Po stopách J.G.Grasela - Graselova sluj, Landštejn, vodní pila Peníkov
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Výchozím bodem je rozcestí u samotného hradu Landštejna, částečně dostupné i autobusem. Vyrazíme po modře značené pěší trase k osadě Vitíněves a pokračujeme k rybníku Punčoška a potoku Pstruhovec. Stále se držíme stejné vedoucí barvy a přes rozcestí Zaječí les dojdeme postupně lesními cestami do
Stoječína, odkud cesta pokračuje kolem Panského ryníka do Peníkova. Zde značku opustíme a vydáme se k místní vodní pile (leží cca 100m od silnice).
Nevracíme se k silnici, ale vyjdeme krátkým stoupáním nad pilu, kde hned po cca 50 metrech narazíme na značenou Graselovu stezku. Po ní se vydáme vpravo jižním směrem, pokračujeme po pěšinách a částečně i po silničkách nejprve smrkovým lesem kolem Schillerových kamenů a poté dále ke Graselově sluji. Stezka nás zavede dále ke žlutě značené pěší trase a po ní projdeme poblíž Rákosního rybníka do Stálkova. Osadu projdeme a žlutá značka pokračuje zpět k Pstruhovci, odkud se navrátíme na výchozí bod k Landštejnu. Celá trasa je středně turisticky náročná a měří asi 19 km.
Za čím jedeme?
Landštejn - královský hrad, vznik se datuje na počátek 13.století, tvořil oporu na česko-rakouské hranici. Jeho význam postupně stoupal, významným vlastnickým rodem byli Krajířové z Krajku, kteří hrad ovládali skoro 200 let a provedli velké stavební úpravy. Od poloviny 16.století hrad často střídal
majitele a ztrácel tak na významu. V roce 1771 jej postihl rozsáhlý požár a hrad sde postupně změnil ve zříceninu.
Vodní pila Peníkov - Národní kulturní památka - pochází z roku 1865, je v provozuschopném stavu. Jedná se o unikátní dřevěnou technickou památku.
Graselova sluj - balvanovité seskupení tvořící malou jeskyni, údajný úkryt J.Grasela - nepodloženo.
J.G.Grasel - Johann Georg Grasel se narodil r.1790 v Nových Syrovicích. Loupežník působící na pomezí jižních Čech, Moravy a Rakouska pocházel z rodiny rasa, jeho dětství nebylo radostné a od mládí se stýkal s tuláky a zloději. Byl dopaden roku 1815 za pomoci lsti, kterou na něj připravil D.Mayer za pomoci jedné z Graselových milenek. Soudní proces trval tři roky a byly prokázány dvě vraždy a přes 200 loupeží a krádeží. Roku 1818 byl odsouzen ve
Vídni ke smrti oběšením. Zatímco v Rakousku je jeho pověst spíše pozitivní (šlechetný loupežník), v českém prostředí je tomu naopak - dal vzniknout slovu
"grázl" - lump, darebák.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V okolí hradu Landštejna je možností k občerstvení hodně, ale na samotné trase prakticky žádná, proto je nutné jídlo i tekutiny vzít s sebou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejpřekvapivější je velká rozlehlost hradu Landštejna, zachované vnitřní vybavení vodní pily a samozřejmě místa spjatá s Graselem. Z 90% vede trasa příjemnými lesními úseky.
Ostatní informace
Graselova stezka (více na www.grasel.eu) je značena žlutým kruhem, bíle orámovaným písmenem G.
Otevírací dobu hradu Landštejn najdete zde.
Informace o vodní pile v Peníkově najdete zde.
A opět jako u všech ostatních příspěvků bych Vás rád požádal, aby pokud narazíte na nesrovnalosti turistického značení v terénu (nedostatečné značení, poškození kácením, vandalismus, chybějící, zohýbané směrovky či směrovky s neplatným textem), abyste mne o takových skutečnostech informovali - vyplněním krátkého formuláře na stránce http://www.turistickeznaceni.cz/. Já nebo moji kolegové uvedeme pak vše do pořádku v co nejkratším možném termínu. Díky.