Výlet na romantickou zříceninu Landštejn
Při letošní dovolené na Vysočině jsme nemohli s manželem vynechat jednu z nejmohutnějších a nejzachovalejších zřícenin u nás, která je ukrytá v hlubokých lesích České Kanady. Na jednom ze žulových vrcholů Novobystřické vrchoviny stojí hrad Landštejn, vybudovaný počátkem 13. století. Kolem nádvoří jsou vidět zbytky gotického paláce a jádro, původního románského objektu se dvěma věžemi, jedna je upravena na vyhlídku. V pradávnu zde střežil Landštejn hranici tří historických zemí - Čech, Moravy, Rakouska. Dnes patří k nejstarším, nejrozsáhlejším zříceninám u nás.
Jak se zde střídali majitelé, byl postupně upravován. V roce 1771 ho již podruhé zapálil blesk, tentokrát však vznikly tragické následky. Objekt vyhořel, zústal proto neobýván, měnil se tedy na zříceninu. V 70. a 80. letech 20. století byl důkladně rekonstruován. Přístupová cesta prochází první renesanční branou ze 16. století, chránící vstup do předhradí s hospodářskými budovami. Za druhou branou vpravo ve svahu vidíme nové pozdně gotické přehradí chráněné hrabou se třemi půlkruhovými baštami. Třetí brána a za ní původní brána do románského hradu vedou do nádvořím ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku se zbytky zdí pozdně gotického krajinářského paláce a k původnímu románskému paláci se dvěma věžemi. V severní věži se vzácně dochovala románská hradní kaple s apsidou a tribunou. Vnitřní zeď paláce vloženého mezi věže není původní, ale pochází až z pozdně gotické přestavby. Z vrcholu vyšší jižní věže se otevírá krásný výhled do širokého okolí.
Na východní straně hradu bylo ve 40. letech 16.století opevnění rozšířeno o velký oblouk hradební zdi doplněné o dvě velké dovnitř otevřené bašty a o další mohutnou baštu chráněnou sypaným valem, střežící přístupovou cestu ke hradu. V jednom z objektů na předhradí je malá expozice o archeologickém výzkumu, v patrech velké věže najdete i informační panely o historii hradu. Hrad Landštejn je velkým zážitkem, pěkným výletním místem na Vysočině.