Vraclav-Svatý Mikuláš - poutní areál
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Poutní místo
Nachází se severně od obce u osady Svatý Mikuláš. Původně zde byla pouze studánka, která se proslavila tím, že měla vyléčit nožíře J. Nečesanského v roce 1664. Poté se skutečně uzdravil i chromý vraclavský farář Mikuláš. Ten z vděnosti dal postavit u studánky malou kapli. V roce 1666 ji nechal rozšířit děkan S. Hataš. Jelikož ani tato brzy nedostačovala, vyrostl zde v letech 1685-88 již daleko větší objekt. U něho byly vybudovány lázně, v roce 1709 pak i hostinský dům a po něm i hospoda s maštalí.
S velkorysou výstavbou poutního areálu podle projektu Carla Antonia Canevaleho zde bylo přikročeno v roce 1724 a hlavní Kostel sv. Mikuláše byl vysvěcen v roce 1730. Sláva poutního místa však koncem 18. století začala upadat a 2. polovině 19. století téměž zanikla. Teprve v letech 1976-86 zde proběhla nákladná rekonstrukce všech objektů a do kostela byly umístěny dřevěné plastiky, vzniklé kolem roku 1740, pocházející z křížové cesty z Králíků do Hedče.
Objekt je dnes ve správě vyskomýtského muzea a je přístupný veřejnosti. Kolem areálu prochází zeleně značená turistická cesta vedoucí z Vraclavi do Vysokého Mýta.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.47 Vysokomýsko a Skutečsko