Ostrov - Popov - Jáchymov
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Krásně opravené město s mnoha historickými památkami Ostrov, jedna ze zaniklých obcí Krušných hor Popov a lázeňské město Jáchymov, to jsou místa, která jsme navštívili při tomto výletu.
Auto, kterým jsme se do Ostrova dopravili, jsme nechali stát na parkovišti u zámku a jako první jsme navštívili zdejší infocentrum, kde nás vybavili mapkou města a mnoha radami, co je v Ostrově zajímavého a co by jsme měli vidět.
Za čím jedeme?
Naše první kroky směřují na Staré náměstí s novogotickou Starou radnicí a dále pak kolem renesančně přestavěného kostela sv. Michaela a Panny Marie Věrné ke zdejšímu klášternímu areálu zvanému též Posvátný okrsek.
Klášterní areál byl vystavěn v druhé polovině 17. století řádem Piaristů. Centrem kláštera je kostel Zvěstování Panny Marie, ale příchozí určitě na první pohled nejvíce zaujmou tři barokní kaple nacházející se na svahu u kostela. Jedná se o kapli sv. Anny, kapli Panny Marie Einsiedelnské a kapli sv. Floriána. Celý klášterní areál jsme si prohlédli s průvodkyní a dostal se nám takový výklad historie, že jsme jen koukali. Paní vyprávěla velice zajímavě nejenom o klášteře, ale i o historii města, zámku, zámecké zahrady a když jsme se zmínili o tom, že naše další kroky povedou k zaniklé obci Popov a dále pak do Jáchymova, přidala i vyprávění o těchto místech.
Plni informací vyrážíme pak po červené značce do zámeckého parku, který v dobách své největší slávy musel být na svou dobu něčím velkolepým. Park byl postupně budován celé 17. století a jako celek asi neměl v tehdejších Čechách obdobu. Množství staveb, fontán, vodotrysků, bohatá sochařská výzdoba, to vše propojeno vodními kanály. V 18. století park získává podobu volně krajinářského parku a postupně je upravován do stavu v jakém si ho můžeme prohlédnout i dnes. Z významných staveb v parku se zachoval Letohrádek a Palác princů. Zámeckým parkem se dostáváme zpět na parkoviště u zámku.
Zdejší zámek byl vystavěn na místě, kde od 13. století stával přemyslovský hrad. Na jeho základech v 15. a 16. století si Šlikové, majitelé zdejšího panství a jáchymovských stříbrných dolů nechávají postavit renesanční rodové sídlo. Po bitně na Bílé hoře Šlikové o svůj majetek přicházejí a zámek se postupně stává majetkem knížat saských a bádenských, kteří ho upravují do podoby v jaké ho můžeme vidět i dnes.
Z parkoviště po červené a následně po žluté značce přicházíme na Mírové náměstí, kterému dominuje Dům kultury, vystavěný v 50. letech minulého století ve stylu socialistického realismu.
Za Domem kultury opustíme žlutou značku a vydáme se vlevo po Hlavní třídě ke kruhovému objezdu, kde se napojíme na značku zelenou, která nás vyvede ven z města. Mezi obcemi Dolní Žďár a Horní Žďár jdeme kolem bývalé třídírny uranové rudy, kde v 50. letech 20. století pracovalo v otřesných podmínkách velké množství politických vězňů.
V Horním Žďáru stále po zelené odbočíme vpravo a začneme stoupat až do nadmořské výšky kolem 700 m.n.m., kde až do konce druhé světové války stávala obec Popov. První písemná zmínka o obci je datována již do 13. století, kdy obec byla v majetku tepelského kláštera. Popov, ač obec malá, patřil k obcím bohatším a to hlavně díky kozám, které byly chovány v každém stavení. Místní z jejich mléka vyráběli sýr podle své originální receptury, který byl žádaný i v Karlových Varech, kam se svými výrobky pravidelně docházeli na trhy. Po druhé světové válce a odsunu německých obyvatel obec zanikla a do dnešních dnů ji připomínají jen pobořeniny základů některých domů, ruina místní kapličky a několik dnes památných stromů, které stály na katastru obce. Historie obce i s dobovými fotografiemi si každý kdo sem zavítá může přečíst na infotabulích instalovaných na místě samotném. Kousek nad obcí se odbočkou z turistické trasy dostaneme na krásné vyhlídkové místo, na Popovský Špičák. Jedná se o čedičovou skálu, z níž je za pěkného počasí krásný výhled na Ostrov a do podkrušnohoří.
Z Popova odcházíme směrem na Jáchymov po žluté značce. Konec našeho putování je pak v lázeňské části Jáchymova, kde byly v roce 1906 založeny první radonové lázně u nás. Z jáchymovských lázní se autobusem dopravíme nazpět k ostrovskému zámku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Horním Žďáru jsme se občerstvili v restauraci U Václava, celou cestu pak z vlastních zásob.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásně opravené památky v městě Ostrov, Popov i s romantickou vyhlídkou na Popovském Špičáku a jáchymovské lázně, všude bylo fajn a líbilo se nám tam.
Palec nahoru pak určitě patří průvodkymi v klášterním areálu v Ostrově a i ostrovským infocentrům. Jsou ve městě čtyři a všechna měla v sobotu dopoledne otevřeno.
Ostatní informace
Parkování u zámku zdarma.
Klášterní areál je přístupný celoročně, pouze dny a časy zpřístupnění se mění dle měsíců. Aktuální informace na www. stránkách kláštera.
Vstupné 50,- Kč.