Mrtvá a živá voda
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Zní to pomalu jak ze známé pohádky o Zlatovlásce,- živá a mrtvá voda... Někdo to považuje se holý nesmysl, nanejvýš za opravdu pohádku. Ale kdo nepozná...
To naše místo " zázraků" leží kousek pod zámkem Lemberk, přesně ten zámek, vlastně dříve hrad, který se proslavil díky sv. Zdislavy, uznávané patronky rodiny, která zde žila někdy v polovině 13. století. Údajně měla léčitelské schopnosti, mnoha lidem pomohla od zhoubných nemocí, což někdy až hraničilo se zázraky, za které nakonec byla prohlášena svatou. Nejvíce léčila lidi zázračnou " voděnkou", která tryskala pod skálou pod Lemberkem.
K Zdislavině Studánce se dostanete snadno, všude jsou ukazatelé a půjdete-li za někym, kdo má na kárce spoustu barelů a jiných nádob, určitě jdete správným směrem.
Dnes poznáte Zdislavinu Studánku podle kopule glorietu v rokokovém stylu. Samotný pramen byl již několikrát restaurován. Ve výklenku je kopie sošky sv. Zdislavy , originál byl již několikrát zcizen. Voda s léčivými účinky přitahuje lidi z blízkého i dalekého okolí. Na blízké vývězce se můžeme dozvědět, že složení vody sice odpovídá hygienickým předpisům, ale nemá zcela žádný obsah minerálů či stopových prvků, zaručující léčivé účinky. Jediné plus je, že voda neobsahuje ani žádné bakterie, nebo jiné škodlivé zárodky. Přesto je doloženo mnoho případů o jejich léčebných účincích. Působí obzváště na choroby vnitřních orgánů, jako je žaludek, ledviny, játra, ale i srdce, obzváště pomahá při očních chorobách. Faktem je, že voda zůstává čerstvá, bez známek zákalu i dva měsíce, i když je vystavena telu a slunci.
Půjdeme-li pár desítek metrů zpět, směrem k Lemberku, musíme narazit na romantické lesní jezírko, jehož hladina je pokrytá vodními rostlinami a řasami. Blízko cesty vyvěrá silný prame, který vytéká na druhé straně. Jestliže léčitelé řadí vodu Zdislaviny Studánky, do kategorie živých vod, voda v jezírku je jimi označována jako mrtvá. Je svým vyzařováním negativní, ale i ona má svým působením specifické léčivé účinky. Zatímco voda ze Studánky se preferuje k vnitřnímu užití,- k pití,- voda z jezírka se používá vyloženě zevně, tedy k omývání, k obkladům a podobně. Léčí těžko se hojící rány, ekzemy a vyrážky, otoky a nádory.
Pramen vyvěrající v jezírku má ještě jeden, dosti kuriózní účinek, alespoň se to tak traduje. Pokud žena či dívka usedne, jaksi obnažená do vyvěrajícího pramene. stane se opět pannou. Něco na tom asi bude, protože voda u pramene, je natolik ledová, že patřičný účinek může být alespoň na chvíli zaručen. Ale osobně dámám tento experiment nedoporučuji, radost jejich miláčků určitě nebude taková, jako třeba zánět vaječníků. O připadném buzení veřejného pohoršení nemluvě.
Takže, chcete-li si utvrdit své zdraví, určitě navštivte živou a mrtvou vodu pod Lemberkem.