Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Zakarpatská Ukrajina vždy patřily a stále patří mezi nejchudší regiony středoevropského regionu. Projevovalo se to prakticky ve všech oblastech života. I církev zde nebudovala tak honosné kostely, jak je známe např. od nás, kdy téměř v každé obci stál a zpravidla také stále stojí relativně honosný kostel. Charakteristické pro Zakarpatskou Ukrajinu jsou úsporné kostelíky, které se stavěli z materiálu, kterého bylo v této oblasti dostatek. Ze dřeva.
Jeden z takovýchto kostelíků byl zachráněn před totálním schátráním převozem do východních Čech a to do obce Dobříkov u Chocně. Původně byl tento kostelík vystavěn na konci 17. století v obci Velká Kopaň na Ukrajině, nicméně na konci 20. let 20. století kostel natolik schátral, že hrozilo jeho zbourání. O přesun kostelíka se zasloužil senátor Václav Klofáč, který kostelík zakoupil a nechal převézt do Dobříkova, kde následně došlo k jeho nákladné rekonstrukci.
Celá stavba se dělí na 3 části a to na tzv. babinec (zadní část lodi), hlavní loď a presbyterium, kde je umístěn oltář. Kostelík je 15 metrů dlouhý, 6 metrů široký a 18 metrů vysoký.
Pří návštěvě Dobříkova jsme nevyužili žádných ubytovacích ani stravovacích služeb.
Při průjezdu Dobříkovem Vás dřevěný kostelík uhodí do očí a proto je hřích se u něho nezastavit.
Je možno si domluvit prohlídku kostela a to buď na obecním úřadu v Dobříkově nebo na Farním úřadu církve československé husitské ve Vysokém Mýtě.