Loading...
Tipy na výlet • Romantika • Do přírody
Vycházka se dá absolvovat v kterékoli roční době, pokaždé má své kouzlo.
Od centrálního rozcestí v Kostelci nad Černými Lesy se vydáme po červené značce směrem na Černé Voděrady.
Než se však vydáme na vlastní trasu, můžeme se v samotném centru města podívat na exteriéry knížecího zámku, který je dominantou spodní časti náměstí. Zámek je účelově využit, a tak se dovnitř nedostaneme. V přilehlé zámecké kapli odpočívají i poslední z rodu Smiřických, kteří zámek vybudovali. V bývalé renesanční budově radnice stojící v rohu náměstí pak sídlí městské muzeum.
Zprvu nás červená značka vede po místní komunikaci. Chvíli po překročení hlavní silnice značka uhýbá vpravo do lesa. Okrajem lesa a lesní cestou dojdeme na turistické rozcestí Šemrincova lávka, od kterého jdeme vpravo, nyní po modře značené lesní cestě vedoucí Voděradskými bučinami. Přijdeme na další rozcestí, na kterém spolu se značkou zahneme vlevo a značka nás dovede na křižovatku cest pod lesním hřbitovem Aldašín.
Hřbitov a kostel sv. Jiří je jediným němým svědkem vsi zaniklé za třicetileté války. Po lesní cestě dojdeme do Jevan. Po vyjití z lesa nad Jevany procházíme vilovou zástavbou až na křižovatku s hlavní silnicí. Značka nás opět vede vlevo na hráz Jevanského rybníka. Za hrází rybníka dojdeme k dalšímu rozcestí od kterého začneme stoupat lesním úsekem k lesní studánce. Kousek nad studánkou je pak umístěna Lenhartova pamětní deska.
Od lesní studánky se modře značená cesta vlní Voděradskými bučinami, míjíme rozcestí Voděradské bučiny a míříme ke směrové odbočce Kamenka resp. Kovárna. Pokud se vydáme po odbočce vzhůru do kopce, dojdeme do míst odkud pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze obsahující schránku se zakládajícími listinami divadla. Místo je zajímavé i pro své geomorfologické jevy v okolí.
Po návratu na rozcestí pokračujeme dále po modré značce na Louňovice. Projdeme Louňovicemi, které zažívají velký stavební rozmach, a po hrázi rybníka Požár dojdeme na hlavní silnici z Prahy na Kutnou Horu. Zde nalezneme i autobusovou zastávku příměstského autobusu.
Podíváme se na místo, ze kterého pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze.
Navštívíme místo starého osídlení, dnes lesní samoty se hřbitovem a kostelem – Aldašín.
Na výlet je nejlépe vzít si vše s sebou do batohu. Jistě je možnost zakončit výlet v Louňovicích někde v restauraci, ale já jsem toto možnost nevyužil.
Jde o pohodovou procházku v chráněné rezervaci Voděradské bučiny, ve které najdete nedotčenou přírodu. Je to vhodné místo pro procházky a výlety a v teplejších měsících roku i ke koupání v přilehlých rybnících.
Zajímavým je návštěva místa původu jednoho ze základních kamenů Národního divadla v Praze.
Voděradské bučiny jsou oázou klidu vybízející k dlouhým i krátkým procházkám.
Vstupné se platí do muzea v Kostelci nad Černými Lesy
Otevřeno: Čt , Pá 10.00 - 12.00 13.00 – 16.00 hod.
So, 10.00 - 12.00 13.00 - 16.00 hod.