Oravský Podzámok – Oravský hrad a Oravský pivovar
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet
Kam a jak jedeme?
Projíždíme Slovenskem. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Chceme navštívit dřevěné kostelíky, hrady, hory a vůbec vše, co zajímavého na trase najdeme.
Za čím jedeme?
Oravský hrad samozřejmě nemůžeme vynechat. Tvrdí se, že je to jeden z nejkrásnějších a největších hradů Slovenska.
Obec Oravský Podzámok s Oravským hradem leží na řece Oravě v severní části Slovenska západně od Vysokých Tater. Podle archeologických nálezů bylo území dnešního hradu osídleno již v pravěku. Původně zde na strmé vápencové skále bylo opevněné hradiště, od severu chráněné skálou. Nejstarší část zděného hradu byla postavena v polovině 13. století (první písemná zmínka je z r. 1267), vedla zde obchodní uhersko-polská stezka. Až do začátku 17. století byl rozšiřován, až zabral tři výškové terasy hradní skály. Ve středním hradě byl obytný palác s kruhovými baštami. Zesilovalo se i opevnění dolního hradu z jižní strany. Podobu z této doby si zachoval dodnes. Vždy ho vlastnil král nebo bohatí a vlivní zeměpáni. V letech 1953 – 1968 proběhla rozsáhlá rekonstrukce. Dnes patří pod správu Oravského muzea. Je národní kulturní památkou. Nejvyšší část hradu je ve výšce 112 metrů nad hladinou řeky Orava.
Obec pod hradem – Oravský Podzámok vznikla v podhradí pravděpodobně později. První písemná zmínka o ní je až z r. 1559.
Až půjdete na hrad, všimněte si, že vstupenky se prodávají ještě pod kopcem
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se v Kolibě Pod lampášou. Zaujala nás hned při cestě na hrad - to jsme ji měli po pravé ruce. A nelitovali jsme, naopak. Kromě výborné kuchyně zde měli i výborné oravské pivo, které vaří ve zdejším minipivovaru Kastelán. Ochutnali jsme světlou dvanáctku Thurza a polotmavou dvanáctku Korvín. Od příjemné obsluhy jsme se dozvěděli, že právě Thurza získal ocenění Nejlepší slovenské pivo. Tady jsme se přesvědčili, že i na Slovensku umí vařit skutečně výborné pivo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad je obrovský a nádherný. Ale prohlídka náročná. Trvá 2 hodiny (základní okruh i s kaplí), od spodní brány k nejvyššímu bodu měří 90 metrů a jak jsme se na závěr dozvěděli, zdolali jsme při ní 660 schodů. Ale tím, že to není najednou, tak to zase tak strašné nevypadá. Takže kdo se nebojí schodů, vyrazte tam.
Ostatní informace
Časové vstupenky na hrad se prodávají v obci - na cestě od parkoviště směrem k hradu. Pokladna slouží i jako informační středisko.
Otevírací doba:
Hrad je otevřen téměř celoročně. Jen duben je výjimka - to je zavřeno. Patrně uklízí a chystají se na hlavní sezonu.
Listopad - březen: 10:00 - 15:00 hodin
Květen: 08:30 - 17:00 hodin
Červen: 08:30 - 17:30 hodin
Červenec a srpen: 08:30 - 18:00 hodin
Září: 08:30 - 17:00 hodin
Říjen: 08:30 - 16:00 hodin
Ceník:
Na hradě jsou dva okruhy, resp. jeden okruh a od května do října je možná prohlídka kaple sv. Michala. Každý okruh má své vstupné, je možno koupit si zvýhodněné vstupné na oba okruhy. Ceny se liší v závislost na věku - děti do 6 let mají nejlevnější vstupné (1 Euro), žáci, studenti a důchodci mají zvýhodněné vstupné, nejdražší mají dospělí. Ale ještě se to liší podle období. Zajímavé je, že od května do října je prohlídka základního okruhu o 1 Euro levnější, než ostatní měsíce. Proto to zde více nerozepisuju, je otázka, zda se to rok od roku neliší. Jen pro zajímavost - zvýhodněné vstupné na oba okruhy v létě 2015 stojí dospělého 6 Euro, my jako důchodci jsme to měli za 3,5 Euro.