Kam a jak jedeme?
O víkendu jsme byli v Praze, kam jsme vyrazili na veletrh cestovního ruchu Holiday World 2019. Hned na nádraží jsme zjistili, že v Císařské konírně je od 1. 2. - 28. 4. 2019 tato výstava. Protože partner je nadšený numismatik, tak jsme tam samozřejmě museli vyrazit. Partner má v Praze sestru, tak není problém tam přespat. Prahu jsme si tedy užili se vším všudy.
Za čím jedeme?
Na Pražský hrad asi trefíme všichni. My jsme jeli tramvají č. 22, ze zastávky Pražský hrad je to stále rovně až ke konírně, která je hned vlevo na začátku 2. nádvoří. Kdo na hradě už delší dobu nebyl, nesmí se nechat odradit bezpečnostními kontrolami při vstupu do hradního areálu z kterékoli strany. Je to skoro stejné, jako když nastupujete do letadla. Jde to však rychle, nikdy jsme tam ve frontě dlouho nestáli.
Výstava, jak už sám název napovídá, je zaměřena ke 100. výročí naší koruny. Je doplněna texty, kde je možno si přečíst, jakým způsobem byl přechod na československou korunu, mezi jakými názvy pro naši měnu se uvažovalo - dovedete si představit, že místo korunou se mohlo také platit řípem? Jsou tam podchyceny veškeré důležité momenty, které zapříčinily vydání nových bankovek, jaké a od koho existovaly návrhy a také, jak bylo složité vybrat ten správný motiv pro bankovky v době komunistického režimu.
Samozřejmě tam najdete i veškeré naše v té době platné mince i bankovky, vč. řady návrhů, ať už byly či nebyly vybrány.
Při postupování výstavou je nutné sledovat letopočty, protože výstava není uspořádána tak, abyste ji prošli systematicky okolo sálu, ale přechází se z levé strany na pravou a zpátky. Původně jsem myslela, že hlavním důvodem jsou tématické vitriny uprostřed sálu, tak aby se okolo nich prošlo v pravý čas. Až na konci jsem pochopila toto uspořádání. V nejzazší části sálu, který je oddělen panelem, se ukrývá nejcennější poklad nejen výstavy, ale i celého bankovnictví. Tam je ve vitrině ukryta veliká a jedinečná mince ze zlata o ryzosti 999,9 o hodnotě 100 milionů Kč, která byla ke 100. výročí vyrobena. Váží 130 kg, její průměr je přes půl metru a je silná 45 mm.
Panel ji jednak chrání před předčasnými zraky návštěvníků – pak by to nebylo to pravé překvapení, ale také se na tomto panelu pouští dokument o tom, jak tato mince vznikala – od návrhů až po její současnou podobu. Na její konečnou úpravu bylo potřeba i velké množství ruční práce.
Musím říct, že nepatřím k nadšeným numismatikům, sama bych na výstavu určitě nešla, ale počasí nebylo tak ideální, abych se jen tak po hradě možná hodinu procházela. Nakonec mne zaujaly i zmíněné texty, ale mincí a dokumentem jsem byla doslova nadšená.
Výstavu doplňuje několik zasouvacích malých panelů, kde jsou formou komiksu příblíženy některé události, týkající se právě daného tématu. Také si na jednom místě můžete do papíru plasticky vyrazit minci, na druhé straně si pak můžete natisknout jednu ze stokorunových bankovek. Není to jen lákadlo pro děti, i dospělí vyráželi a tiskli.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo na hradě ani nevím, zda je nějaká možnost občerstvení, snad je tam někde kavárna. My jsem se tam nezastavili nikdy.
Pokud pospícháme, tak si na jídlo zajdeme do hospody U Černého vola na Loretánském náměstí 107/1 – z hradu se jde hlavní bránou přes Hradčanské náměstí a pokračuje Loretánskou ulicí. Vpravo je Loretánské náměstí, vlevo hospoda. Není to žádný luxus, ale ceny rozumné, točí tam Prazdroj a Kozla, k jídlu nabízí rychlovky typu sýr s hranolky, klobásu apod. Je tam však často poměrně plno a obsluha není vždy nejrychlejší.
My jsme se rozhodli si užít celý víkend, proto jsme pokračovali dál rovně až na Strahovské nádvoří. Kousek za Černým volem se to nechá zkrátit a projít vlevo vzhůru po schodech úzkou uličkou. Pak vpravo jsou dvě restaurace. V té první – ve Velké klášterní restauraci točí pivo pivovaru Matuška. My jsme si oblíbili tu druhou – Klášterní pivovar Strahov s restaurací Sv. Norbert. Už jsme tam jednou na oběd byli. Je tam sice stále plno, ale rychle se místa uvolňují. Obsluha je skutečně rychlá, i přes to množství lidí jídlo přinesou také rychle, je dobré a mají i dobré pivo. Je pravda, že je nutno počítat s vyšší cenou (od 200,- Kč výš), ale v Praze v těchto místech je to dost běžné. V sousední Velké klášterní restauraci jsou ceny ještě vyšší. Jednou za čas to ještě jde.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Musím říct, že nepatřím k nadšeným numismatikům, sama bych na výstavu určitě nešla, ale počasí nebylo tak ideální, abych se jen tak po hradě možná hodinu procházela. Nakonec mne zaujaly i zmíněné texty, ale se zlatou mincí a dokumentem jsem byla doslova nadšená, že jsem neodolala a minci vyfotila. Neměla jsem foťák, takže jsem to zkusila jen mobilem, kvalita fotky není tedy úplně dokonalá, ale myslím, že není nejhorší.
Slova chvály měl však numismatik.
Ostatní informace
Výstava je otevřená denně od 10 do 18 hodin. Poslední den, kdy je možno ji navštívit, je 28. 4. 2019. Plné vstupné je 100,- Kč, zlevněné pro děti, studenty a seniory nad 65 let je 50,- Kč, rodinné vstupné je 200,- Kč. Větším skupinám lidí doporučují si čas prohlídky předem rezervovat.
V přízemních prostorách konírny je k dispozici zdarma šatna a toalety.
Poslední aktualizace: 25.2.2019
Praha – Císařská konírna Pražského hradu - výstava ke stoletému výročí vzniku československé koruny na mapě
Diskuse a komentáře k Praha – Císařská konírna Pražského hradu - výstava ke stoletému výročí vzniku československé koruny
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!