Jedeme do našich severních hor - 14. den - odpoledne: asi 2 km dlouhá procházka: zámek Lemberk - Bredovský zámeček - kaple Nejsvětější Trojice - kaplička sv. Zdislavy a Zdislavina studánka - zámek Lemberk
Úterý 24. 8. 2021 - odpoledne
Po prohlídce centra Jablonného v Podještědí přejíždíme do severovýchodní části města na parkoviště u zámku Lemberk. Plánovala jsem, že by se tu nechalo i přespat. Jsou tu však kamery. Takže to raději ne. Šplháme do prudkého kopce k zámku. Prohlídku už nestačíme, ale dostali jsme se na moc hezké nádvoří.
V polovině 13. století tady na návrší na Žitavské stezce byl postaven středověký strážní hrad. Postupně byl upravován. Nejstarší dochovanou částí je věž. Hrad byl přestavěn renesančně, fasáda byla ozdobena psaníčkovým sgrafitem. Zásadní byla barokní přestavba od poloviny 17. století. V této podobě se zachoval do dnešních dnů. R. 1945 byl zámek zestátněn. Naštěstí byla r. 1951 v zámku otevřena expozice Bytové kultury, takže interiér nebyl zničen. Bylo zde možno si prohlédnout jednotlivé slohové styly od pozdní gotiky po secesi tak, jak se odrážely v bytové kultuře. R. 1971 byla zjištěno, že většina dřevěných prvků je napadena dřevokaznou houbou a je narušena statika jednotlivých budov. Proto byla v letech 1979 - 1992 provedena výměna krovů i ostatních dřevěných prvků, objekty byly staticky zajištěny, udělána nová střecha. Od té doby je v domech nová elektroinstalace i vodoinstalace. Od června 1992 je opět přístupný veřejnosti. Zdejší expozice jsou věnovány např. sv. Zdislavě z Lemberka a modernímu sklářství. Zde se natáčely filmy Císařův pekař a Pekařův císař.
K zámku patří řada zajímavých budov a park. Šli jsme si to tady obejít. Odhadujeme to na 2 km. Je tu špýchar z 2. pol. 17. století, hned vedle je věznice z r. 1375. Naproti je vrchnostenská budova, která od r. 1879 sloužila jako česká škola. Cesta vede okolo několika hrázděných a roubených domků ze 17. a 18. století. Bydlelo v nich služebnictvo a poddaní, kteří zde provozovali své živnosti a řemesla. Bývalo jich tady víc, ale aspoň některé se dochovaly. Býval zde i zájezdní hostinec z přelomu 17. a 18. století, kde se přepřahaly koňské povozy. Po 2. světové válce sloužil jako zahradní restaurace. Dnes budova chátrá.
Posledním domkem je Bredovský letohrádek. Tuto původně raně barokní stavbu nechal v 70. let 17. století postavit hrabě Kryštof Rudolf Breda. Na počátku 19. století byl klasicistně upraven. Zámek je po rekonstrukci, ale vše vč. zahrady je uzavřeno.
Z cesty vidíme i vodárenskou věž z r. 1734. Tam byly vodní nádrže a voda tekla samospádem do zámku. Procházíme lipovou alejí, která je postupně obměňována. Cestou se otevírá pohled na Luž, nejvyšší horu Lužických hor.
Po zelené jsme došli až ke kapli Nejsvětější Trojice, která je bohužel v dost zoufalém stavu. Byla postavena v gotickém slohu koncem 14. století, v 17. století byla přestavěna renesančně. Pod kaplí je krypta, kde jsou pohřbeni někteří majitelé zámku Lemberk, ale i rodiny vrchnostenských správců a úředníků.
Scházíme z prudkého kopce na rozcestí Markvartický rybník a po zpevněné cestě už po rovině odbočujeme vpravo. Míjíme skalní výklenkovou kapličku, do které byla ve 2. pol. 18. století umístěna soška sv. Zdislavy. Tady je empírový gloriet z poč. 19. století a údajně léčivá Zdislavina studánka.
Pokračujeme okolo skal, pod nimi je Černé jezírko. Tak praví název. Myslím, že víc by seděl název Zelené jezírko. Těsně před kamenným obloukovým mostem je u Panenského potoka bývalá vodárna. Odtud byla asi voda čerpána do vodárenské věže nahoře.
Procházíme místem, kde býval pivovar. Zachovaly se jen nepřístupné sklepy a vypuštěný Pivovarský rybník. Pivo se zde vařilo až do r. 1910. Dnes zde stojí pěkná chaloupka. Hned vedle jsou bývalé štoly na železnou rudu, která se zde těžila v 17. století. Vchod je dnes uzavřen mříží.
I když byla procházká krátká a až na jedno krátké stoupání a klesání pohodlná, tak jsme se tu toulali hodinu. Tady na nás skutečně dýchala historie.
I když byla procházká krátká a až na jedno krátké stoupání a klesání pohodlná, tak jsme se tu toulali hodinu. Tady na nás skutečně dýchala historie.
U auta Ota plní batoh prázdnými petkami a ještě se vrací pro zázračnou vodu. Není to daleko, je to po rovině, raději ať máme vše plné. Voda nám fakt nějak rychle ubývá. Já mezitím hledám v mapě, kde bychom mohli přespat.
Než se vrátil, překopala jsem naplánovaný program. Původně jsme chtěli zajet do Saska do Kurortu Oybin, kde je zřícenina kostela a kláštera, snad dokonce s rozhlednou, také spousta skal - je to tam prý moc hezké i zajímavé. Jenže za tu dobu, co se touláme mezi skalami, nevíme, jaké jsou podmínky pro vstup do Německa a při návratu. My to vlastně pořádně nevěděli ani před odjezdem. Proto to rušíme, snad se tam dostaneme někdy jindy. Tady je tak krásně, že určitě bude co tady objevovat i příště. I Otovi se tu líbí, jen mu chybí rozhledny.
Zůstaneme tedy ještě aspoň zítra v Lužických horách. Odjíždíme do Hrádku nad Nisou na parkoviště Rynoltická. Zdá se, že tam bychom mohli přespat a zítra vyrazit zase do skal. Není to daleko, jsme tam za 10 minut.
Vypadá to tu dobře, jen sluníčko tu ráno asi nebude. Všude jsou vysoké stromy. Ani teď se sem poslední sluneční paprsky už nedostanou. Je 15 stupňů, je skoro jasno, to ráno bude asi pěkná zima. Hlavní je, že se vítr uklidnil. Asi by to tady v tom případě moc bezpečné nebylo.
Vypadá to tu dobře, jen sluníčko tu ráno asi nebude. Všude jsou vysoké stromy. Ani teď se sem poslední sluneční paprsky už nedostanou. Je 15 stupňů, je skoro jasno, to ráno bude asi pěkná zima. Hlavní je, že se vítr uklidnil. Asi by to tady v tom případě moc bezpečné nebylo.
Chystám večeři, mezitím odjeli poslední turisté. Hraji si na otužilou. Vody máme dost, tak se nemám na co vymluvit. Teplo však skutečně vypadá jinak.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.777, 14.788)
Poslední aktualizace: 22.1.2022
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Jablonné v Podještědí
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme do našich severních hor - 14. den - odpoledne: asi 2 km dlouhá procházka: zámek Lemberk - Bredovský zámeček - kaple Nejsvětější Trojice - kaplička sv. Zdislavy a Zdislavina studánka - zámek Lemberk
Lvová - Lemberk - Brenna - Jablonné v Podještědí
Trasa
Z vlakové zastávky Lvová jsme přišli k silnici. Tam jsme odbočili vlevo po zelené TZ a pokračovali k Panenskému potoku. Vlevo jsme minuli Dvorský rybník a směřovali k zámku Lemberk. Po prohlídce zámku jsme postoup…
0.2km
více »
Lemberk
Zámek
Zámek Lemberk vévodí krajině pod Lužickými horami nedaleko Jablonného v Podještědí. Zámek Lemberk se nachází na Českolipsku v Libereckém kraji. Návštěvníci si mohou na zámku prohlédnout renesanční a barokní interi…
0.2km
více »
Lemberk - Jablonné v Podještědí - Kunratice - Cvikov - Nový Bor
Trasa
Další trasa Lužickými horami, nabídne zámek Lemberk, Zdislavinu studánku, Markvartický rybník, Baziliku Minor Sv. Vavřince a Sv. Zdislavy, ale také vyhlídkovou věž v Jablonném, která nabídne krásný výhled na Jablo…
0.2km
více »
Lemberk a Zdislavina studánka
Tipy na výlet
Ingredience:
3 hodiny času
prázdná láhev (může být i více lahví)
malá svačinka
samochodící děti vhodné (kočárek ne)
fotoaparát doporučuji
finanční obnos na vstup
Postup:
Přijeďte autem až k samému. Ce…
0.3km
více »
Jablonné v Podještědí/Lemberk
Tipy na výlet
Jakožto železniční turisté využíváme vláčkový spoj na trase Liberec-Ústí nad Labem.
Naše první zastávka je místní náměstí, kde se tyčí Barokní morový Sloup a nedaleko také dominuje bazilika minor sv. Vavřince a sv. Ludmily, kolem které procházíme na zámek Lemberk. Cestou (vede zeleně značená spolu s naučnou stezkou) jsme dostali příležitost obdivovat Markvartický rybník,…
0.3km
více »
Výlet na zámek Lemberk.
Tipy na výlet
Zámek Lemberk patří k těm památkám, na něž se člověk rád vrací. Zámky, které vznikly přestavbou hradu mají takové zvláštní kouzlo. A když se k tomu přičte, že místo pro hrad bylo ve většině…
0.3km
více »
Zimní procházka okolo Lemberku
Cestopisy
Vypadalo to, že paní Zima se už konečně rozhodla předat svou vládu jaru,- alespoň kalendář tomu nasvědčoval-, ale najednou zase do rána sněhová nadílka obílila ulice města a vyděšené jaro raději ještě na chvi…
0.3km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozcestí Lemberk (zám.)
Rozcestí
Rozcestím u zámku Lemberk prochází dvě turistické trasy a mezinárodní NS Lužické a Žitavské hory.Zelená TZ vás západním směrem dovede do Jablonného v Podještědí a do Kunratic u Cvikova. Dále pak do Cvikova a Nového Boru. Ve směru severovýchodním vás pak nasměruje přes Lvovou do Hrádku nad Nisou.Žlutá TZ v severním směru končí u rozcestí Pod liščí horou. Ve směru jižním končí v …
0.4km
více »
Bredovský letohrádek
Letohrad
Raně barokní Bredovský letohrádek stojí v sousedství zámku Lemberk. V letech 1670-80 jej nechal postavit Kryštof Rudolf Breda. V roce 1726 ho i s okolním panstvím koupil Filip Josef hrabě Gallas. Clam-Gallasové ne…
0.5km
více »
Okolo Lemberku
Tipy na výlet
Známou, dominantní siuletu zámku Lemberk, spatříme ihned, když vystoupíme z vlaku na zastávce Lvová, ležící na trati mezi Libercem a Českou Lípou, asi 2km severovýchodně od městečka…
0.5km
více »
Kaple Nejsvětější Trojice (Zdislavina kaple)
Kaple
Projdete-li od Bredovského zámečku lipovou alejí, objevíte na jejím dolním konci kapli Nejsvětější trojice, později známou jako kostelík Blahoslavené Zdislavy. Tuto původně hřbitovní kapli založil koncem 14. stole…
0.9km
více »
Markvartický rybník
Rozcestí
Rozcestím u Markvartického rybníka prochází zelená TZ, ktzerá vede z 15 km vzdáleného Hrádku nad Nisou, přes Popovu skálu do Lemberka a odtud přes toto rozcestí pokračuje dále do Jablonného v Podj., Cvikova a Nového Boru.Zeleně značená odbočka vás přivede ke Zdislavině studánce s empírovým glorietem.
1km
více »
Palmův (Palmeho) dvůr
Dům, budova
Kdysi v nejvýchodnější části Markvartic stávala selská usedlost hospodáře Martina Neumanna. Jeho usedlost pak v roce 1697 zakoupil sedlák Christoph Lorentz. Jeho vnuk Johann Georg se roku 1777 vyplatil z poddanství a dekretem hraběte Františka Josefa Pachty z Rájova byl uznán za svobodného formana a obchodníka. A právě on přestavěl usedlost ve stylu pozdního baroka. Roku 1802, …
1.3km
více »
Markvartický rybník
Rybník
Markvartický rybník, zvaný také Markvart, se nachází v místní částí města Jablonného v Podještědí v Markvarticích. Autem se tam lze lehce dostat s účelové komunikace spojující město se silnicí na Liberec, pěší tur…
1.3km
více »
Mrtvá a živá voda
Pramen
Zní to pomalu jak ze známé pohádky o Zlatovlásce,- živá a mrtvá voda... Někdo to považuje se holý nesmysl, nanejvýš za opravdu pohádku. Ale kdo nepozná...
To naše místo " zázraků" leží kousek pod zámkem Lemberk, …
1.6km
více »
Jablonné v Podještědí
Město
Jedno z nejstarších měst, o kterém je zmíňka v darovací listině již v 13. století(1249), město v kterém se razili mince(do 13.století), navštívil jej Karel IV.(1346) a bylo nejdéle v držení Pány z Dubé(do 17.století). To je něco málo z historie tohoto města. Nejvíce je však s historii spjata Zdislava z Lemberka, manželka Havla z Lemberka, která je známa jako pomocnice nemocným…
2km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bazilika minor sv. Vavřince a sv.Zdislavy
Kostel
Baziliku minor sv.Vavřince a sv.Zdislavy naleznete v Jablonném v Podještědí v Libereckém kraji, přímo nedaleko náměstí. Její historie je spojena s Havlem z Markvarticů, především pak jeho ženy Zdislavy, která je z…
2.2km
více »
Rynoltice
Vesnice
Rynoltice leží pod jižními svahy Lužických hor, asi 5 km severovýchodně od Jablonného v Podještědí na hlavní silnici do Liberce. Její součástí jsou dnes také osady Jítrava a Polesí. První zmí…
2.2km
více »
Bazilika minor sv.Vavřince a sv.Zdislavy v Jablonném v Podještědí
Chrám
Bazilika sv.Vavřince a sv.Zdislavy v Jablonném v Podještědí…
Původní chrám sv.Vavřince,který nechal postavit nad hrobem sv.Zdislavy František Antonín Berka v Jablonném v Podještědí a jehož dostavby se nedočkal, dokončila hraběnka Kinská,rozená Berková. V r. 1729 byl chrám vysvěcen a asi o 2 roky později byly do něj přeneseny ostatky sv.Zdislavy, které byly po tu dobu uloženy v dominikánském kláš…
2.2km
více »
Kaple sv. Volfganga
Kaple
Městečko Jablonné v Podještědí, rozlohou sice nevelké, skýtá svým návštěvníkům dostatečné množství kulturních a historických památek dosti velkého významu. Zvláště sakrálních staveb se sešlo v tomto malebném městě na okraji Lužických hor a Ralské pahorkatiny, nebývalé množství. Snad to svým způsobem ovlivnila i sv. Zdislava z Lemberka, která zde žila a je také pohřbena v…
2.2km
více »
Jablonné v Podještědí
Městečko
Jablonné v Podještědí leží v Severních Čechách, západním směrem od města Liberce. Jablonné je podhorské město ležící pod vrcholky Lužických hor. U západního a východního okraje města je vybudováno několik nevelk…
2.4km
více »
Chrám sv. Vavřince a sv. Zdislavy, Jablonné v Podještědí
Chrám
Při jedné prázdninové cestě po severu naší republiky jedeme malebným krajem po málo frekventované silnici. Jabloňovou alejí se dostáváme nad údolí, a kde se vzalo, tu se vzalo, jako zázrak se před námi objevilo př…
2.5km
více »
Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy
Tipy na výlet
Tentokrát se spolu vydáme do baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy.
A jak se tam dostaneme?? Buď můžeme rovnou zajet do Jabloného v podještědí, anebo to udělat tak jako my.
Nejdříve jsme jeli vlakem k Lemberku a potom pěšky ( cca 2-3 km) do Jablonné.
Baziliku uvidíte snad z jakékoliv části města, takže není problém ji najít.
Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy je velmi pěkná kulturní…
2.5km
více »
Jablonné v Podještědí - klášter a bazilika
Tipy na výlet
Jedeme autem, jedeme do Krkonoš, ale když jsme cestou zahlédli informační tabuli, že v Jablonném v Podještědí je unikátní bazilika minor a že historické jádro města je městskou památkovou zónou, tak jsme neodolali…
2.5km
více »
sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Zdislavy
Socha
Dvojice soch sv. Jana Nepomuckého a sv. Zdislavy se nachází na prostranství před bazilikou sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Obě sochy vznikly kolem roku 1709, na což odkazuje letopočet na zadní stěně podstavce u sv. Jana Nepomuckého a donátory byli pravděpodobně příslušníci hraběcího rodu Berků z Dubé, jehož znak lze nalézt na čelních stěnách podstavců obou…
2.6km
více »
Barokní morový sloup (sousoší sv. Salvatora) v městečku Jablonné v Podještědí
Pomník
Při letošním prázdninovém putování jsme se zastavili v jednom příjemném městečku na zmrzlinu. Jmenuje se Jablonné v Podještědí. A jak jsme se tady rozhlíželi, nemohli jsme si nevšimnout dominanty zdejšího náměstí,…
2.7km
více »
Petrovice
Vesnice
Petrovice jsou nevelká podhorská ves, ležící v širokém údolí Kněžického potoka asi 4,5 km severně od Jablonného v Podještědí. Kdy byla založena není známo, ale první zmínka o ní je z roku…
3.5km
více »
Sokol
Kopec
Sokol je výrazná znělcová kupa (593 m) západně od Petrovic se zbytky středověkého hradu. Na jejím severním svahu je u odbočky na hrad upravená nepříliš vydatná Kočičí studánka a v okolí jsou patrné staré jámy po t…
4km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bílé kameny
Zajímavost
Bílé kameny tvoří izolovanou, morfologicky výraznou skupinu skal asi 1 km severně od Jítravy na úpatí vrchu Vysoká. Skály jsou nápadné svou bělostí a zaoblenými tvary, připomína…
5.4km
více »