Nejen údolí Doubravy stojí za procházku . . .
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tato oblast toku Doubravy patří mezi mé oblíbené výlety a je jedno, ve kterém ročním období se k návštěvě odhodláme.
Vycházku zahájíme na vlakové zastávce Bílek. Vydáme se po zeleně značené cestě vedoucí lesním úsekem. Po chvíli již uslyšíme hukot tekoucí řeky a terén nám v některých místech umožňuje výhled na tekoucí Doubravu. Zelená značka před Sokolohrady uhne vlevo a přes dodnes viditelný val nás dovede k nevýrazným zbytkům strážního hrádku Sokolohrady. Z plošiny, ale i dalšího kamenného bloku, ke kterému se dostaneme úzkou pěšinou zajištěnou zábradlím, se otevře Pohled na údolí pod námi a na protější Čertův stolek.
Ze Sokolohradů sestoupíme dolů k řece a od turistického rozcestí Pod Sokolohrady začneme stoupat zeleně značenou pěšinou do kopce. Stoupání se po chvíli zmírní a dojdeme až k odbočce na vyhlídku Čertův stolek, ze které jsou opět pěkné výhledy na údolí a protější Sokolohrady.
Vrátíme se na rozcestí Nad Čertovým stolkem a pokračujeme stále po zelené vedoucí lesním úsekem na rozcestí Kamenný potok. Od něj pokračujme vpravo cca1 kmmodře značenou lesní cestou podél Kamenného potoka na rozcestí Točitý vír.
Dostaneme se zpět na hlavní vycházkovou trasu a naučnou stezku. Zahneme vpravo a pokračujeme kaňonem potoka proti jeho proudu. U lávky přes Doubravu je možné odbočit a podívat se na chatu Doubravka, která dnes již bohužel neslouží veřejnosti k občerstvení.
Zprvu mělké údolí se stále zahlubuje a s ním se zvyšuje i dravost protékající Doubravy. Pěšina často mění směr, některé úseky překonáme za pomocí vybudovaných žebříků. Červená nás dovede zpět na rozcestí Pod Sokolohrady.
Dále pokračujeme červeně značenou pěšinou směrem na Bílek. Od tohoto rozcestí začíná nejromantičtější a nejpěknější, ale také nejnáročnější úsek podél toku Doubravy v hlubokém kaňonovitém údolí. K vidění jsou i vodopády vysoké 2 až 2,5 metrů.
Od Mikšovy jámy se údolí zase rozšiřuje a celkem pohodlná pěšina nás stále vede podél Doubravy do výchozího místa.
Za čím jedeme?
Přestože je již tato oblast popsána v jiném příspěvku, nabízím trochu odlišnou variantu procházky tímto oblíbeným a hojně navštěvovaným údolím řeky Doubravy a jejího bezprostředního okolí.
Údolí se nachází mezi Chotěboří a obcí Bílek. Doubrava vyhloubila v těchto místech kaňonovité údolí a vytváří malebné přírodní scenérie. Řečiště je balvanovité s četnými peřejemi a na jejím toku je k vidění i malý vodopád.
Za návštěvu stojí také Sokolohrady a Čertův stolek, odkud jsou zajímavé výhledy do údolí s Doubravou pod vámi. Méně navštěvovanou, dle mého soudu neprávem, je část toku Kamenného potoka, kam se také podíváme.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Populární a známé místo občerstvení U železniční zastávky v Bílku je otevřeno v sezóně až v odpoledních hodinách. Je proto možné využít příjemného prostředí Penzionu Bílek, který najdete po pravé straně silnice směrem na Chotěboř.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hezká, nenáročná procházka vedoucí romantickým údolím řeky Doubravy. Nejhezčím místem je bezesporu skalnatý kaňon – nazývaný Koryto, kde voda vytváří s okolními skálami krásnou přírodní kulisu.
Příjemná je i procházka podél Kamenného potoka.
Ostatní informace
Určitě si obujte pevnější obuv. Za vlhka, deště nebo v zimním období je pěšina kluzká a pohyb na ní vyžaduje zvýšenou opatrnost.
Zapomeňte na kola a kočárky, tato oblast není opravdu vhodná pro tento druh turistiky.