Románský hrad Landštejn.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Další den našeho pobytu na Jindřichohradecku a zase modrá obloha. K tomu máme před sebou výlet na hrad Landštejn a to je událost zcela mimořádná. Vždyť se jedná o jeden z nejstarších českých hradů na našem území a pokud přebírám správné údaje zachované románské hrady jsou u nás pouze tři a Landštejn je jistě tím nejrozsáhlejším. Tato dominanta České Kanady má svůj počátek někdy ke konci 12. až počátku 13. století. I když se udává, že jeho zakladatelem byl král Přemysl Otakar I., spíše se přikláním k názoru, že jeho zakladateli byla moravská větev Přemyslovců. Po roce 1260 se hrad dostal do držení rodu Vítkovců, kteří si přidali k rodovému jménu páni z Landštejna. Od roku 1381 byli majiteli Krajířové z Krajku, kteří jej vlastnili přes 200 let. Za nich došlo ke gotické přestavbě, přibyli nové paláce a došlo i na mohutné opevnění. V roce 1771 hrad po zásahu bleskem vyhořel a začal se měnit ve zříceninu. Obrat k jeho záchraně nastal až mezi 60 a 70. lety 20. století, kdy došlo na velkolepou rekonstrukci. A protože se povedla, můžeme dnes obdivovat hrad v celé jeho nádheře.
Z Jindřichova Hradce jedeme po silnici č. 128 směrem k jihovýchodu. Silnice jako mlat, provoz skoro žádný a tak to trvá až do Nové Bystřice. Na severním okraji města odbočujeme k východu a po silnici č. 158 jedeme do vísky Klášter II. Tady odbočujeme vlevo a po okresce, která vede z větší části lesem, pokračujeme k východu. V této oblasti jsou desítky pevnůstek, které byly postaveny k obraně republiky před druhou světovou válkou a je možná i jejich prohlídka. Přibližně po 30 kilometrech zastavujeme na parkovišti a hrad máme jako na dlani.
Za čím jedeme?
Ještě před vstupem do hradu dáváme přednost možnosti celý hrad obejít. Procházíme cestou pod západním svahem hradu. Obdiv v těchto místech patří mohutným hradbám. K jižní straně musíme zdolat skalnatý svah a poté se mezi stromy objeví mohutná věž a znovu hradby. Stezkou scházíme pod svah na východní straně, který je zcela bez stromů. Z této strany vyniká mohutnost celé stavby. Zbývá dojít k hradní bráně, zakoupit vstupenky a nechat se zavést do dávné minulosti. Hned u brány je v zachovalé části hradu malá expozice a občerstvení. Poté již stoupáme hradní cestou k další bráně a začínáme odkrývat tajemná zákoutí hradu. Po průchodu další bránou stojíme v paláci románské části. Po stranách jsou dvě hranolové věže. Při pohledu k obloze se v člověku až tají dech. Vstupujeme do několika místností a postupně stoupáme do horní části hradu. V prvním patře vcházíme do bývalé potemnělé hradní kaple. Dostáváme se na vyhlídku v jihozápadní části hradu. Nad námi se vypíná hlavní věž, k severu jsou zbytky paláců a pod jižní stěnou je hluboký hradní příkop. A zase schod za schodem až na vrchol věže.
Pohled do okolní KRAJINY je skutečně nádherný. V blízkém i vzdálenějším okolí hradu jsou rozsáhlé lesy. Západně pod hradem je osada Pomezí s kaplí. Na východě se leskne hladina přehradní nádrže Landštejn a v lesích na jihu prochází hranice s Rakouskem. Tohle se prostě musí vidět. Na tabulích jsou popsány místa a vzdálenosti viděných míst. Pohled na hrad z věže je úchvatný a člověk neví, kam se má dívat. Mírný, trochu chladný větřík pod modrou oblohou dává na vědomí, že to všechno kolem není sen. Sestup po schodech je rychlejší než výstup a tak ještě jednou projít všechno, co jde a vracíme se k bráně. Po stezce vpravo lze vstoupit do hradního příkopu a skoro polovinu hradu opět obejít. Na kamenech nad příkopem kvete několik trsů mochny Jarní, které jakoby oživovaly tuto kamennou krásu. Krátký rozhovor s paní v pokladně, při kterém skládáme poklonu současným hradním pánům. Vycházíme na prostranství před bránou a scházíme na parkoviště. Úžasný výlet na hrad Landštejn dospěl ke svému závěru. Tak snad zase někdy na viděnou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V okolí parkoviště je restaurace, kde lze zajít na něco dobrého. Využili jsme ji k jedné kávě a na oběd jsme si zajeli do nedaleké Nové Bystřice. Název restaurace mě nějak vypadl, ale je na jižní straně náměstí. Jídlo i pití dobré a ceny přijatelné. Byli jsme ubytováni v penzionu U tkadlen v Jindřichově Hradci.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Člověk by musel být hrozným škarohlídem, kdyby se mu na Landštejně něco nelíbilo. Tahle ojedinělá kamenná nádhera je i jednou z významných románských památek střední Evropy. Když se hradem prochází, stačí trochu zapojit fantazii a přenést se do minulosti. Poté lze jen chodit, dívat se a vnímat věci kolem. Nám se na Landštejně moc líbilo.
Ostatní informace
Otevírací dobu a ceny vstupného si lze zjistit na webových stránkách hradu. To naše seniorské je 45,- Kč, lidová cena. Hradem se prochází bez průvodce a myslím si, že je to další z předností hradu. Člověk tady může být jak dlouho chce a tak nějak si to více užít. Z Jindřichova Hradce je Landštejn vzdálen kolem 30 kilometrů. Parkoviště pod hradem je placené a je to na den za 60,- Kč. V okolí hradu jsou další zajímavá místa, ale to je již jiné povídání.