslovský hrad založený v 11. století, který byl na třech stranách vymezen příkrými srázy, pouze na…
0.1km
více »
Vraclav - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Vraclav - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
První objekt zde byl postaven na přelomu 13. a 14. století v raně gotickém slohu. Později byl přestavěn do pozdně gotické podoby a další úpravy…
0.1km
více »
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vraclavi.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vraclavi.
Kostel
Kostel v raně gotickém slohu byl postaven někdy kolem roku 1300. Byl…
0.1km
více »
Poustevník František ti dá lečivý pramen
Poustevník František ti dá lečivý pramen
Kašna
Kašna s léčivým pramenem se nachází před poutním kostelem ve Vraclavi. Autorem díla je umělecký sochař, kovář a malíř František Antoním Bečka. Zdejší pramen je považ…
0.2km
více »
Vraclav-Svatý Mikuláš - poutní areál
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vraclav-Svatý Mikuláš - poutní areál
Poutní místo
Nachází se severně od obce u osady Svatý Mikuláš. Původně zde byla pouze studánka, která se proslavila tím, že měla vyléčit nožíře J.…
0.2km
více »
Poustevna Fráterka ve Vraclavi
Poustevna Fráterka ve Vraclavi
Drobné památky
V barokním areálu ve Vraclavi, obce nacházející se čtyři kilometry západně…
0.2km
více »
Turistická známka č. 2130 - Barokní areál Vraclav
Turistická známka č. 2130 - Barokní areál Vraclav
Turistická známka
Barokní areál Vraclav je odloučeným pracovištěm Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Dnes jsou bývalé lázně využ…
0.2km
více »
Naučná stezka Vraclav
Naučná stezka Vraclav
Tipy na výlet
Město založené ve 13. století Přemyslem Otakarem II., obec s mnoha…
0.4km
více »
Vraclav-Sedlec
Vraclav-Sedlec
Vesnice
Obec bývá považována za jeden z nejzachovalejších souborů l…
2.4km
více »
turistické rozcestí Zámrsk - žst .
turistické rozcestí Zámrsk - žst .
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u budovy vlakového nádraží v…
3km
více »
Ze Zámrsku do Radhoště podél řeky Loučné.
Ze Zámrsku do Radhoště podél řeky Loučné.
Tipy na výlet
Krajina pro pěšího turistu jako stvořená, tak by mohla znít charakteristika výletu, podél toku řeky Loučné. Nejisté počasí…
3.3km
více »
Kostel sv. Martina v Zámrsku
Kostel sv. Martina v Zámrsku
Kostel
Farní Kostel sv. Martina v Zámrsku byl v dnešní podobě vystavěn mezi léty 1781-1782 za Jiřího Jeníka Zásadského z Gemsendorfu, a to…
3.3km
více »
Vysoké Mýto (Hradecká) – smírčí kříž
Vysoké Mýto (Hradecká) – smírčí kříž
Kříž
Jeden ze dvou vysokomýtských smírčích křížů najdeme hned za výjezdem z města, v těsné blízkosti silnice č. 35 směřující na Hradec Kr…
3.6km
více »
Zámrsk
Zámrsk
Zámek
Zámek stojí na Návrší při východním okraji obce Zámrsk v Pardubickém kraj…
3.6km
více »
Vysoké Mýto (Pražské předměstí) – smírčí kříž
Vysoké Mýto (Pražské předměstí) – smírčí kříž
Kříž
Těsně za okrajovou částí východočeského města Vysoké Mýto, která se nazývá Pražské předměstí, narazíme – asi po 200 metrech - na křižovatku, kde se …
3.7km
více »
Hřbitov u obce Zámrsk
Hřbitov u obce Zámrsk
Hřbitov
Severovýchodním směrem od obce Zámrsk, při silnici do Dobříkova (na modré…
4km
více »
Dobříkov - dřevěný kostel Všech Svatých
Dobříkov - dřevěný kostel Všech Svatých
Tipy na výlet
Naším cílem, resp. zastávkou, je hezká obec Dobříkov, která se nachází cca 10 Km severně od Vysokého Mýta. Účelem zastávky je…
4.8km
více »
Dobříkov - dřevěný kostel Všech Svatých
Dobříkov - dřevěný kostel Všech Svatých
Kostel
Dobříkov - obec cca 7 km západně od Chocně, která je zmiňována v souvislosti s bývalou tvrzí před rokem 1415. Dnes obci dominuje…
4.8km
více »
Vysoké Mýto - Pražská brána
Vysoké Mýto - Pražská brána
Hradby
Je nejzachovalejší bránou města. Dominuje jí 48 m Vysoká Velká věž. Dnešní…
5.2km
více »
Vysoké Mýto - kostel sv. Vavřince
Vysoké Mýto - kostel sv. Vavřince
Kostel
Svou mohutností tvoří dominantu města. Původně raněgotická stavba prošla několika přestavbami. Současná podoba je výsledkem puristické rekonstrukce…
5.3km
více »
zavřít reklamu