Kam a jak jedeme?
Při
naší cestě na sever naší republiky projíždíme okolo hradu Kost. Původně jsem se chtěla zajít podívat na skalní byt, příp. udělat nějakou procházku, ale Ota, původem Moravák, to tady nezná a tak se jdeme podívat i do hradu. Uvidíme, co ještě stačíme.
Za čím jedeme?
Obec i hrad se nachází na jižním okraji
Českého ráje, necelých 5 km severozápadním směrem od Sobotky.
První stavba zde byla vybudována v polovině 14. století Benešem z Vartemberka, který r. 1346 koupil nedalekou Sobotku. Tamější tvrz se mu zdála málo bezpečná. Proto si postavil zde na pískovcových skalách uprostřed tří údolí malou dřevěnou tvrz s obrannou kamennou věží. Již kolem r.1370 jeho syn Petr z Vartemberka dřevěnou tvrz přestavěl na kamenný hrad. I když byl později upravován a rozšiřován, svoji základní podobu z té doby si zachoval. Šelemberkové na Kosti dlouho nebyli, přesto zvládli přistavět Šelemberský palác. R. 1545 bylo přistavěno renesanční křídlo s novým obytným palácem s výhledem do údolí Plakánek a s velkou kuchyní. R. 1576 nový majitel Kryštof Popel z Lobkovic nechal přistavět celou jižní část hradu s Lobkovickým palácem, pivovarem a dalšími hospodářskými budovami. To vše opevnil a připojil k hradu. Lobkovicové byli poslední majitelé, kteří zde žili. Další majitelé svěřili chod panství úředníkům a sem zajížděli už jen na kontroly.
Hrad byl stavěn z pískovce. Když r. 1635 palác vyhořel, pískovec se žárem ohně narušil, ale až r. 1690 došlo ke zřícení stěn paláce. Tehdejší majitel hrabě Heřman Jakub Černín z Chudenic v paláci pak zřídil sýpku. R. 1867 byl hrad ještě upraven novogoticky.
Po r.1948 byl zestátněn a přeměněn v
muzeum gotického a renesančního umění. V rámci restituce r. 1993 ho získal dědic posledního majitele - hrabě Giovanni Kinský dal Borgo, který ho stále vlastní.
Kost patří mezi naše nejvýznamnější gotické hrady. Veřejnosti je přístupný od dubna do října, je možno si vybrat z několika prohlídkových okruhů. Přesnější informace o otevírací době a jednotlivých okruzích najdete na stránkách hradu
http://www.kost-hrad.cz/.
Zajímavá je 32 metrů vysoká, původně obranná Bílá věž, která má půdorys nepravidelného lichoběžníku. Její spodní část až do výše 4. patra má 3,8 metrů široké zdi. Na hradě se nachází velká renesanční černá kuchyně. Na III. nádvoří je gotická kaple sv. Anny.
Osada Podkost vznikla v podhradí, ale až zhruba o 200 let později – k jejímu založení došlo r. 1636. Jako první tady stála krčma, až později přibyly další stavby. Rozvíjela se zde řemesla, která byla potřebná pro život na hradě i pro pivovar. Byla zde kovárna, cihelna, vyráběly se sudy. Žil tady i tesař, zedník, švec. V okolí se pěstoval chmel, len, vinná réva. Vesnice se rozšiřovala jihovýchodním směrem. Po druhé světové válce však řada rodin odešla do pohraničí. V současné době zde trvale žije hlavně starší generace, domky si však kupují chalupáři.
Hrad v minulosti ze tří stran obklopovaly rybníky. Protržením jejich hrází šlo okolí hradu proměnit v nepřístupný terén. Labutí rybník časem zanikl, na východní straně je stále větší Bílý rybník a na druhé straně od hradu za silnicí je menší Černý rybník.
Ve skalách na břehu tohoto menšího rybníka vznikl pravděpodobně před r. 1850 skalní byt, ve kterém od r. 1882 žili dvě vdovy Barušky, které sem přestěhovala na výminek hradní vrchnost. Byly to vdovy po hradním pacholkovi a po hradním nádvorníkovi. Ženy zde navštívil spisovatel Karel Václav Rais a zde získal námět pro svoji povídku Ve skále. R. 1911 se sem nastěhovala početná rodina chudého bezzemka se dvěma kozami, pro které ještě vyhloubili chlívek se dvěma žlaby. Po 1. světové válce už zůstal byt prázdný. Několikrát ho využili filmaři.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Prakticky na hradě je hradní restaurace s velkým venkovním posezením bez obsluhy, ale u okénka je možno si objednat stejné jídlo jako uvnitř. Rozdíl tedy není v kvalitě, ale v ceně. Jídlo uvnitř s obsluhou je o 10,- Kč dražší. Když je však chladno, uvnitř topí v krbu, je tam tedy rozhodně příjemněji. Nabízí zde i Kostecké pivo, které pro ně podle původní receptury vaří někde na Vysočině. Venku nabízí desítku Kostecký hlt a vevnitř dvanáctku Kosteckého kata.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hrad je moc hezký, zachovalý. I když není na kopci, jsou z něj hezké výhledy do přilehlých údolí s rybníky a pískovcovými skalami i na bývalý roubený mlýn, kde bývala vinopalna, která byla v 18. století přestěhována do sousedního Panského mlýna, kde dříve mleli slad.
Ostatní informace
U hradu je parkoviště, které je v letních měsících zpoplatněno. My zde byli v říjnu, dokonce v týdnu, hrad byl přístupný, parkování bylo zdarma.
Ze Sobotky okolo hradu vede okrajem Českého ráje cyklostezka.
Od hradu se nechá vyrazit snad všemi směry po
turistický trasách. Okolo skalního bytu vede červená trasa do přírodní rezervace
Příhrazské skály (7 km), pokud se po červené vydáte na druhou stranu, dostanete se na Trosky (11 km). Modrá trasa vede přes Vyskeř na Hruboskalsko (11 km), tam také vede zelená trasa (11,6 km). Po žluté si můžete udělat 12 km okruh přes Sobotku s možností navštívit nádherný zámeček Humprecht. Společně se žlutou vede na jih 1,4 km dlouhá
naučná stezka Plakánek, kde je 11 zastavení, kde získáte informace o této přírodní rezervaci a blízkém okolí. Je zde i řada neznačených cest, které s těmi turistickými lze spojit, a udělat si pěkný výlet dle vlastních představ.
Poslední aktualizace: 27.1.2019
Podkost – hrad Kost a skalní byt Barušky na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Podkost – hrad Kost a skalní byt Barušky
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!