Ostrov Capri – Tiberiova vila (Villa Jovis, Villa di Giove)
Capri není jen synonymem luxusního ostrovního letoviska, krásných přírodních scenérií nebo jednoho z výrobků automobilky Ford, ale také místem, kde se můžeme setkat s několika pozoruhodnými historickými památkami. Tou nejvýznamnější je bezesporu Tiberiova císařská vila, která byla postavena na vrcholu „hory“ Tiberio počátkem 1. století. Zřícenina této vily byla objevena teprve za sicilské nadvlády Bourbonů v 18. století a nachází se ve východní, či spíše severovýchodní, části ostrova. A přesto, že jsou všude kolem modré plochy mořské hladiny, je tato památka postavena nějakých 300 metrů nad „slanou vodou“.
První oficiální výzkumy areálu vily s celkovou rozlohou téměř 7.000 m2, však proběhly teprve v období let 1827 a 1932 až 1935, a to zásluhou archeologů Norberta Hadrawy a Amadea Maiuriho. Již zmíněná nadmořská výška byla u stavby tohoto typu shledána jako neobvyklá, a proto nepřekvapuje, že tvoří množství terasovitých stupňů, mezi nimiž je až 40 m výškového rozdílu. Jednotlivé objekty celého komplexu jsou přitom rozmístěny kolem centrálních cisternových zásobníků na dešťovou vodu, která byla nejen jediným zdrojem pitné vody, ale také rezervou, zásobující vodou jižní lázně.
Císařská čtvrť celého areálu přitom byla na východní straně, tedy v nejvyšší – a nejlépe chráněné - části komplexu budov. Zde se také nacházela severní terasa, která umožňovala panoramatický výhled na Neapolský záliv. Na západní straně se zase pravděpodobně nacházela observatoř astrologa císaře Tiberia. Součástí komplexu je dnes také kostel Santa Maria del Soccorso, pocházející z roku 1700, na jehož místě ve středověku stávala kaple sv. Kryštofa a sv. Linharta. Tyčí se zde také monumentální – a i z moře dobře viditelná - socha světice, která pochází z poslední čtvrtiny minulého století, kdy nahradila svou předchůdkyni z roku 1901. Poblíž se nachází také někdejší římský „maják“ a skála, ze které údajně nechával despotický a sexuálně zvrhlý (oboje však bývá často min. zpochybňováno a mezi neojedinělé patří i označení osamělý, vzdělaný a nemocný, introvert. milující procházky) císař Tiberius svrhnout osoby všech pohlaví i postavení, které se mu znelíbily.
Villa Jovis je dnes sice „pouhou zříceninou kdesi na kopci“ (a moc návštěvníků – ročně jich sem nezajdou ani tři desítky tisíc - tady opravdu nepotkáte, což ovšem autorovi článku vůbec nevadilo a naopak to považoval za mnohem příjemnější než případný pobyt na pláži či v obchodních ulicích), ale i tak stále zůstává krásnou a výjimečnou památkou. Navíc se jedná o komplex nesmírně rozlehlý, spadající až kamsi mezi skály a město pod ním. Vstup do areálu je sice zpoplatněn, ale milí platící se mohou těšit, že v podstatě uvidí současně císařský palác, vilu, hrad i pevnost. Svého času zde stávala i Tiberiov mramorová socha, která je dnes vystavena v Louvru.
Villa Jovis – tedy překrásné sídlo římského císaře Tiberia Julia Caesara Augustuse (ostrov Capri však pro Řím objevil již jeho předchůdce císař Augustus a původně se zde prý římských vil nacházel plný tucet) - byla postavena na počátku 1. století a Tiberiovým císařským sídlem se stala v letech 26 až 37. Jako velká císařská rezidence však zřejmě Villa Jovis sloužila také ještě v průběhu 2. století. Pro současný svět ji však v borovicovém háji znovuobjevili až na konci I. třetiny 20. století archeologové Norbert Hadrawa a Amedeo Maiuri. Již v 18. století vilu objevili „pohunci“ bourbonského krále Karla III. Španělského, ale výsledkem tehdy byly většinou pouze zničené cenné mramorové podlahy.
Terasovitá Villa Jovis, která byla v době svého dokončení zasvěcena bohu Jupiterovi, dodnes zůstává pozoruhodnou učebnicí římské architektury a rozhodně stojí za návštěvu. Připravte se však na místo suché a poměrně nehostinné i na to, že celou cestu budete šlapat do kopce. Odměnou vám pak naopak budou úžasné výhledy na ostrov Capri, Neapolský záliv, vrcholky hor nad Sorrentem i pobřeží Amalfi.
Cesta k zřícenině císařské vily je prý nejjednodušší z náměstí Piazza Umberto I. po ulicích Vie Longano, Sopramonte, Croce, Tiberio a Amedeo Maiuri nebo (ze stejného místa) ulicemi Le Botteghe, Fuorlovado, Croce, Tiberio a A. Maiuri.