Praha – Císařská konírna Pražského hradu - výstava ke stoletému výročí vzniku československé koruny
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
O víkendu jsme byli v Praze, kam jsme vyrazili na veletrh cestovního ruchu Holiday World 2019. Hned na nádraží jsme zjistili, že v Císařské konírně je od 1. 2. - 28. 4. 2019 tato výstava. Protože partner je nadšený numismatik, tak jsme tam samozřejmě museli vyrazit. Partner má v Praze sestru, tak není problém tam přespat. Prahu jsme si tedy užili se vším všudy.
Za čím jedeme?
Na Pražský hrad asi trefíme všichni. My jsme jeli tramvají č. 22, ze zastávky Pražský hrad je to stále rovně až ke konírně, která je hned vlevo na začátku 2. nádvoří. Kdo na hradě už delší dobu nebyl, nesmí se nechat odradit bezpečnostními kontrolami při vstupu do hradního areálu z kterékoli strany. Je to skoro stejné, jako když nastupujete do letadla. Jde to však rychle, nikdy jsme tam ve frontě dlouho nestáli.
Výstava, jak už sám název napovídá, je zaměřena ke 100. výročí naší koruny. Je doplněna texty, kde je možno si přečíst, jakým způsobem byl přechod na československou korunu, mezi jakými názvy pro naši měnu se uvažovalo - dovedete si představit, že místo korunou se mohlo také platit řípem? Jsou tam podchyceny veškeré důležité momenty, které zapříčinily vydání nových bankovek, jaké a od koho existovaly návrhy a také, jak bylo složité vybrat ten správný motiv pro bankovky v době komunistického režimu.
Samozřejmě tam najdete i veškeré naše v té době platné mince i bankovky, vč. řady návrhů, ať už byly či nebyly vybrány.
Při postupování výstavou je nutné sledovat letopočty, protože výstava není uspořádána tak, abyste ji prošli systematicky okolo sálu, ale přechází se z levé strany na pravou a zpátky. Původně jsem myslela, že hlavním důvodem jsou tématické vitriny uprostřed sálu, tak aby se okolo nich prošlo v pravý čas. Až na konci jsem pochopila toto uspořádání. V nejzazší části sálu, který je oddělen panelem, se ukrývá nejcennější poklad nejen výstavy, ale i celého bankovnictví. Tam je ve vitrině ukryta veliká a jedinečná mince ze zlata o ryzosti 999,9 o hodnotě 100 milionů Kč, která byla ke 100. výročí vyrobena. Váží 130 kg, její průměr je přes půl metru a je silná 45 mm.
Panel ji jednak chrání před předčasnými zraky návštěvníků – pak by to nebylo to pravé překvapení, ale také se na tomto panelu pouští dokument o tom, jak tato mince vznikala – od návrhů až po její současnou podobu. Na její konečnou úpravu bylo potřeba i velké množství ruční práce.
Musím říct, že nepatřím k nadšeným numismatikům, sama bych na výstavu určitě nešla, ale počasí nebylo tak ideální, abych se jen tak po hradě možná hodinu procházela. Nakonec mne zaujaly i zmíněné texty, ale mincí a dokumentem jsem byla doslova nadšená.
Výstavu doplňuje několik zasouvacích malých panelů, kde jsou formou komiksu příblíženy některé události, týkající se právě daného tématu. Také si na jednom místě můžete do papíru plasticky vyrazit minci, na druhé straně si pak můžete natisknout jednu ze stokorunových bankovek. Není to jen lákadlo pro děti, i dospělí vyráželi a tiskli.
Výstavu doplňuje několik zasouvacích malých panelů, kde jsou formou komiksu příblíženy některé události, týkající se právě daného tématu. Také si na jednom místě můžete do papíru plasticky vyrazit minci, na druhé straně si pak můžete natisknout jednu ze stokorunových bankovek. Není to jen lákadlo pro děti, i dospělí vyráželi a tiskli.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na hradě ani nevím, zda je nějaká možnost občerstvení, snad je tam někde kavárna. My jsem se tam nezastavili nikdy.
Pokud pospícháme, tak si na jídlo zajdeme do hospody U Černého vola na Loretánském náměstí 107/1 – z hradu se jde hlavní bránou přes Hradčanské náměstí a pokračuje Loretánskou ulicí. Vpravo je Loretánské náměstí, vlevo hospoda. Není to žádný luxus, ale ceny rozumné, točí tam Prazdroj a Kozla, k jídlu nabízí rychlovky typu sýr s hranolky, klobásu apod. Je tam však často poměrně plno a obsluha není vždy nejrychlejší.
My jsme se rozhodli si užít celý víkend, proto jsme pokračovali dál rovně až na Strahovské nádvoří. Kousek za Černým volem se to nechá zkrátit a projít vlevo vzhůru po schodech úzkou uličkou. Pak vpravo jsou dvě restaurace. V té první – ve Velké klášterní restauraci točí pivo pivovaru Matuška. My jsme si oblíbili tu druhou – Klášterní pivovar Strahov s restaurací Sv. Norbert. Už jsme tam jednou na oběd byli. Je tam sice stále plno, ale rychle se místa uvolňují. Obsluha je skutečně rychlá, i přes to množství lidí jídlo přinesou také rychle, je dobré a mají i dobré pivo. Je pravda, že je nutno počítat s vyšší cenou (od 200,- Kč výš), ale v Praze v těchto místech je to dost běžné. V sousední Velké klášterní restauraci jsou ceny ještě vyšší. Jednou za čas to ještě jde.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Musím říct, že nepatřím k nadšeným numismatikům, sama bych na výstavu určitě nešla, ale počasí nebylo tak ideální, abych se jen tak po hradě možná hodinu procházela. Nakonec mne zaujaly i zmíněné texty, ale se zlatou mincí a dokumentem jsem byla doslova nadšená, že jsem neodolala a minci vyfotila. Neměla jsem foťák, takže jsem to zkusila jen mobilem, kvalita fotky není tedy úplně dokonalá, ale myslím, že není nejhorší.
Slova chvály měl však numismatik.
Ostatní informace
Výstava je otevřená denně od 10 do 18 hodin. Poslední den, kdy je možno ji navštívit, je 28. 4. 2019. Plné vstupné je 100,- Kč, zlevněné pro děti, studenty a seniory nad 65 let je 50,- Kč, rodinné vstupné je 200,- Kč. Větším skupinám lidí doporučují si čas prohlídky předem rezervovat.
V přízemních prostorách konírny je k dispozici zdarma šatna a toalety.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.091, 14.399)
Poslední aktualizace: 25.2.2019
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Praha – Císařská konírna Pražského hradu - výstava ke stoletému výročí vzniku československé koruny
Praha – kostel Panny Marie U Kajetánů (Malá Strana)
Kostel
Tento poměrně nenápadný kostel najdeme na jednom z nejfrekventovanějších míst celé Prahy, v malostranské Nerudově ulici, kterou kráčí každý den tisíce turistů, potulujících se mezi Pražským hradem a Karlovým moste…
0.1km
více »
Praha, Hradčany - Kohlova kašna
Kašna
Kohlova, též Lví kašna se nachází na druhém nádvoří Pražského Hradu. Byla postavena v roce 1686 a byla největší hradní vodní nádrží. Voda do ní byla přiváděna z Brusnice a rybníka pod…
0.1km
více »
Praha, Hradčany - staré probošství
Dům, budova
Staré probošství se nachází na třetím nádvoří Pražského Hradu. Kamený Biskupský palác zde byl, na místě staršího dřevěného, postaven před rokem 1060. Ve 12. století byl po požáru výrazně přestavěn. Sídlem probošta se stal v roce 1486, kdy dům získala Svatovítská kapitula. Budova pak prošla řadou přestaveb, současnou raně barokní podobu jí dal nejspíše Francesco Caratti v polovině 17. století. Ve východním průčelí však zůstaly zachovány fragmenty původní románské…
0.1km
více »
Zahrady Pražského hradu - tentokrát Rajská zahrada
Zahrada
Další ze 7 zahrad Pražského Hradu,kterou můžete navštívit(přístupných je 5) je Rajská zahrada. Rajská zahrada je jednou ze tří zahrad pri jižním průčelí Pražského hradu (dalšími jsou zahrady Na Valech a Hartigovsk…
0.1km
více »
Jižní věž chrámu sv. Víta opět přístupná
Tipy na výlet
Pražský hrad, chrám sv. Víta v Praze (dostupnost tramvají číslo 22, zastávka Pražský hrad) Jižní věž chrámu sv. Víta je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška je téměř 100…
0.1km
více »
Martinický palác
Muzeum
martinický palác se nachází na Hradčanském náměstí nedaleko Pražského Hradu.Jsou zde dvě expozice.První jsou interiéry-Velký sál,kaple,pánská a dámská ožnice,salonky a pracovna Druhou expozicí je muzeum hudebních …
0.1km
více »
Praha - kaple sv. Václava, nejcennější umělecký poklad střední Evropy
Kaple
Jestliže se Itálie, Řím i Vatikán chlubí Michelangelovou Sixtinskou kapli a Florencie – aby náhodou nezaostala - kaplí rodu Medici, buďme i my trošku patrioty a přiznejme si, že Svatováclavs…
0.1km
více »
Praha - Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Chrám
Veľká južná veža Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Veža sa začala stavať asi r. 1396 podľa plánov Petra Pavléře. Po jeho smrti pokračovali v stavbe jeho synovia. Stavba bola prerušená v roku 1419 počas husitských bojov. Roku 1541, keď Malú stranu, Hrad a Hradčany zasiahol požiar, bola aj veža ťažko poškodená. V rokoch 1560-62 na gotické torzo architekti Bonifác Wohlmut a…
0.1km
více »
Za korunovačními klenoty a nejen to
Cestopisy
Máme nového prezidenta! To by nebylo až tak zvláštní, ale vzhledem k této události, jak již tak bývá v rámci posledních prezidentských voleb zvykem, se vystavují vzácné korunovační klenoty. Taková Británie je n…
0.1km
více »
Soutěž 10
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Chrám Svatého Víta
Chrám
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
0.1km
více »
Zlatá brána chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha
Drobné památky
Slavnostním vstupem do nové katedrály a přístupem ke kapli sv. Václava se v roce 1367 stala trojdílná arkádová brána s předsíní před portálem jižního ramene příčné lodi, tzv. Zlatá brána. Název je odvozen od zlatého pozadí unikátní skleněné mozaiky Posledního soudu z let 1370–1372. Rozměrnou mosaiku dal po svém návratu z cesty do Říma zhotovit král Karel IV. Gotický představek …
0.1km
více »
Praha maurská, škrétovská, technická … a (hlavně) zmrzlá, I. část
Cestopisy
Minulý týden se nám konečně podařilo dát dohromady volné termíny naší i pražské části rodiny a vyrazili jsme do stověžatého la capitalu shlédnout relikviář sv. Maura a další zajímavé památky…
0.1km
více »
Oranžérie v Královské zahradě
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,rád bych Vás pozval k návštěvě Oranžérie v Královské zahradě na Pražském hradě.Dostanete se sem jednoduše .Tramvají 22,18,8,1 do stanice Pražský hrad,kde vystoupíte a kolem res…
0.1km
více »
Praha 1 - Thunovská - busta Winston Churchill
Památník
V Thunovské ulici před Britskou ambasádou si můžeme připomenout sira Churchilla, politika, premiéra, vojáka, spisovatele. Byl např. zástupcem ministra kolonií, předsedou konzervativní strany, držitelem Nobelovy ceny za literaturu, zastáncem evropské integrace.
Citát na soklu zní: "Ve válce rozhodnost, v porážce vzdor, ve vítězství velkodušnost, v míru Dobrá vůle."
0.1km
více »
Praha – Velká jižní věž, nejdražší rozhledna ČR (Pražský hrad)
Rozhledna
Velká jižní věž je nedílnou součástí hradní katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha a titul nejdražší rozhledny v České republice si plným právem zaslouží. Za to, že můžeme po jejich 287 scho…
0.1km
více »
Katedrála sv. Víta - Velká jižní věž
Tipy na výlet
Jedu do Prahy, projít se po Malé Straně. Jedu vlakem z Kladna do Dejvic a pak tramvají. Jedu na odpolední Výlet do Prahy projít se po Malé Straně . Po poklidné jízdě vlakem z Kladna do Dejvic přestupuji na tramvaj a mám v plánu dojet tramvají až na Malostranské náměstí. Odtud chci jít pěšky přes Nerudovu ulici na Pražský Hrad. Člověk míní, ale život mění. V Chotkových sadech…
0.1km
více »
Praha – katedrální náhrobek sv. Jana Nepomuckého, největší kus stříbra v ČR
Socha
Monumentální stříbrné sousoší sv. Jana Nepomuckého, které se nachází v chóru katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, je skutečně nejen úžasným uměleckým dílem, ale také obrovským pokladem tvořený…
0.1km
více »
Praha - sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále
Socha
Stříbrné sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly patří mezi nejmladší atrakce katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě. Světecké sousoší bylo slavnostně odhaleno v dubnu roku 2018 a jeho vznik má úzkou…
0.1km
více »
Praha - Zámocké schody
Ulice
Zámocké schody začínajú u prezidentského paláca Pražského hradu a pokračujú smerom na Malú stranu. Vyúsťujú do Thunovskej ulice. Súbežne so zámockými schodmi vedie k Pražskému hradu obľúbená Nerudova ulica.Zámocké…
0.1km
více »
Praha – katedrální zvonice Velká jižní věž (Pražský hrad)
Zvonice
Hlavní dominantou Pražského hradu je bezesporu Velká jižní věž. Na rozdíl od dvouvěžového průčelí Svatovítské katedrály se v tomto případě jedná o „skutečně historickou“ památku, protože její stavba byla zahájena nejpozději v roce 1396. Nakonec se ale Velká jižní věž stavěla velmi dlouho, takže v její konečně podobě vidí mnozí více renesance než gotiky. Celá stavba totiž byla přerušena hned na začátku husitské revoluce. …
0.1km
více »
Praha - Jablíčkový betlém na Pražském hradě
Zajímavost
Součástí vánoční výzdoby areálu Pražského hradu jsou tradičně také betlémy. Většinou jsou provedené z tradičních materiálů, např. ze slámy. Letos byla tato tradice prolomena a na 3. hradním nádvoří se pod Velkou ji…
0.1km
více »
Relikviář sv. Maura v Praze
Tipy na výlet
Jdeme nebo jedeme na Pražský Hrad. Pěšky, tramvají, metrem - podle aktuální dopravní situace, počasí a nálady. Podívat se na relikviář sv. Maura. V Praze je v zimě hodně možností za přijatelné ceny. Relikviář je k…
0.1km
více »
Praha, Tizian a Afganistán aneb dvě výstavy, které se moc nepovedly
Tipy na výlet
Na další sérii pražských výstav jsme se vydali tradičně vlakem, přičemž cestou tam jsme použili spoj RegioJet, cestou zpět pak standardní „ícéčko“ Českých drah. A v obou případech u nás pano…
0.1km
více »
Výstavná Praha výstavní
Cestopisy
Vzhledem k tomu, že se neskromně považuji za člověka kulturně vzdělaného, nemohla mi uniknout početná nabídka nadstandardně zajímavých výstav, které pro své obyvatele i návštěvníky…
0.1km
více »
Arcibiskupský palác
Dům, budova
Arcibiskupský palác je postaven v těsném sousedství Pražského Hradu. Na severu je palác ohraničen Jelením příkopem a západní straně paláce vede průchodem v levé části podél paláce svažují…
0.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Praha – kandelábr pouličního osvětlení (osmiramenná plynová lampa)
Technická památka
Tuto zajímavou technickou památku najdete na pražském Hradčanském náměstí. Jedná se o osmiramenný litinový kandelábr plynového pouličního osvětlení s figurální výzdobou. Autory tohoto uměleckého díla, na kterém se již objevují i první náznaky blížící se secese, jsou architekt Aleš Linsbauer a sochař Eduard Veselý.
Informace o počtu pražských kandelábrů pouličního osvětlení, zavedených ve II. polovině 19. století. se růz…
0.2km
více »
Zlatá ulička na Pražském Hradě
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky,tentokrát bych Vás rád pozval na Pražský Hrad, tedy konkrétně do Zlaté uličky, která byla po opravě opět otevřena pro veřejnost.Na Pražský Hrad se dostanete tramvají č.22 do st…
0.2km
více »
Praha - Nerudova ulice
Zajímavost
Nerudova ulice vede z Malostranského náměstí až k branám Pražského Hradu. Na její horní konec navazují Radnické schody a ulice Úvoz. Kdysi to byla hlavní cesta vedoucí na Hrad, součást…
0.2km
více »
Praha - Hradčany
Městská část
Praha Hradčany jsou městskou částí Prahy 1. Tato městská část Prahy se rozkládá kolem Pražského hradu a její součástí je zámecký park a zdejší zahrady. Leží na levém břehu řeky Vltavy a na ostrohu nad řekou. Na …
0.3km
více »
Praha - Malá Strana
Městská část
Malá Strana patří k městské části Prahy 1. Tato část města se rozkládá pod Pražským Hradem na levém břehu Vltavy. Součástí Malé Strany je Petřínská rozhledna, kam můžeme vyjet pozemní…
0.4km
více »