Údolím řeky Doubravy z Chotěboře do Bílku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Řeka Doubrava pramení na úpatí Žďárských vrchů, nedaleko rybníka Velké Dářko a po asi 89 kilometrech končí její tok u Týnce nad Labem, kde se do Labe vlévá.
K nejzajímavějším a také nejnavštěvovanějším místům na toku Doubravy patří její úsek od obce Bílek po Chotěboř. Řeka zde protéká romantickým, skalami sevřeným kaňonovitým údolím s mnoha kaskádami, vodopády a tůněmi. A právě do těchto míst směřovali i naše kroky poté, co jsme autem dorazili na parkoviště u chotěbořského nádraží.
Odtud jsme se vydali po modré turistické značce, kolem toku Kamenného potoka do údolí Doubravy. Celým údolím , přímo kolem toku řeky nás poté provedla červeně značená turistická trasa, která končí u nádraží v Bílku. Vlakem jsme se poté dopravili nazpět do výchozího bodu našeho výletu, do Chotěboře.
Za čím jedeme?
Při cestě údolím Doubravy můžeme obdivovat krásné romantické přírodní scenérie vytvářené po staletí řekou Doubravou razící si tudy cestu. K nejvíce atraktivním místům v údolí patří vyhlídka Čertův stolek, zřícenina bývalého loupežnického hradu Sokolohrady z 15. století či Mikšova tůň, kde se hromadí voda řeky před svým vstupem do pouze 4 metry široké soutěsky Koryto, kterou obepínají až 20 metrů Vysoké skály a která je zakončena dvěma vodopády.
Při cestě údolím Doubravy projdeme i pod starým kamenným železničním mostem. Ještě starší most je k vidění v obci Bílek. Ten se podle pověsti klene nad Doubravou již od 14. století.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě není možnost se občerstvit, takže je potřeba něco přibalit do batohu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celé údolí Doubravy je kouzelné a vyplatí se sem vypravit.
Pro nás byla velká škoda, že jsme sem vyrazili v letošním suchém létu, takže v řece nebylo tolik vody, aby se nám ukázala v plné parádě.
Ostatní informace
Vlak z Bílku do Chotěboře jezdí každé dvě hodiny.