Okolo Lemberku
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Známou, dominantní siuletu zámku Lemberk, spatříme ihned, když vystoupíme z vlaku na zastávce Lvová, ležící na trati mezi Libercem a Českou Lípou, asi 2km severovýchodně od městečka Jablonného v Podještědí, známého svou barokní bazilikou sv.Zdislavy a sv.Vavřince.
Půjdeme po místní komunikaci po hrázi Dvorského rybníka s romantickým ostrůvkem, rybník ale bývá bohužel z části vypuštěn,v důsledků povodní v roce 2010, kdy došlo k protržení hráze Markvartického rybníka, poslednímu ze tří vzájemně propojených rybníků. Zelenou turistickou značku ani nemusíme sledovat, neboť siuleta zámku nám bude sloužit co by orientační bod. Vlevo u rybníka stával bývalý šafářský dvůr z poloviny 18.století, v padesátých letech objekt využíval Státní statek, který tuto památnou stavbu dokonale zdevastoval, takže muselo dojít k jejimu stržení, čímž se zachovala pouze část kamenné ohradní zdi.
Vydáme se rovně lípovou aleji, vlevo pod svahem na jehož vrcholové plošině stojí zámek spatříme uzamčené vchody do rozlehlých sklepů, které byly součástí bývalého zámeckého pivovaru postaveného snad již koncem17.století. Po pivovaru zůstal jen název dalšího rybníku, také dnes vypuštěného a pomalu zarůstajícího a stylová budova bývalého pivovarského hostince, v současnosti rekreačně využívaná. Od Pivovarského rybníka se nám naskytne krásný pohled na Lemberk.
Pod výpustí rybníka najdeme zbytky náhonu a rozpadajícího se objektu pod skalnatou stěnou na břehu Panenského potoka. Objekt sloužil jako vodojem, který důmyslným systémem vytlačoval vodu nahoru do Vodárenské věže u Bredovského zámečku, odkud byla dále rozváděná do zámku a přilehlých objektů, protože zámek neměl vlastní studnu. Pokračujeme alejí dále, vlevo spatříme tzv.Černé jezírko, tmavá nehybná hladina bývá pokrytá kobercem vodních rostlin, vlevo do něho ústí tunel náhonu, dlouhého asi 50 metrů, širokého 7metrů, dříve sloužil k propojení soustavy rybníku, dnes je z části zasypaný, od cesty je zakryt mříží. V tunelu hnízdí netopýři, údajně se do něho měla napojovat podzemní chodba z Lemberku. Ač se hladina jezírka zdá nehybná, v ohybu cesty do něho vtéká silný pramen, voda protéká pod vývodem pod cestou a napojuje se s tokem Panenského potoka. Pramen v jezírku označují léčitelé jako tzv. "mrtvou vodu", je tedy protikladem nedaleké Zdislaviny studánky. Voda je prý výborna k léčení kožních nemocí a těžko se léčitelných ran, traduje se také pověst, která dala základ pojmenování potoka, že pokud si žena, byť zralého věku, omeje u pramene své ženské orgány, stane se opět pannou. Ale účinek bude asi jen podložen tím, že voda je značně studená.
To už se dostaneme k Zdislavině studánce, proslulé tím, že jí měla užívat k léčebným účelům sv. Zdislava z Lemberka. U studánky stojí empírový gloriet z roku 1862 z osmi toskánskými sloupy, v skalní stěně je výklenek se soškou sv.Zdislavy, bohužel se jedná o již o několikátou kopii, přesto je soška světice stále uctívána množstvím věřících i těch, kteří se sem až zdaleka chodí pro výbornou voděnku, jejiž účinky i dnes jsou prý doslova zázračné.
U rozcestníku za studánkou se dáme vlevo vzhůru opět lipovou alejí, nad námi mezi stromy prosvítá stavba Zdislaviny kaple. Na malém hřbitůvku a v kryptě pod kaplí, jsou pohřbení někteří majitelé a významnější úředníci ze zámku, podle pověsti jsou zde uloženy i ostatky sestry sv. Václava, Přibyslavy. Jelikož hřbitůvek i kaple byly několikrát vypleněny vandaly a hledači pokladů, byl vchod zazděn.
Čeká nás cesta romantickou krásnou lípovou aleji, která je úchvatná zvláště v době, kdy stromy kvetou. Po levé straně je starý ovocný sad, přes který je výhled k pásu Lužických hor s dominantním dvouvrchem Hvozdu (749m.nm.) Za sadem spatříme již zmiňovanou Vodárenskou věž a naproti barokní stavbu Bredovského zámečku, z konce 17.století. Za zámečkem je krásná, rozsáhlá zahrada, která bývá příležitostně otevřená, najdeme zde torza několika soch z dílny Matyáše Brauna s mytologickými výjevy.
Cesta nás dovede k hrázděným chaloupkám z 17. a 18.století, naproti se rozkládá objekt bývalého špejcharu, dům za ním se využíval jako škola ještě před válkou. Budova přímo u zámku sloužila jako zámecká hospoda, kamenná stavba naproti zase co by šatlava. To se již nacházíme před vstupem do areálu zámku Lemberk, původně založeného jako hrad počátkem 13.století, ale pravděpodobně zde stávalo hradiště z doby ještě pozdější. Hrad měl za účel chránit důležitou obchodní stezku do Žitavy a zakladatelem se stal Havel z rodu Markvarticů, psaný později jako z Lemberka, důležitý velmož ve službách krále Václava I. a později i Přemysla Otakara II. Při svém tažení do Lužice si sem přivedl i svou ženu Zdislavu. Později se zde vystřídaly i další důležité rody jako Vartenberkové a Berkové, po nich Bredové a naposledy Clam-Gallasové. V nedávno renovovaném zámku je mnoho historicky cenných sbírek, část je věnována expozici spojené se životem sv. Zdislavy. Na zámku je unikátní černá kuchyně v gotické oválné věži. Z jejiho Ochozu jsou překrásné daleké výhledy do okolního kraje.
Ze zámku se dostaneme zpět na původní silničku, půjdeme-li po ní dále vpravo dovede nás posléze až do vsi Janovice, v jejiž blízkosti se nachází zajímavý poustevnický areál. Na okraji lesíka vpravo najdeme ve starém pískovém lomu kamenný kruh tvořený 24 čedičovými sloupy. Nejedná se o nějakou keltskou svatyni, i když menhiry také mají prý léčivé účinky, ale o dokonalou repliku postavenou zde asi před dvaceti lety.Vpravo v lese pod Lemberkem se nachází tzv.Kříž mrtvých. Byl vztyčen v roce 1901 nad místy, kde se nacházejí hromadné hroby více jak tisíce rakouských a pruských vojáků, kteří zemřeli okolo roku 1760 na Lemberku, když sloužil jako vojenský lazaret.
Ještě než se dostaneme zpět k vlaku, povšimneme si vlevo u cesty zamřížovaného vchodu do štoly. V polovině 18.století se zde pokoušeli o těžbu železné rudy, ale štola se později sesula a dnes tu pouze opět hnízdí netopýři.
Za čím jedeme?
Vydali jsme se za poznáním velice zajímavých míst v okolí Lemberku, spjatých z historíi tohoto původně gotického hradu. Můžeme se obdivovad řadě historických i architektonických památek, ne náhodou bylo toto území vyhlášeno Krajinnou památkovou zónou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Docela dobře a v příjemné prostředí se najíte v Motorestu Lvová, v blízké vsi při silnici na Liberec. Jinak základní občerstvení najdete před vstupem na zámek, u pokladny je k dispozici automat na nápoje.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Historie a Romantika na vás tady dýchají doslova na každém kroku. Stále se máte čemu obdivovat a kdo sem jednou zavítá znova a znova se bude vracet a neustále bude mít co nového objevovat.
Ostatní informace
Vstup na zámek je 100Kč dospělí, 70Kč zlevněné vstupné a 300Kčs rodinné vstupné. Druhý okruh je o 20Kč dražší, zrovna tak jako výstup na vyhlídku na věži.