Loading...
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Za kulturou
V nabídce zde se těžkov vybírá, kam vlastně jedeme. Osvětim leží v Polsku a myslím, že není nikdo, kdo by toto místo neznal. První zmínka pocházejí asi z roku 1179, ale toto místo nechvalně proslulo především za II. světové války.
I když je plno jiných radostnějších míst, my jsme se rozhodli, že toto místo navštívíme cestou zpět z několikadenního pobytu v Krakově. Brali jsme to jako povinnost, možná uctění památky všech, kteří zde prošli nelidským utrpením a nevrátili se odtud. I když člověk má mnoho načteno a shlédl i filmy a dokumenty o tomto místě, není to nic proti tomu, když se zde ocitne. Osvětim jsme navštívili hned ráno. Vzhledem, že jsme zde byli mimo sezónu a nebyl přítomen česků průvodce a také jsme s sebou měli dítě, využili jsme možnosti, že v době od 8,00 do 10,00 hodin je možné tábor navštívit bez průvodce zdarma. Již od rána zde bylo plno výprav, především školou povinných turistů a cizinců. Hned před táborem je parkoviště - za poplatek - vám dá další informace. V pokladně jsme získali lístky, ovšem po předložení pasů všech zúčastněných, a to i dětí. Poté jsme vchodem určeným pro bezplatný vstup prošli. Tam nás čekala bezpečnostní kontrola, kdy jsme museli vyndat mobily, klíče a ostraha prohlížela i kabelky. Není možné zde projít s větším zavazadlem typu velké kabely a nebo batohu. Je dovolen rozměr 20 x 30 cm. Důvod nevím. Poté jsme navštívili samotný areál. Z jednotlivých bloků jsou vytvořeny expozice, které jsou věnovány např. Holanďanům, Polákům, Čechoslovákům.. zde jsou vystaveny fotografie, předměty, informační tabule a nebo zde lze shlédnout dokumentární film. Nechybí ani expozice věnovaná Mengelemu, procházíme i kolem apelpatzu, kde byli popravováni vězni. Nejvíce na mne asi zapůsobila expozice, kde na hromadách jsou "vystaveny" osobní věci lidí, kteří se sem dostali. Hromada brýlí, obrovská hromada bot a dětských botiček, kufrů a zavazadel, nádobí, kartáčů.. vlasů.. zachovalé dětské oblečení... apod. V táboře je i plynová komora a hned vedle pece. S hrůzou si zde člověk uvědomí, jakou hrůzu zde museli lidé prožívat, když na ně otvory zázeli plechovky s plynem Cyklon B, o tom vypovídají i škrábance na zdech...
Po návštěvě tohoto místa člověk nemá náladu na nic, natož na jídlo.
Tato místa se nenavštěvují často, ale myslím, že min. jednou za život by toto místo člověk měl navštívit, aby si uvědomil, jak dobře se nám žije a jak mnohdy řešíme hlouposti. Rozhodně i dětem by se tato místa měla od určitého věku "ukazovat"
Při vustupu s průvodcem, každý účastník dostane sluchátka a v jeho zvolené řeči mu průvodce cestou vše popisuje. Jsou zde i informační tabule v polštině, angličtině..
Je zde zákaz fotografovat a ono snad není v tuto chvíli potřeba si pořizovat snímky, alespoň u mne to tak bylo.